×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wyspy akustyczne: kiedy i jak zamontować taki rodzaj sufitu podwieszanego?

  • Autor: propertydesign.pl
  • 07 maj 2014 09:52
Wyspy akustyczne: kiedy i jak zamontować taki rodzaj sufitu podwieszanego?
Wyspa akustyczna od Rockfon
Wyspy akustyczne: kiedy i jak zamontować taki rodzaj sufitu podwieszanego?
Wyspy akustyczne: kiedy i jak zamontować taki rodzaj sufitu podwieszanego?
Wyspy akustyczne: kiedy i jak zamontować taki rodzaj sufitu podwieszanego?
Wyspy akustyczne: kiedy i jak zamontować taki rodzaj sufitu podwieszanego?
Wyspy akustyczne: kiedy i jak zamontować taki rodzaj sufitu podwieszanego?

Akustyczny sufit podwieszany zazwyczaj kojarzy się z płaską, modułową powierzchnią. Tymczasem nie we wszystkich wnętrzach można taki system zamontować. Rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. wysp akustycznych, czyli płyt zamocowanych do stropu lub dachu na stalowych linkach. Poprawiają akustykę wnętrza, a ich sposób mocowania pozwala architektom kreować niecodzienne wnętrza. Eksperci Rockfon podpowiadają jak zamontować wyspy sufitowe.

REKLAMA

W przypadku niektórych pomieszczeń z przyczyn technicznych bądź estetycznych tradycyjne sufity podwieszane nie zawsze są najlepszym wyborem. Taka sytuacja występuje m.in.
w pomieszczeniach z oknami na całą wysokość ściany lub w budynkach historycznych, w których niewskazane jest zasłanianie zabytkowych detali architektonicznych. By jednak wykorzystać przestrzeń pod sufitem do kontrolowania akustyki wnętrza i odbicia światła warto zamontować wyspy akustyczne. Takie moduły posiada w swojej ofercie Rockfon. – Od czasu wprowadzenia wysp Eclipse otrzymaliśmy wiele pozytywnych komentarzy. Dzięki połączeniu takich cech, jak niewidoczna konstrukcja lub jej całkowity brak, eleganckie wykończenie krawędzi, a także możliwość tworzenia kompozycji z innymi elementami wystroju pomieszczenia architekci cieszą się coraz większą swobodą projektowania - przyznaje Artur Pacyna, menedżer ds. technicznych w Rockfon.

A jak wyglądają takie wyspy w inwestycji? Zobaczyć można w jednej z najnowszych realizacji Rockfon – biurowiec w Pekinie:

 

Wyspy umożliwiają projektantom zabawę z modułami i kształtami, zmianę wysokości montażu i kątów podwieszenia. Dzięki temu architekci tworzą własny styl w przestrzeni. Ważny jest także nowoczesny charakter wizualny takiego rozwiązania akustycznego. Wyspy Rockfon Eclipse montowane są na praktycznie niewidocznych, stalowych linkach, sprawiając wrażenie jakby swobodnie unosiły się w powietrzu. Ich główne zadanie to pochłanianie dźwięków, i w następstwie zmniejszenie pogłosu w pomieszczeniach. Ponieważ zawieszone są poniżej podstawowego sufitu pochłaniają fale dźwiękowe padające na nie z obu stron. Zaletą jest także to, że odbijają światło. Gładka, biała powierzchnia posiada współczynnik rozproszenia światła na poziomie 86 proc.

Doskonale nadają się do pomieszczeń, w których w systemie ogrzewania i chłodzenia istotną rolę odgrywa bezwładność cieplna stropu i związana z zawartą w nim tzw. masą termiczną. Wyspy podwieszone na linkach nie ograniczają cyrkulacji powietrza, a tym samym naturalnej wymiany ciepła – jego przejmowania od stropu (jeśli temperatura w pomieszczeniu jest niższa) lub oddawania (kiedy temperatura jest wyższa). Przyczyniają się do racjonalizacji zużycia energii. Z tego właśnie powodu na montaż wysp akustycznych Rockfon Eclipse w swoim nowym budynku w Pekinie zdecydowała się firma Velux. Siedzibę firmy wybudowano z wykorzystaniem pochyłych ścian zewnętrznych, w których zamontowano ścienne i dachowe okna. Zastosowano też masę termiczną. Ponieważ wymiana ciepła pomiędzy masą termiczną, a pomieszczeniem wymaga swobodnego przepływu powietrza, pod stropem umieszczono nie klasyczny modułowy sufit, ale wyspy sufitowe Rockfon. Poza tym, że gwarantują wymagany obieg powietrza dają także silne rozprzestrzenianie wpadającego przez okna światła słonecznego w całym budynku.

Płyty Eclipse wykonane są ze skalnej wełny mineralnej o grubości 40 mm. Widoczna od dołu powierzchnia pokryta jest pomalowanym welonem z włókna szklanego dającym gładką, białą powierzchnię. Tylną stronę, niewidoczną dla użytkowników po zawieszeniu, pokrywa biały welon akustyczny, który odbija świtało. Krawędzie są pomalowane. Rockfon posiada
w swojej ofercie wyspy o bardzo różnych kształtach od klasycznych prostokątów, kwadratów i kół, po elementy nieregularne. Nowością w ofercie producenta są duże wysypy z rozmiarze tzw. XL.

Eksperci firmy Rockfon podpowiadają, jak zamontować akustyczne wyspy sufitowe: Istnieje kilka sposobów mocowania wysp do sufitu podstawowego. Można je podwieszać w pionie,
w poziomie, lub ukośnie.

Sposób 1: Montaż do stropu za pomocą salowych linek
Najczęściej stosowanym sposobem podwieszenia wysp jest ich montaż przy użyciu estetycznych, mało widocznych linek. W zestawie znajduje się regulowania stalowa linka o długości 1500 mm wraz z systemem mocowania dostosowanym do betonowego stropu oraz spirala kotwiąca.

Maksymalne obciążenie spirali kotwiącej wynosi 5 kg. Spirale należy przykręcić pionowo do tylnej warstwy wyspy. Minimalna odległość od krawędzi płyty nie może być mniejsza niż 150 mm. Między spiralami powinno zachować się odstęp nie większy niż 600 mm. Ile punktów mocowań wykonać? Np. do montażu kwadratowej wyspy
o wymiarach 1160x1160 mm należy użyć czterech równomiernie rozłożonych mocowań. Przy płycie większej, np. prostokącie o wymiarach 1760x1160 mm, punktów podwieszenia powinno być sześć. Największe wyspy dostępne w asortymencie Rockfon o wymiarach 2360x1160 mm mają dodatkowe wzmocnienie – z tylnej strony dwa aluminiowe profile, z nawierconymi otworami, co ułatwia umiejscowienie spirali kotwiących.

Przed instalacją należy upewnić się, że strop do którego mocowane są wyspy ma odpowiednio wytrzymałą strukturę, a jego nośność gwarantuje przeniesienie obciążenia co najmniej 25 kg. Jeśli wyspa mocowana jest w betonie należy wiertłem o średnicy 6 mm wywiercić otwór o głębokości 30 mm. Po zamocowaniu kołka należy sprawdzić, czy został on właściwie rozparty. Na tym etapie widoczny powinien być jedynie gwint. Następnie montujemy linkę w punktach mocowania na stropie i zakładamy ją na hak. Haki mocujemy do wystających w wyspy spirali kotwiących.

Minimalna wysokość pomiędzy płytą akustyczną, a stropem wynosić może 150 mm. Długość linki dobierana jest jednak indywidualnie w zależności od pomieszczenia i projektu aranżacji. Dla przełamania schematu architekci wnętrz coraz chętniej decydują się na umieszczenie wysp na różnych wysokościach. Umieszczenie kilku elementów położonych obok siebie na zmiennych wysokościach nadaje wnętrzu lekkości, podkreśla wrażenie jakby moduły unosiły się w przestrzeni. Zawieszona wyspa powinna zostać wypoziomowana. W tym celu ekipa montażowa skorzystać może z klasycznej poziomicy kładąc ją na podwieszonym elemencie.

Duże wyspy mogą być wyposażone w punkty oświetleniowe. Należy jednak pamiętać, że cięższe oprawy muszą zawsze być zamocowane niezależnie do stropu, tak by podwieszana wyspa nie przenosiła obciążeń przekraczających jej nośność.

Sposób 2: Montaż poniżej istniejącej konstrukcji sufitu modułowego
Wyspy mogą być montowane także jako uzupełnienie akustyczne i estetyczne już istniejącej konstrukcji z sufitem modułowym. Wówczas elementy mocowane są do siatki istniejącego sufitu za pomocą standardowych uchwytów dostępnych w ofercie producentów sufitów podwieszanych.

Przed montażem trzeba upewnić się, że istniejąca konstrukcja wytrzyma obciążenie 5 kg. Drugi sposób montażu to podwieszenie wysp na linkach, które mocowane są bezpośrednio do stropu – przechodzą one wówczas przez płyty sufitowe.

Sposób 3: Montaż bezpośrednio do stropu
Możliwe jest też zamocowanie wyspy Eclipse bezpośrednio do stropu. Taki rodzaj instalacji odbywa się przy użyciu specjalnej płytki montażowej, która przytwierdzana jest do stropu. Wyspa zawieszana jest na płytce dzięki wkręconym spiralom kotwiącym.

Sposób 4: Uzupełnienie sufitu z karton-gipsu
Czasem zdarza się, że w pomieszczeniu znajduje się już sufit podwieszany wykonany z płyt kartonowo-gipsowych. Mają one twardą powierzchnię, trudno więc uzyskać we wnętrzu przyjazną akustykę. By szybko i bez większych prac budowlanych poprawić komfort przebywania w takim pomieszczeniu zazwyczaj montuje się właśnie wyspy akustyczne. Wówczas nowe podwieszane elementy można zamocować do istniejącej płyty gipsowej za pomocą wsporników. Wystarczy jedynie wywiercić otwór, przymocować blokadę linki do metalowego wspornika, i umieścić wspornik poprzez otwór nad płytą sufitową. Podobnie można postąpić używając kołków. W obu przypadkach należy oczywiście sprawdzić, czy mocowanie (wspornik lub kołek) może udźwignąć ciężar 5 kg.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie