Wypoczynek na zewnątrz. Meble outdoorowe wg. Antonio Citterio, Philipe’a Starcka i Naoto FukasawyPropertyDesign.pl - 10-03-2020 16:44


Jak i na czym będziemy wypoczywać w sezonie 2020? Włoska marka przedstawiła kolekcje mebli outdoorowych zaprojektowane przez takie sławy designu, jak Antonio Citterio, Philipe’a Starcka i Naoto Fukasawy.

Już za chwilę oficjalny, astronomiczny początek wiosny. Na ulicach wielkich miast pojawią się ogródki – kolejny niekwestionowany symbol tego, że możemy śmiało rozgościć się na powietrzu. Jak i na czym będziemy wypoczywać w sezonie 2020? B&B Italia przedstawia trzy nowe kolekcje outdoorowe powstałe z myślą i o wielko-miejskiej strefie relaksu, i o ukrytej za miastem rezydencji. Prace trzech niekwestionowanych mistrzów międzynarodowego designu – Antonio Citterio, Philipe’a Starcka i Naoto Fukasawy – można już podziwiać na ekspozycji w warszawskim Mesmetric Atelier.

FOKUS: natura

Poranek, gdzieś na odludziu portugalskiego Alantejo. Szum wiatru kołysze trawy i gałęzie drzew, a promienie słońca tańczą po ścianach willi ukrytej w świerkowym lesie. Na zewnątrz pozostawiono meble. Po okolicy oprowadza nas przewodnik, ale śledzimy jedynie cień bohatera. Nadmorskie wy-dmy oglądane z lotu ptaka pokazują doskonałą jedność tego, co stworzyła natura z tym, co wyszło spod ręki człowieka. Struktura tkanin i formy mebli konsekwentnie interpretują naturalny pejzaż. Paleta barw wygląda jak żywcem zaczerpnięta z otoczenia. Dominują turkusy, błękity, ceglaste czerwienie i oliwkowe zielenie – niedalekie echa koloru nieba, wody, liści, mchów, ziemi. Ciszę przełamuje nagła ulewa. Tapicerowane sofy i szezlongi, kamienne stoliki, okazałe lampy ze spoko-jem poddają się kąpieli, by w trakcie magic hour, tuż przed zachodem słońca zachwycać – tym ra-zem skąpane w pomarańczowym świetle.

Tak, w trwającym niespełna 2 minuty, poetyckim i niezwykle sensualnym wideo włoska manufak-tura B&B Italia zapowiada najnowsze outdoorowe kolekcje. Firma założona przez genialnego przedsiębiorcę-wizjonera – Piero Ambrogio Busnellego – ma już ponad 50 lat, ale na zmiany za-chodzące w naszym stylu życia reaguje wciąż z zachwycającym młodzieńczym entuzjazmem. Luksu-sowa marka, jak mało która, potrafi łączyć wyjątkową kreatywność z innowacją i wielkim przemy-słem.

Przemyślane prognozowanie nadchodzących tendencji i ekspercka reakcja na ewolucję gustu i potrzeby konkretnego człowieka powodują, że niezmiennie cieszy się ogromnym uznaniem wśród klientów na całym świecie. Pozycję na międzynarodowej scenie projektowania mebli B&B Italia zawdzięcza też świetnym projektantom. Dla B&B tworzą najlepsi z najlepszych. Kolekcje outdoor 2020 należą do mistrzowskiego trio: Antonio Citterio, Naoto Fukasawy, Philipe’a Starcka. Filmowe Manifesto zdradza ich wspólny rys: fokus na naturę i środowisko.

Hybrid: gra wnętrze-zewnętrze

Po wielkim sukcesie Ribesa Antonio Citterio stworzył Hybrid – system modułowych elementów wypoczynkowych, który jest tak wszechstronny, że można go ustawić w niemal nieskończoną liczbę kombinacji. – Dwa lata temu zacząłem myśleć o sustainability i Hybrid jest owocem tego procesu. Uważam, że jednym z największych sekretów świata wzornictwa jest tworzenie przedmiotów, które stają się częścią zbiorowej wyobraźni na dłużej. Ten projekt jest właśnie o tym – mówi projektant. W kolekcji Hybrid Citterio podjął dyskusję z klasycznym podziałem na wyposażenie wnętrz dedykowane wnętrzom i zewnętrzom.

Kolekcja, jak sugeruje jej nazwa, jest pomyślana jako praw-dziwe połączenie między mieszkaniem czy hotelem, a tarasem lub ogrodem. Citterio postanowił ograć je nie tylko na poziomie wizualnym, ale także poprzez zmysł dotyku. Hybryd gwarantuje ty-powy komfort tradycyjnych mebli tapicerowanych do wnętrz – wszystko dzięki nowemu rodzajowi materaca przeznaczonego do wyposażenia na zewnątrz i nowych tkanin outdoorowych, które są zaakcentowane kunsztownymi wykończeniami.

Avana: spotkanie Wschodu z Zachodem

Minimalistyczna kolekcja Ayana od Naoto Fukasawy łączy Daleki Wschód i Europę. Jej bohaterem jest drewno tekowe, interpretowane z orientalnym zacięciem. Głębokości i wysokości mebli z ko-lekcji wyraźnie nawiązują do tradycji Azji Południowo-Wschodniej, z kolei oparcie przypomina drą-żek ścienny – sprzęt do ćwiczeń zamieniony w element nośny. Konstrukcję foteli i sof z kolekcji Ayana można podziwiać ze wszystkich stron, odkrywając z każdej z nich nową grę połączeń i pro-porcji. Kolekcję siedzisk uzupełnia krzesło, stół jadalny i niski stolik. O ile krzesło jadalniane przy-wołuje stylistykę pozostałych siedzisk, o tyle stół wyróżnia się owalnym blatem z kamienia pocho-dzącego z Alp. Element nośny podtrzymujący ciężki blat wydaje się lekki, ale jest wyjątkowo wy-trzymały i odporny na warunki atmosferyczne. Ayana to projekt z zieloną duszą. Tek użyty do wy-konania konstrukcji ma certyfikat FSC (Forest Stewardship Council), a wszystkie materiały, które składają się na różne elementy serii, można oddzielić i zutylizować z poszanowaniem środowiska.

Oh, it rains!: kolekcja o deszczu

Oh, it rains! To efekt pierwszej współpracy między B&B Italia i Philippem Starckiem. Projektant rozpoczął badania nad kolekcją, wracając do początków mebli ogrodowych, koczowników i żołnierzy, pustynnych namiotów i sprzętu polowego, kolonialnych kolorów, bardzo lekkich materiałów, podstawowych kształtów pozwalających na szybką zmianę położenia. – Dzisiaj wszyscy robią kolekcje outdoorowe. Używają tkaniny nadającej się do użytku zewnętrznego i wydaje im się, że to załatwia sprawę. Ale to nie to. Mam takie wspomnienie – jestem w luksusowym hotelu, blisko basenu, w towarzystwie, wszyscy jesteśmy szczęśliwi i nagle ktoś rzuca „o, pada!” i widzimy set-ki kelnerów biegających w rozpaczy i zbierających poduchy. Ta kolekcja nie jest o stylu, o trendzie, ona jest o deszczu! – mówi Starck.

Sofę z kolekcji zauważamy od razu z powodu dużego oparcia. Nie jest to jednak prosty element dekoracyjny. Działa jak ściana lub ścianka działowa, dając intymność, a kiedy to konieczne składając się, by chronić siedzisko i poduszki przed deszczem. Ko-lekcja wprowadza odcienie kolonialne i wodoodporne tkaniny z efektem rafii. Oparcie można swobodnie personalizować poprzez wybór i kombinację tkanin. Kolekcja została wzbogacona o opcjonalne poduszki, które gwarantują dodatkowy komfort i dynamiczny wygląd tego dużego obiektu. Możliwe jest również wybranie wersji ze zintegrowanym z konstrukcją stolikiem bocznym, dostępnej w naturalnym drewnie tekowym lub kamieniu śródziemnomorskim.

Tkaniny, materiały i wykończenia stanowią integralną część kolekcji Outdoor 2020. B&B Italia rozszerza swoją ofertę tkanin zewnętrznych, dodając ponad 30 nowych wzorów. Tkaniny wykonane przez najlepszych włoskich tkaczy są wytwarzane z barwionych w masie przędz polipropylenowych, co gwarantuje lepszą jakość kolorów. Co więcej, dzięki specjalnej technice przędzenia, są one ciepłe i naturalne, a jednocześnie wodoodporne.

Piękna kolorystyka, najwyższej jakości materiały, świetne projekty, troska poświęcona wzorom i wykończeniom oraz olbrzymia wiedza na temat projektowania produktu to kod genetyczny B&B Italia, który odróżnia ją od innych. Kolekcje marki zawsze elektryzują, ponieważ niezmiennie stan-owią imponujący rozdział w historii nie tylko włoskiego, ale i światowego wzornictwa. Nie inaczej będzie z linią outdoor 2020.