REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

W szkole jak na lotnisku?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 28 lis 2017 12:35
W szkole jak na lotnisku?
fot. mat. prasowe

Jak wynika z badań przeprowadzonych w Washington University School of Medicine w St. Louis, 1 na 20 dzieci ma ubytek słuchu w jednym uchu. Już 16 proc. dorosłych Europejczyków cierpi z powodu pogorszenia słuchu, wystarczająco dużego, by niekorzystnie wpływać na ich codzienne życie. Rosnące obciążenie hałasem to problem, z którym musimy się mierzyć od najmłodszych lat, w szkolnych ławach…

REKLAMA

Hałas w szkołach jest szkodliwy zarówno dla słuchu, jak i procesów poznawczych. Uczniowie rozmawiają głośno między sobą, przekrzykując się. Nauczyciele muszą również podnosić głos. Takie sytuacje, to w szkole codzienność, mogą niestety niebezpiecznie podnieść poziom hałasu aż do 130 dB, czyli mniej więcej takiego, jaki emituje startujący odrzutowiec czy motocykl bez tłumika!

Dlaczego jest tak głośno?

Szkoła to środowisko pracy i miejsce nauki. A istotą edukacji jest przekazywanie wiedzy poprzez komunikację werbalną. To jak szybko ta wiedza zostanie przyswojona, zależy od zrozumiałości mowy, na którą wpływa sam nauczyciel, hałas tła (poziom dźwięków zakłócających), a także właściwości akustyczne pomieszczenia.

Cierpi uczeń i nauczyciel

Jeśli poziom tła akustycznego jest zbyt duży, zaczynamy porozumiewać się podniesionym głosem, co prowadzi do nadmiernego obciążenia narządu głosu i wielu chorób często diagnozowanych u tej grupy zawodowej, takich jak dysfonia hyperfunkcjonalna czy guzki głosowe. Aż połowa nauczycieli skarży się na problemy z głosem wynikające z poziomu hałasu w salach lekcyjnych. Naukowcy z Wydziału Inżynierii i Badań Budownictwa Uniwersytetu Herriot-Watt w Edynburgu w projekcie badawczym „Zrozumiałość mowy w salach szkolnych” dowiedli, że uczniowie nie słyszą nawet 70 proc. spółgłosek wymawianych przez nauczycieli w szkołach. Jak temu przeciwdziałać?

Na ratunek - adaptacje akustyczne

- Możliwe jest poprawienie klimatu akustycznego pomieszczenia poprzez zastosowanie adaptacji akustycznych wykonanych z zastosowaniem materiałów dzwiękochłonnych. Obniżają one czas pogłosu dzięki czemu w pomieszczeniu jest ciszej, a przekazywane informacje są bardziej zrozumiałe. W konsekwencji nauczyciel nie musi podnosić głosu, a uczniowie lepiej słyszą – mówi Artur Pacyna, ekspert Rockfon.

Jedną z najskuteczniejszych metod na obniżenie hałasu oraz poprawienie zrozumiałości mowy jest zastosowanie sufitów dźwiękochłonnych ze skalnej wełny mineralnej. Jest to możliwe nie tylko w nowobudowanych szkołach, ale także w obecnie istniejących obiektach.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie