×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Budynki dawnej fabryki Norblina będą przesuwane i podwieszane

  • Autor: Propertydesign.pl
  • Opublikowano: 03 paź 2014 15:20
Budynki dawnej fabryki Norblina będą przesuwane i podwieszane
Igor Galas, architekt, Partner PRC Architekci

- Podwieszenie i przesunięcie budynków na terenie Art Norblin służy wykonaniu części podziemnej tego obiektu. Na połowie terenu dawnej Fabryki Norblina występują obiekty zabytkowe, a linia części podziemnej jest również skomplikowana - mówi architekt Igor Galas, Partner PRC Architekci, pracowni, która wykonała projekt architektoniczny Art Norblin, a obecnie pracuje nad projektem wykonawczym.

REKLAMA

Jak objaśnia architekt, linia części podziemnej podąża po obrysie skrajnych budynków zabytkowych, jednak nie wszędzie udało się je ominąć planując prace budowlane. - Dlatego dwa budynki – ten, w którym znajduje się Teatr Scena Prezentacje oraz sąsiedni, w głębi działki, pod którymi musimy wykonać część podziemną, zostaną przesunięte - wyjaśnia architekt Igor Galas, Partner PRC Architekci.

Zabytki muszą pozostać w stanie nienaruszonym. W związku z tym zostaną zastosowane techniki, które, jak określa architekt - nie są w Polsce pionierskie, ponieważ w latach 60. były już stosowane, ale obecnie są dość rzadkie.

- Budynek będzie zabezpieczony, pospinany, zamknięty w pewnego rodzaju stalową klatkę. Wówczas zostanie w niej odsunięty w kierunku ulicy Prostej, aby w jego miejscu na poziomach od -4 do -1, wykonać ścianę szczelinową – ścianę, która odgradza część podziemną budynku od napływu wody i która stanowi też ścianę zewnętrzną tej czteropiętrowej części podziemnej - mówi Igora Galas.

Po wykonaniu opisanych prac budynek zabytkowy zostanie z powrotem wsunięty na swoje miejsce.

- Z kolei drugi budynek, pod którym również będzie znajdowała się część podziemna, zostanie podchwycony, co oznacza, że zostanie przeniesiony ze swoich fundamentów na tzw. strop transferowy, na którym będzie stał - opowiada architekt. - Są to wielostadiowe, skomplikowane operacje budowlane, które jednak przekonały środowiska konserwatorskie o tym, że inwestor dokłada wiele starań, aby tę substancję zabytkową zachować w stanie nienaruszonym, a wręcz przywrócić ją do świetności - dodaje Galas.

Architekt ocenia, że te skomplikowane prace związane z posadowieniem i wykonaniem części podziemnej będą trwały minimum rok, jeśli nie dłużej.

Na trzech dolnych poziomach Art Norblin będzie znajdował się parking podziemny na ponad 700 samochodów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie