4 Design Days: Czy polskie kurorty stawiają na jakość?PropertyDesign.pl - 24-01-2020 09:00


Na przestrzeni lat widać różnice w jakości nowo powstających obiektów (...). Ludzie oczekują czegoś więcej niż taniej noclegowni, chcą spędzić czas w obiekcie o rozbudowanym programie funkcjonalnym. Dziś standardem są hotele zapewniające przestrzenie pod SPA, baseny czy również konferencje i bankiety - twierdzi Paulina Czurak, architektka i założycielka pracowni Ideograf, która będzie prelegentką 4 Design Days 2020 (www.4dd.pl) i weźmie udział w dyskusji dot. architektury w polskich kurortach.

W polskich kurortach powstaje coraz więcej nowych inwestycji hotelowych. Czy inwestorzy stawiają dziś na jakość?

Paulina Czurak: Na przestrzeni lat widać różnice w jakości nowo powstających obiektów. Ma to związek z coraz lepiej rozwiniętą świadomością potencjalnych klientów w kwestiach związanych z estetyką czy z materiałami wykończeniowymi. Nie bez znaczenia jest również wzrost zamożności kraju. Ludzie oczekują czegoś więcej niż taniej noclegowni, chcą spędzić czas w obiekcie o rozbudowanym programie funkcjonalnym. Dziś standardem są hotele zapewniające przestrzenie pod SPA, baseny czy również konferencje i bankiety.

Czy widać różnicę jakościową w projektach hotelowych zlokalizowanych w górskich kurortach, a tych nad morzem?

Paulina Czurak: Jakość obiektów zarówno nadmorskich, jak i zlokalizowanych na południu Polski od siebie nie odbiega. Widać natomiast znacząca różnicę w stylistyce tych obiektów. I tak na północy dominują obiekty o nowoczesnych formach, wielkich szkleniach czy wysokościach, natomiast te górskie cechują się nawiązaniami do tradycyjnego wzornictwa drewnianego.

Na ile kluczowa jest współpraca inwestorów z władzami lokalnymi?

Paulina Czurak: Jest niezbędna do prawidłowego przeprowadzenia procesu projektowego. Bardzo duże znaczenie ma ustalenie priorytetów dla obu stron oraz wspólne ustanowienie ścieżki. Władzom lokalnym zależy na rozwoju regionu, na turystyce oraz utrwalaniu pewnych tradycyjnych wzorców, co często wiąże się z możliwością pozyskania dodatkowych funduszy dla inwestora, przy spełnieniu pewnych warunków.

Dużo się ostatnio mówi o tym, że architektura i design zmierzają w kierunku zrównoważonego rozwoju. W którą stronę zmierza projektowanie hoteli?

Paulina Czurak: Ludzie robią się coraz bardziej wymagający, wiec hotele będą musiały się do tego dostosować. Nie bez znaczenia będą również trendy proekologiczne – wciąż uciekamy od plastiku, łakniemy kontaktu z naturą, dlatego tego będziemy szukali w obiekcie wypoczynkowym. Naturalne materiały wysokiej klasy, rozwinięte strefy SPA, widoki, cisza i spokój zdominują przyszły rynek hotelowy.

Paulina Czurak, architektka i założycielka pracowni Ideograf weźmie udział w panelu dyskusyjnym "Koniec ery architektonicznych gargameli. Polskie kurorty stawiają na jakość. Jak architektura buduje klimat miejsca?" już 6 lutego br. w trakcie 4 Design Days 2020.

V edycja 4 Design Days odbędzie się w dniach 6-9 lutego 2020 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku w Katowicach. To największe w tej części Europy święto architektury, designu i nieruchomości. Nowa edycja 4 Design Days to nowe, aktualne tematy, jeszcze większy rozmach, liczba prelegentów, uczestników i wystawców, konkursy dla młodych projektantów i architektów, ciekawe atrakcje dla zwiedzających oraz liczne wydarzenia towarzyszące.