×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Biuro dla młodych. Jak je zaaranżować?

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 18 lip 2018 16:17
Biuro dla młodych. Jak je zaaranżować?
Wojciech Krupa, Partner Zarządzający Smart M²

Na rynek pracy wchodzi już tak zwane „pokolenie Z”, a więc osoby urodzone po 1996 roku. Jednocześnie osoby z „pokolenia Y”, czyli urodzone w latach 80-tych i 90-tych zaczynają osiągać stanowiska kierownicze i wcielać w życie własne idee zarządzania przedsiębiorstwami. Bez wątpienia wpływa to na rynek pracy, a w jeszcze większym stopniu na rynek powierzchni biurowych – mówi Wojciech Krupa, Partner Zarządzający Smart M².


REKLAMA

Tak naprawdę wymagania odnośnie miejsca pracy w dalszym ciągu są w stanie postawić jedynie ci pracownicy, którzy mają dla firmy dużą wartość. A to wśród dwudziesto- i trzydziestolatków jest najwięcej aktywnych programistów, specjalistów ds. bezpieczeństwa informacyjnego, sprzedawców i kreatywnych marketingowców.

Ich motywacją do pracy jest oczywiście wynagrodzenie, nie zawsze jednak chodzi tylko o kwotę wpływającą co miesiąc na konto. Znacznie większą rolę niż kiedyś, pełnią dziś pozapłacowe benefity: karty multisport, prywatne ubezpieczenie, udział w prestiżowych wydarzeniach, wyjazdy zagraniczne.

Drugą cechą dobrej firmy, na którą bardzo zwracają uwagę pracownicy pokoleń Y i Z, jest komfort samej pracy. Ponure gabinety i ciasne, zatłoczone, open space'y nie spełniają już swojej roli. Można powiedzieć, że nigdy nie spełniały jej dobrze, teraz zauważono to i zaczęto brać pod uwagę.

Młodzi pracownicy cenią sobie wnętrza w stylu oddziałów Google – atrakcyjne wizualnie, nieszablonowe, wyposażone w fun roomy, hamaki, a najlepiej także basen. Zdają sobie sprawę, że będą spędzać w pracy ok. 1/3 życia i chcą czuć się w niej jak najlepiej. Jednocześnie starają się wszelkimi możliwymi sposobami odrzucić sztywne reguły, jakie panowały w biurach za ich poprzedników.

Niektóre wnętrza zaczynają przypominać place zabaw i centra rozrywki. Tylko wielokrotnie ciekawsze i lepiej wyposażone.

Faktyczne potrzeby młodych pracowników

Pracownicy mający 20-35 lat potrzebują dokładnie tego samego, co starsi, z tym, że ci drudzy rozpoczynali pracę w czasach, gdy naprawdę nie mieli możliwości wyboru i musieli akceptować warunki, jakie zastali. Potem przyzwyczaili się. Dla młodszych, pewnych swych kompetencji ludzi, jest to nie do pomyślenia.

Potrzebują więc przede wszystkim miejsca. Nowoczesny open space jest znacznie bardziej przestronny niż te sprzed 10-15 lat. Powinien być tak zaprojektowany, by z jednej strony nie tworzyć barier pomiędzy pracownikami, a z drugiej zaś zapewniać nieco prywatności osobom w nim pracującym. Bardzo popularne stały się częściowo osłonięte nisze i stoliki, przy których można odbyć ważną rozmowę telefoniczną, nie przeszkadzając współpracownikom, ani nie będąc przez nich obserwowanym.

Bardzo istotne jest także wyposażenie biura. I nie chodzi bynajmniej o ekspres do kawy, który też zdecydowanie powinien w biurze się znaleźć. Młodzi pracownicy chcą korzystać w pracy z zaawansowanej technologii i sprzętu komputerowego. Komunikacja bezprzewodowa, zaawansowany sprzęt wideokonferencyjny, wydajne laptopy służbowe, wysokiej klasy klimatyzacja, monitory o wysokiej rozdzielczości – bez tego trudno przyciągnąć do siebie wykwalifikowanych pracowników.

Współpraca z młodszymi pracownikami podczas aranżacji biura

W przypadku, gdy przestrzeń biurowa pozwala na uwzględnienie własnych pomysłów aranżacyjnych, warto zapytać pracowników, czego od niej oczekują. Dotyczy to nie tylko pokolenia Y czy Z, ale wszystkich, którzy w danym biurze będą pracować.

Oczywiście pracownicy działu szkoleń czy sprzedaży przeważnie nie mają kompetencji w zakresie aranżacji nowoczesnej przestrzeni biurowej, ale za to wiedzą, co im samym ułatwiłoby pracę. Mogą więc poddać pomysły, które w efekcie zoptymalizują przestrzeń przy niewysokim koszcie.

Ponadto uwzględnienie przynajmniej części pomysłów pracowników bardzo pozytywnie wpływa na zespół i redukuje obecną w niektórych działach niechęć do zmian.

Jak zaaranżować biura o specjalnym przeznaczeniu – contact center, BPO/SSC

W poprzednich latach open space'y pełne stanowisk telefonicznych zyskały złą sławę jako miejsca ciasne i pozbawione prywatności.

Sektor BPO/SSC zatrudnia w skali kraju ok. 280 000 osób, ich zarobki szybko rosną, a przeznaczane dla nich biura prezentują coraz wyższy standard.

Chcąc zmniejszyć rotację pracowników i stworzyć solidne zespoły sprzedaży i obsługi klienta, pracodawcy zainwestowali w pierwszej kolejności w bardziej przestronne open space'y, ale też zadbali o przestrzeń na rekreację i znacznie nowocześniejsze wyposażenie.

Przy aranżacji nowych biur uwzględnia się więc: większą przestrzeń dla pracowników, lepsze wyciszenie, wygodne salki konferencyjne, łączność bezprzewodową i stale rozbudowywane zaplecze rekreacyjne.

Z czego warto zrezygnować aranżując przestrzeń dla młodych pracowników?

Niechętnie widziane są architektoniczne bariery oddzielające kierowników od ich zespołów. Ten trend trwa już kilka lat i prawdopodobnie zbyt szybko się nie zmieni. Natomiast ostrożnie należy podchodzić do mody, która może szybko przeminąć: niszowego stylu artystycznego; krzykliwych kolorów; rozwiązań ładnych, ale niezbyt praktycznych; elementów forsowanych tylko przez jednego pracownika lub utrudniających poruszanie się po biurze.

Typowe umowy najmu powierzchni biurowej zakładają przynajmniej 5-letnią współpracę z wynajmującym, więc nie warto zmieniać wystroju biura co kilkanaście miesięcy z powodu mody. Dlatego należy właściwie przygotować Strategię Środowiska Pracy.

Optymalne biuro dla młodych ludzi musi jednocześnie być optymalnym biurem dla firmy i jej celów. Zadania te często są zbieżne, nie należy więc pozwolić, by na drodze ich realizacji stanął brak czasu lub chęci, by przyjrzeć się bliżej sprawie aranżacji biura.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie