Czy biuro przyszłości będzie przypominać... kawiarnię?Propertydesign.pl - 22-07-2016 09:19


Rozwój nowoczesnych technologii zmienia nasze życie, ale wpływa także na obraz pracy biurowej. Myślenie o 8-godzinnym dniu przy biurku to już stereotyp - przekonuje Agnieszka Szczepaniak z pracowni AP Szczepaniak. Jak zatem będzie wyglądało biuro w niedalekiej przyszłości? Architekt spotkała się z określeniem, że biura przyszłości będą przypominać bardziej kawiarnie. Czy tak będzie w rzeczywistości?

Styl życia jest coraz szybszy, dlatego taż wymagania i oczekiwania co do efektów rosną z każdą chwilą. - Potencjalny klient to już nie tylko osoba z  naszej miejscowości czy województwa, ale także z nnego kraju czy kontynentu. Dzięki nowoczesnej technologii i wszechobecnym smartfonom jesteśmy w pracy praktycznie 24 godziny na dobę. Przy tak aktywnej i kreatywnej pracy potrzebujemy wyjątkowego dbania o zdrowie zarówno to fizyczne, jak i psychiczne. Zatarta granica pomiędzy życiem prywatnym a czasem spędzonym w pracy, wymusza na pracodawcach dostosowanie przestrzeni do potrzeb pracowników - zauważa architekt. Oznacza to, że udogodnienia takie, jak kuchnia czy sala gimnastyczna stanowią nie tyle wartość dodaną, ile konieczność — przestrzeń niezbędną do prawidłowego funkcjonowania.

- Nie myśli się już o budynku w kategoriach kubatury, ale wielofunkcyjnie otwiera się i łączy przestrzenie wewnętrzne z przestrzeniami publicznymi i półpublicznymi. Widzę jak ten trend się pogłębia w myśleniu o biurach przyszłości. Za kilka lat nie będą to wyłącznie strefy, gdzie możemy przyjść na krótką przerwę, ale obszar zaaranżowany równie dobrze, co wysokiej klasy apartamentowiec, z prywatną salą fitness, centrum odnowy biologicznej, strefą chilloutu, a nawet ekologicznym ogródkiem - uważa  Szczepaniak.

Zdaniem architekt, biura staną się wielofunkcyjne i wyposażone w nowości technologiczne. Pojawią się meble wielofunkcyjne służące zarówno do pracy, jak i do odpoczynku, panele interaktywne na ścianach i sufitach, zmieniające się w zależności od tego, czy chcemy je wykorzystywać do pracy, czy do odpoczynku.

- Jako architekci zwracamy uwagę na coraz mocniej manifestowaną potrzebę odejścia od wspólnych przestrzeni do pracy. Pracujący domagają się wydzielonego miejsca, gdzie w spokoju i ciszy będą mogli zająć się swoim obowiązkami. Idealnym rozwiązaniem byłoby stworzenie przestrzeni, która z jednej strony będzie zachęcać osoby do współpracy, zwłaszcza w firmach, w których wymiana wiedzy i pomysłów jest konieczna, a z drugiej będzie uwzględniać ich podstawowe potrzeby - przekonuje.

Architekt spotkała się z określeniem, że biura przyszłości będą bardziej przypominać kawiarnie. Czy tak będzie w rzeczywistości? - Jeszcze zobaczymy. Na pewno będą to miejsca przyjazne człowiekowi, zaprojektowane w sposób, który wpłynie na jego komfort i dobre samopoczucie, a docelowo także efektywność - konkluduje.