×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Czy to już kryzys w branży budowlanej?

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • Opublikowano: 14 gru 2021 16:51
Czy to już kryzys w branży budowlanej?
Możliwa jest fala bankructw – wynika z analizy Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji. fot. mat. prasowe SWE

Możliwa jest fala bankructw – wynika z analizy Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji. Wykonawcy, którzy nie wzięli pod uwagę stałej tendencji wzrostu cen i nie przygotowali kosztorysów z zapasem, teraz mają problem z płynnością finansową.

REKLAMA

  • Drożeją paliwa i energia, rosną ceny surowców do produkcji materiałów budowlanych. Kontrakty wynegocjowane kilka miesięcy temu teraz balansują na granicy opłacalności, więc firmy, które wcześniej nie doszacowały kosztorysów zaczynają szukać oszczędności.
  • Decyzje rykoszetem trafiają w podwykonawców, którzy coraz częściej nie dostają wynagrodzenia na czas. – Możliwa jest fala bankructw – wynika z analizy Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji.

– Całą branżę budowlaną zaskoczyła rosnąca inflacja i szalejące od roku ceny materiałów budowlanych. Sporo firm walcząc o przetargi kilka miesięcy temu, nie przewidziała tych wzrostów w kosztorysach, przez co teraz budżety przestają się spinać i zaczyna się gorączkowe szukanie rozwiązań – wyjaśnia Grzegorz Tymoszewski, prezes Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji i dodaje, że firmy albo przestają płacić za materiały albo wynagrodzenia nie dostają podwykonawcy.

Dotkliwe dla branży skoki cenowe powodują destabilizację rynku. Stawki ustalane zaledwie kilka miesięcy temu, w zupełnie innych warunkach rynkowych, są już nieaktualne. Wykonawcy, którzy nie wzięli pod uwagę stałej tendencji wzrostu cen i nie przygotowali kosztorysów z zapasem, teraz mają problem z płynnością finansową.

– Od kilku miesięcy zgłaszają się do nas brygady szukające nowych zleceń, zdarzają się przypadki, że jak sami twierdzą, poprzedni zleceniodawca nie w pełni rozliczył się z umownego wynagrodzenia – mówi Krzysztof Klepczyński z firmy KDK, zrzeszonej w SWE, i dodaje, że stara się znaleźć takim zespołom miejsce pracy, bo zleceń – mimo spowolnienia gospodarki – nadal nie brakuje.

Brygady budowlane szukają nowych, uczciwych zleceniodawców, ale o zaufanie w branży coraz trudniej. Budowlańcy zaczynają rozglądać się za pracą za granicą, co jeszcze bardziej pogłębi problemy kadrowe całej branży.

– Tu widzimy szczególną rolę organizacji takich jak nasza, które starają się integrować branżę. Współdziałanie przy realizacji kontraktów pozwala nie tylko wywiązać się z terminu, zachowując standardy wykonania, ale też pomóc brygadom pozbawionym wynagrodzeń utrzymać się na rynku – podkreśla Grzegorz Tymoszewski, prezes Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie