×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

25 lat wolności oczami Grupy Atlas

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 04 cze 2014 10:19
25 lat wolności oczami Grupy Atlas
Jacek Michalak, wiceprezes zarządu ds. rozwoju Atlas sp. z o.o., Grupa Atlas
25 lat wolności oczami Grupy Atlas
25 lat wolności oczami Grupy Atlas
25 lat wolności oczami Grupy Atlas
25 lat wolności oczami Grupy Atlas

Rocznica 25-lecia wyborów 4 czerwca 1989 roku to dobra okazja do spojrzenia zarówno wstecz, jak i w przyszłość. 25 lat temu trudne do wyobrażenia było, że tak wybitny architekt, jak Daniel Libeskind zaprojektuje budynek w Polsce. Wszystko jednak się zmieniło... - mówi Jacek Michalak, wiceprezes zarządu ds. rozwoju Atlas sp. z o.o.

REKLAMA

O zmianach jakie przeszła spółka Atlas w ciągu ostatnich 25 lat w Polsce w rozmowie z Propertydesign.pl mówi Jacek Michalak, wiceprezes zarządu ds. rozwoju Atlas sp. z o.o., Grupa Atlas.

Rocznica 25-lecia wyborów 4 czerwca 1989 roku to dobra okazja do spojrzenia zarówno wstecz, jak i w przyszłość. Miło, że przy tej okazji pamięta się o Atlasie, firmie będącej jedną z ikon polskiej transformacji systemowej. Moja przygoda z Atlasem rozpoczęła się w 1995 roku gdy firma zatrudniała około 500 osób, posiadała dwa zakłady produkcyjne w Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim i budowała trzeci zakład w Bydgoszczy. W 1995 roku i kolejnych latach największym wyzwaniem dla Atlasa było sprostanie zapotrzebowaniu rynku - wspomina Jacek Michalak.

Zwraca uwagę na trudności, jakie spotykały firmy na początku przemian w Polsce - Tempo pracy było imponujące, wszyscy mieliśmy świadomość, że jesteśmy elementami czegoś bardzo ważnego. Pamiętam też problemy. Z jednej strony klientów pragnących zakupić nasze wyroby, z drugiej zaś występujące od czasu do czasu problemy z dostępnością surowców do produkcji, przede wszystkim pochodzących z importu. Dzisiaj swobodny przepływ ludzi, towarów i usług to standard w UE i mało kto pamięta jaką barierą była granica. Tiry z surowcami z krajów zachodnich czekały na przekroczenie granicy polskiej oraz na odprawę w urzędach celnych.

Brak granic to, w opinii Jacka Michalaka, największa zdobycz ostatnich lat.

Firma Atlas jest współinwestorem Bramy Miasta Łodzi - biurowca według projektu Daniela Libeskinda. - 25 lat temu trudne do wyobrażenie było, że tak wybitny architekt jak Daniel Libeskind zaprojektuje budynek w Polsce. Wszystko jednak się zmieniło, w następstwie czego nie tylko łodzianie podziwiali w minionym roku wizualizację Bramy Miasta Łodzi autorstwa tego znanego architekta. Budynku, który stanie się symbolem nowej Łodzi, miasta w którym powstała firma Atlas - opowiada z dumą Jacek Michalak.

Minione 25 lat to także okres wielkiej zmiany w naszym myśleniu o otaczającym nas środowisku. Jak zauważa Jacek Michalak, dzisiaj każdy zna termin zrównoważony rozwój. - W zakresie ekologii i zarządzania środowiskowego nastąpiły ogromne zmiany. Pojawienie się w obowiązującym od 1 lipca br. rozporządzeniu CPR 305 – najważniejszym dokumencie regulującym unijny rynek materiałów budowlanych nowego, siódmego wymagania podstawowego – zrównoważonego rozwoju jest najlepszym dowodem wagi tych zagadnień. - mówi wiceprezes Grupy Atlas i kontynuuje - Atlas jako lider rynkowy kilka miesięcy temu wydał jako pierwszy producent złożonych systemów izolacji cielnej w Polsce deklarację środowiskową III typu według PN-EN 15804. Zawarte w deklaracji charakterystyki odnoszą się do poszczególnych kategorii oddziaływania na środowisko lub cech ekologicznych, zaś ich poprawność została potwierdzona w Świadectwie Deklaracji Środowiskowej III typu przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie. Atlas jako lider rynku opublikował po raz pierwszy w 2012 roku raport społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju. Raporty Atlasa za 2012 i 2013 rok zostały sporządzone według międzynarodowego standardu raportowania pozafinansowego Global Reporting Initiative oraz zweryfikowane przez zewnętrzną jednostkę atestacyjną na poziomie aplikacji GRI B+.

W kwestii dbałości o środowisko, ważnej w funkcjonowaniu Grupy Atlas, Jacek Michalak wspomina również rok 2004 - Od 1 maja 2004 r., dnia naszego wejścia do UE, powszechne stały się normy europejskie, co sprawiło, że wymagania dla wyrobów, dla których istnieją zharmonizowane na poziomie europejskim normy stały się takie same w poszczególnych krajach członkowskich. To ważna zmiana. Polski rynek materiałów budowlanych to duży rynek, dla przykładu podam, że jesteśmy drugim co do wielkości rynkiem systemów ociepleń w Europie. Ze względu na atrakcyjność polskiego rynku jest na nim obecna duża ilość firm oferujących swoje produkty, jesteśmy jednym z najbardziej konkurencyjnych, a może nawet najbardziej konkurencyjnym rynkiem w Europie - mówi wiceprezes Grupy Atlas.

Aktualnie Atlas realizuje na Białorusi, gdzie jest większościowym udziałowcem największego białoruskiego producenta materiałów budowlanych firmy Taifun, dwie nowe inwestycje: buduje nową linię do produkcji perlitu ekspandowanego oraz nowy zakład produkcyjny wyrobów bitumicznych. Atlas to przede wszystkim producent materiałów budowlanych. Budowa Bramy Miasta Łodzi to projekt nowy w swoim charakterze w dotychczasowej działalności Atlasa.

- Budowa Bramy Miasta to duży projekt, jego realizacja to kilka najbliższych lat, zaangażowanie sporych środków finansowych, trzeba się dobrze skoncentrować nad realizacją tego projektu. Ewentualne inne realizacje podobne do Bramy Miasta Łodzi to przyszłość - ocenia Jacek Michalak.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie