Design, czyli droga do harmonii w otoczeniu człowiekaPropertydesign.pl - 06-04-2017 12:25


O designie oraz o tym, co jest najważniejsze w projektowaniu i inspiracjach mówi projektant Tomasz Augustyniak.

Czym dla Pana jest design?

Design jest dla mnie odpowiedzialnym procesem projektowym, który polega na porządkowaniu i poszukiwaniu harmonii w otoczeniu człowieka.

Co jest dla Pana najważniejsze w projektowaniu i co chce Pan przekazać w swoich pracach odbiorcom?

Znalezienie sensu, to jest początek. Projektowanie produktu na konkretne zamówienie jest oparte na doprecyzowaniu celów do osiągnięcia. Muszę się z nimi zgadzać, następnie stawiać właściwe pytania w poszukiwaniu najlepszych odpowiedzi prowadzących do powstania projektu. Ważny w tym procesie jest oczywiście kontekst społeczny, kulturowy, religijny itd.

Mam wrażenie, że odbiorcy intuicyjnie odczytują właściwe proporcje ceny, technologii, ergonomii oraz w pewnym stopniu wynikającej z nich estetyki. Jeśli te elementy są zawarte w dobrym projekcie to odbiorcy otrzymują dobry produkt.

Czym inspiruje się Pan tworząc nowe projekty i kolekcje?

Tym co nas otacza, przyrodą, obserwacją ludzkich zachowań, ciekawymi wydarzeniami, zmianami społecznymi, muzyką, filmem, architekturą, designem. Spektrum inspiracji jest bardzo szerokie.

Jednym z ostatnich Pana projektów są paneli akustyczne Groove dla marki Marbet Style. Na co szczególnie zwracał Pan uwagę tworząc kolekcję?

Zależało mi na połączeniu właściwości akustycznych z funkcjonalnością i odpowiednim efektem wizualnym. Jeden wzór powinien funkcjonować w różnych konfiguracjach, np. jako panele ścienne, sufitowe, w formie ścianek wolnostojących, czy jako panele biurkowe. Ostatecznie są one przeznaczone do przestrzeni publicznej, biurowej, ale także domowej i na tym polega specyfika tego projektu. Poza tym istotne są koszty samego wdrożenia i produkcji, by osiągnąć jak najlepszy efekt także z ekonomicznego punktu widzenia.

Jaki materiał zastosował Pan w najnowszym projekcie?

Panele zostały wykonane z materiału PET Feld, ta technologia wykorzystuje włókninę powstałą z przetwarzania butelek PET. Technologia jest ekologiczna ze względu na materiał uzyskiwany z recyklingu.