×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Czy sztuczna inteligencja zastąpi architekta? ChatGPT odpowiada

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 01 mar 2023 09:52
Czy sztuczna inteligencja zastąpi architekta? ChatGPT odpowiada
Czy sztuczna inteligencja zastąpi architekta? ChatGPT odpowiada, fot. Shutterstock / Chuan Chuan

ChatGPT – program komputerowy, który wstrząsnął światem i stał się wyjściem do szeregu pytań o sens istnienia wielu współczesnych zawodów  – odpowiada na pytania o sztuczną inteligencję i jej zastosowanie w architekturze.

REKLAMA

Czy rozwój sztucznej inteligencji sprawi, że architekci stracą pracę? Czy AI będzie w stanie wygenerować kompletne projekty architektoniczne? A może rozwój technologiczny wspomoże architekta-człowieka w jego pracy?

Postanowiliśmy zapytać „u źródła”, czyli zapytać ChatGPT – program komputerowy stworzony przez firmę OpenAI, który dzięki sztucznej inteligencji rozumie i produkuje ludzkie teksty. 

Czy sztuczna inteligencja zastąpi architektów? Jeżeli tak, czy możemy przewidzieć w jakim roku nastąpi ta zmiana?

Chat GPT: To interesujące pytanie, ale sztuczna inteligencja nie jest w stanie całkowicie zastąpić architektów. Choć istnieją już narzędzia i algorytmy, które potrafią generować projekty architektoniczne, to ciągle wymagają one nadzoru i kreatywności ze strony architekta.

Architekci nie tylko projektują budynki, ale także dostosowują swoje projekty do indywidualnych potrzeb klienta oraz lokalnych przepisów i warunków. Sztuczna inteligencja może wspomóc architektów w procesie projektowym, ale nie jest w stanie zastąpić ludzkiej intuicji, kreatywności i zdolności do podejmowania decyzji.

Co więcej, architekci posiadają nie tylko wiedzę techniczną, ale także umiejętności interpersonalne, które są niezbędne w pracy z klientami i innymi członkami zespołu. Sztuczna inteligencja nie ma tych zdolności.

W związku z tym, możemy stwierdzić, że sztuczna inteligencja nie zastąpi architektów, ale raczej będzie narzędziem, które pomoże im w pracy. Co do przewidywania, kiedy ta zmiana może nastąpić, trudno jest na to jednoznacznie odpowiedzieć. Rozwój sztucznej inteligencji jest bardzo dynamiczny, ale przewidywanie, kiedy i w jakim stopniu zastąpi ona ludzi w różnych branżach, w tym architekturze, jest bardzo trudne i może się różnić w zależności od różnych czynników.

W Twojej ocenie jaką przewagą nad sztuczną inteligencją ma architekt-człowiek? A jaką nad człowiekiem ma sztuczna inteligencja?

Chat GPT: Czy mogę zacząć od podkreślenia, że architekci i sztuczna inteligencja to dwie zupełnie różne kategorie. Właściwie nie powinniśmy myśleć o jednym z nich jako o zastępcy drugiego. Architekci są ludźmi, którzy tworzą projekty z myślą o potrzebach innych ludzi. Sztuczna inteligencja jest narzędziem, które może pomóc w tym procesie, ale nie jest w stanie zastąpić ludzkiej kreatywności i intuicji.

Jedną z największych przewag, jaką architekt-człowiek ma nad sztuczną inteligencją, jest zdolność do kreatywnego myślenia. Architektura to dziedzina, która wymaga wielu decyzji opartych na intuicji i doświadczeniu, a także zdolności do wyobrażania sobie przestrzeni w trójwymiarze. Ludzka kreatywność jest niezbędna w procesie projektowania, ponieważ architekci muszą brać pod uwagę nie tylko praktyczne aspekty budynków, ale także ich estetykę i harmonię z otoczeniem.

Z drugiej strony, jedną z największych przewag sztucznej inteligencji nad człowiekiem jest jej zdolność do przetwarzania dużej ilości danych w krótkim czasie. Sztuczna inteligencja może analizować dane z różnych źródeł i wykrywać wzorce, co może pomóc architektom w podejmowaniu decyzji projektowych.

Ponadto, sztuczna inteligencja może wykorzystać algorytmy uczenia maszynowego do tworzenia modeli i symulacji, które pozwalają na testowanie różnych rozwiązań projektowych przed ich wdrożeniem w życie.

Wreszcie, sztuczna inteligencja może pomóc architektom w procesie zarządzania projektami. Może automatyzować niektóre procesy, takie jak monitorowanie postępu projektu, zarządzanie harmonogramem i przewidywanie kosztów. To może pomóc architektom w oszczędzaniu czasu i zwiększeniu efektywności ich pracy.

Czy w przyszłości AI umożliwi zwykłym ludziom bez wykształcenia architektonicznego czy inżynieryjnego pozyskanie rad dotyczących np. remontu ich domu czy rearanżacji biura?

Chat GPT: Tak, istnieje wiele możliwości, że w przyszłości AI umożliwi zwykłym ludziom bez wykształcenia architektonicznego czy inżynieryjnego pozyskanie rad dotyczących np. remontu domu czy rearanżacji biura. Dzięki rozwijającym się technologiom i coraz bardziej zaawansowanym algorytmom AI, powstają coraz bardziej dostępne i łatwe w użyciu narzędzia, które pozwalają na tworzenie projektów, zarządzanie nimi i uzyskiwanie informacji.

Przykładem takiego narzędzia jest program do projektowania wnętrz, który pozwala na wizualizację pomieszczeń i eksperymentowanie z różnymi rozwiązaniami, bez potrzeby posiadania wiedzy technicznej. Istnieją również aplikacje, które pozwalają na skanowanie pomieszczeń za pomocą telefonu komórkowego i generowanie trójwymiarowych map, co może pomóc w ocenie przestrzeni i rozplanowaniu mebli.

AI może również pomóc w analizie danych i sugestii najlepszych rozwiązań, takich jak optymalne rozmieszczenie mebli czy kolory ścian. Wszystko to może być dostępne dla zwykłych ludzi bez specjalistycznej wiedzy, dzięki czemu będzie to łatwiejsze i bardziej dostępne.

Jednakże, warto zauważyć, że mimo postępującej automatyzacji, w niektórych przypadkach wciąż istnieje potrzeba uzyskania porady specjalisty, zwłaszcza w przypadku skomplikowanych projektów budowlanych lub remontowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie