REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

4Buildings: Jesteś tym, czym oddychasz!

  • Autor: Najlepszedomy.pl
  • 12 lis 2019 13:34
4Buildings: Jesteś tym, czym oddychasz!
Dariusz Stasik, właściciel i Prezes Zarządu W.P.I.P., generalnego wykonawcy inwestycji budowlanych. Fot. W.P.I.P
4Buildings: Jesteś tym, czym oddychasz!
4Buildings: Jesteś tym, czym oddychasz!
4Buildings: Jesteś tym, czym oddychasz!
4Buildings: Jesteś tym, czym oddychasz!

Działając na rynku budowlanym od ponad 20 lat, widzimy, jak zmieniają się potrzeby użytkowników. Dziś zdrowie, warunki, w których pracują i mieszkają ludzie stawia się na pierwszym miejscu. Budynki powinny być przyjazne nie tylko dla środowiska, ale też dla ludzi - mówi Dariusz Stasik, właściciel i prezes zarządu W.P.I.P., generalny wykonawca inwestycji budowlanych, partner wydarzenia 4Buildings.

REKLAMA

W jaki sposób stosowana przez Państwa technologia wpisuje się w trendy budowania w duchu ekologicznym, zgodnym z zasadami zrównoważonego rozwoju?

Dariusz Stasik: Mówi się: jesteś tym, co jesz. Ale według mnie równie dobrze można powiedzieć: jesteś tym, czym oddychasz! Ponad 70% toksyn z organizmu jest usuwanych podczas oddechu, a wciągu doby wdychamy do 30.000 litrów powietrza. Dlaczego podaję te liczby? Bo 90% swojego czasu spędzamy w budynkach, gdzie powietrze może być nawet 5 razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz np. przez pyłki, pleśń, sierść zwierząt domowych, zarodniki roztoczy w kurzu, smog dostający się z zewnątrz, bakterie, LZO czyli lotne związki organiczne z mebli, sprzętów komputerowych, chemii gospodarczej, materiałów budowlanych.

To stąd pojęcie „syndrom chorego budynku” (SBS, z ang. sick building syndrome). Określa się nim zespół dolegliwości występujących w danym miejscu (np. w budynku, w którym się pracuje). Po raz pierwszy użyto go w latach 70. Do tych symptomów SBS należą m.in.: bóle głowy, podrażnienie oczu, nosa i gardła, suchy kaszel, przesuszenie i łuszczenie skóry, zawroty głowy i mdłości, trudności z koncentracją, zmęczenie i nadwrażliwość na zapachy.

Dodatkowo brakuje nam tlenu w pomieszczeniach, bo za rzadko wietrzymy albo okna są zbyt szczelne. Prawidłowa ilość tlenu w powietrzu wewnętrznym to 20%. W pomieszczeniach źle wentylowanych, np. w sypialni po nocy, poziom ten spada nawet do 17%. Taki stan jest nazywany zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Tlen tlenem, a jeśli dochodzą do tego zanieczyszczenia, to nic dziwnego, że ludzie często czują się zmęczeni, w słabszej kondycji, spada ich koncentracja, chorują. Jak pokazują statystyki – budynkami, w których ten problem występuje najsilniej to właśnie domy, biura, szkoły, uczelnie, przedszkola.
Działając na rynku budowlanym od ponad 20 lat widzimy, jak zmieniają się potrzeby użytkowników, że zdrowie, warunki, w których pracują i mieszkają stawiają na pierwszym miejscu. Według mnie budynki powinny być przyjazne nie tylko dla środowiska, ale też dla ludzi. Nano technologia oczyszczania powietrza ElixAir, którą prezentujemy na 4Buildings, taka właśnie jest. Usuwa najdrobniejsze szkodliwe cząsteczki z powietrza w budynku, dzięki prostej, skutecznej technologii jonizacji i elektrostatyki. Co więcej, w połączeniu z czujnikami CO2 i BMS-em budynku, powietrze jest oczyszczane i filtrowane wtedy, kiedy poziom dwutlenku węgla w pomieszczeniach zbliża się do poziomów mających niekorzystny wpływ na zdrowie (tzw. normy ASHRAE). Mówię tu oczywiście o modelach ElixAir, które są montowane w centralach wentylacyjnych i połączonych z automatyką budynkową. Jeśli takowej nie mamy, możemy wybrać modele wolnostojące, które równie dobrze się sprawdzają, choć są używane w mniejszych pomieszczeniach do 80 m kw.

Skąd "czerpiecie" Państwo nowoczesne technologie, które wdrażacie w swoich inwestycjach?

Uważnie śledzimy to, co się dzieje na rynkach zagranicznych, widzimy kierunki, w których można się rozwijać. Poza Polską silny jest trend związany z cyklem życia budynku. O tym na rynku polskim jeszcze się mało mówi, ale uważam, że wkrótce dla inwestorów stanie się to kwestią kluczową przy podejmowaniu decyzji o wielomilionowych realizacjach. Mówiąc o cyklu życia, mam na myśli trzy fazy: projektowanie + budowa + eksploatacja i rozwój. Na tę chwilę wycenia się tylko dwie pierwsze fazy, pomijając trzecią, która jest, jeśli chodzi o co roczne koszty utrzymania budynku, najistotniejsza. My już przygotowaliśmy się na przyszłość i w ramach projektu badawczego o nazwie IAS, dofinansowanego z NCBR-u, posiadamy bardzo zaawansowane rozwiązanie, które integruje wszystkie trzy fazy cyklu życia budynków. Projekt zdobył tytuł EuroSymbol Innowacji 2019.

Duży nacisk kładą Państwo na zdrowie i komfort pracowników. Czy ten aspekt "kuleje" w polskich budynkach przemysłowych i biurowych?

Powiem tak – rośnie świadomość inwestorów oraz samych użytkowników budynków. Ci ostatni chcą pracować w zdrowych i przyjaznych budynkach, co wpływa na rosnąca popularność nowego certyfikatu WELL BUILDING STANDARD. Standardy WELL odnoszą się do przyjazności budynku względem człowieka. Standardy określa i przyznaje amerykańska organizacja WGBC (World Green Building Standards) na różnych poziomach od najniższego Silver do najwyższego Platinum. Siedziba W.P.I.P. – Smart Building Center – uzyskała taki certyfikat na poziomie Silver.

Ten dokument to gwarancja, że przebywający w tym obiekcie ludzie będą bardziej zdrowi (mniejsza absencja chorobowa), bardziej produktywni (wysoki poziom koncentracji i zdolności analitycznych i kreatywnych), będą mieli dużo większe możliwości rozwoju osobistego (kontakt z najnowszymi technologiami oraz strefy co-workingu i co-creatingu), a także będzie im dużo łatwiej budować wzajemne relacje. Według badań – to droga dla pozyskiwania i zatrzymywania najbardziej utalentowanych pracowników, co w dzisiejszej sytuacji na rynku pracy zdecydowanie pomaga.
Myślę, że dla przedsiębiorców, którzy budują duże centra logistyczne, zakłady produkcyjne czy biurowce stanie się to kluczowym element przy projektowaniu i realizacji inwestycji.

Którą inwestycję – w swojej wieloletniej historii - uważają Państwo za najtrudniejszą i dlaczego?

Było ich kilka. Na przykład wybudowaliśmy największą w Europie fabrykę katalizatorów spalin samochodowych dla międzynarodowego koncernu BASF, gdzie oprócz hal produkcyjnych z wielokondygnacyjnymi pomostami roboczymi zrealizowaliśmy dwukondygnacyjne pomieszczenie skarbca, w pełni zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania i laboratorium.

Także inwestycja dla FLEX FILMS EUROPA cechowała się dużym stopniem skomplikowania ze względu na specyfikę produkcji: dotyczyło to w głównej mierze konstrukcji żelbetowych piwnic i kanałów technologicznych oraz prac ziemnych z wykorzystaniem palowania, w niesprzyjających warunkach gruntowo-wodnych. Specyfika produkcji i wymagania Klienta spowodowały wykonanie obiektu mogącego przechowywać olej termalny o temperaturze 300 stopni Celsjusza. Z tego względu cały zakład musiał zostać podzielony na 13 niezależnych stref pożarowych, w których zastosowano nowoczesny system gaszenia pożaru z wykorzystaniem gazu.

Warto również wspomnieć o innowacyjnym systemie mobilnej filtrowentylacji przemysłowej odciągowej, którą zainstalowaliśmy w zakładzie produkcyjnym dla firmy BALCO. Ogranicza ona zjawisko powstawania mgły olejowej podczas procesów produkcyjnych, stwarzając tym samym przyjazne środowisko pracy.

Ciekawostką jest także największa w Polsce instalacja fotowoltaiczna, którą wykonaliśmy na jednym z obiektów wybudowanego przez nas zautomatyzowanego centrum dystrybucyjnego CCC. Panele słoneczne zostały umieszczone na południowej ścianie budynku o długości 80 m i wysokości 20 m. Podczas kolejnego etapu oraz rozbudowy obiektu wykorzystano inteligentne i przyjazne dla środowiska rozwiązania automatyki obiektowej współpracujące z układem BMS (Building Management System) takimi jak: oświetlenie DALI LED, sterowanie ogrzewaniem i wentylacją oraz stacje ładowania dla wózków VNA Li-Ion.

Dziękuję za rozmowę

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie