Cyfrowe modele to kolejna rewolucja w świecie architekturyForum Dobrego Designu / AK - 15-12-2016 09:30


Architekt Rafał Ślęk, autor książek poświęconych projektowaniu z użyciem oprogramowania ARCHICAD opowiadał podczas Forum Dobrego Designu o zmianach, jakie w branży projektowania obiektów i wnętrz zachodzą w zakresie wykorzystania modeli cyfrowych.

- Wszystko się zmienia. Odkąd zajmuję się projektowaniem obserwowałem trzy rewolucje jeżeli idzie o nasz warsztat. Dziś wszystko zmierza w stronę dominacji i pracy z dobrym, dopracowanym cyfrowym modelem. Ta zmiana dotyka też projektantów wnętrz. Architekci są bombardowani rozwiązaniami i technologiami, wiedzą co one dają. Nawet do nas coraz częściej dzwonią klienci i pytają np. czym jest BIM – opowiadał Rafał Ślęk w czasie Forum Dobrego Designu, na którym 7 grudnia wygłosił wykład „Nowe technologie i nowe podejście do projektowania i designu w erze wszechobecnej cyfryzacji".

Rafał Ślęk jest z wykształcenia architektem. Przez wiele lat współwłaściciel wielobranżowego biura projektowego działającego na Śląsku. Od kilkunastu lat pracuje w firmie WSC Graphisoft Center specjalizującej się w sprzedaży i wdrażaniu oprogramowania w biurach architektonicznych. Z fascynacją obserwuje wpływ (a właściwie zalew) nowych technologi na pracę architektów i projektantów wnętrz, które zupełnie zmieniają zarówno styl jak i zakres wykonywanych projektów. Jest autorem kilku pozycji książkowych i videokursów poświęconych projektowaniu z użyciem ARCHICAD-a oraz wdrażaniu technologii BIM.

W trakcie swojego wykładu opowiadał o tym jak ewoluowały rozwiązania techniczne wykorzystywane w pracy projektantów. Zwracał też uwagę, że wiele narzędzi, kiedyś drogich i dostępnych wybranym, dziś stały się elementami warsztatu każdego profesjonalnego projektanta. Dostępność cyfrowych narzędzi zmieniła sposób w jaki działa branża projektowa.

- Technologie mają wielki wpływ na to, co robimy. Są co prawda narzędzia, które się nie utrzymują – np. telewizory 3D czy gogle do rzeczywistości wirtualnej. Ale wiele rozwiązań jest ułatwieniem dla projektanta – np. trójwymiarowe, cyfrowe makiety. Ich działanie i natura dziś ułatwia nam np. pracę zdalną, z dala od biura – opowiadał Ślęk i dodawał, że planowanie 3D to jest całkiem nowa dziedzina, do niedawna w zasadzie niedostępna dla przeciętnego człowieka dziś staje się bardziej demokratyczna.

- Dziś już jest to coś, co każdy niemal może mieć. Druga sprawa to modele trójwymiarowe. Technologie skanowania dziś są tak zaawansowane, że wystarczy zrobić kilkadziesiąt zdjęć np. telefonem wokół modelu i jesteśmy w stanie sami odtworzyć skomplikowane struktury – opowiadał. - W ciągu ostatnich 2-3 lat radykalnie zmieniła się też sytuacja w obszarze tekstur. Ich jakość jest dziś tak dobra, że na bazie cyfrowego modelu możemy wygenerować wizualizacje, które wyglądają jak zdjęcia – uzupełniał.