Design ma inspirowaćPropertydesign.pl - 10-10-2016 09:01


Od lat 20 zajmuje się projektowaniem i kształtowaniem przestrzeni międzynarodowych hoteli o profilu luksusowym. Pracował z Zahą Hadid, Richardem Rogersem, Bruce'm Willisem, U2 i Gordonem Ramsay'em nad licznymi prestiżowymi projektami. Od pięciu lat jest dyrektorem ds. projektowania w Hilton Worldwide, gdzie zajmuje się rynkami Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Chris Webb specjalnie dla Propertydesign.pl opowiada o dobrym designie, najnowszym projekcie DoubleTree by Hilton Wroclaw i hotelu przyszłości.

Sławny niemiecki projektant Lucius Burckhardt powiedział kiedyś, że dobry design jest niewidoczny. Czym jest dla Pana ten dobry design?

W przypadku hotelu to swego rodzaju balans między funkcjonalnością a tym wszystkim, co tworzy tzw. doświadczenie gości. Design powinien ich inspirować. Dlatego w dobrym designie dużo znaczy zarówno koncepcja całości, jak i detale. Istotne jest również wpisanie pomysłu na wnętrza hotelu w klimat i charakter miejsca, w którym powstaje. Mam na myśli zarówno budynek, jak i szersze otoczenie, nawet historia i atmosfera miasta. 

W przypadku DoubleTree by Hilton Wroclaw wszystko to braliśmy pod uwagę, przykładając przy tym filozofię marki, czyli wysoki standard i jakość, na futurystyczną formę budynku OVO Wrocław, w którym działa hotel. To był ekscytujący, niepowtarzalny projekt.

Spotkałam się ze stwierdzeniem, że nawet najbardziej designerski hotel na świecie nie zostanie doceniony i zapamiętany, jeśli nie będzie funkcjonalny. Jak z sukcesem połączyć design z funkcjonalnością?

W przypadku hoteli Hilton WorldWide standard i jakość muszą zawsze pozostawać na tym samym, najwyższym poziomie. Natomiast detale i pomysł na aranżację komponującą się z miejscem są za każdym razem inne. Dlatego każdy nasz hotel ma własny styl, a przy tym zawsze spełnia oczekiwania gości, również pod względem funkcjonalności. W DoubleTree by Hilton Wroclaw dostępne jest elastyczne i nowoczesne zaplecze konferencyjne, klimatyczny bar i restauracja, doskonałe miejsce na różnego rodzaju spotkania, o każdej porze dnia. Wkrótce otwarty zostanie także fitness klub z basenem oraz SPA.

Jak zmieniało się znaczenie designu w hotelarstwie w ciągu Pana kariery?

Zmieniło się przede wszystkim to, jak ludzie używają hoteli. To już nie tylko miejsce, w którym się śpi oraz pracuje, lecz także miejsce spotkań i dodatkowych doświadczeń. Nawiasem mówiąc, zmienił się również sposób pracy. Dziś można pracować niekoniecznie przy biurku, lecz w dowolnym miejscu. W hotelach pojawiło się więcej przestrzeni sprzyjających relacjom społecznym. Wszystko to spowodowało, że znaczenie designu wzrosło. Projektując wnętrza trzeba odpowiadać na więcej zróżnicowanych potrzeb i oczekiwań gości.

Wybiegając w przyszłość, załóżmy za 20 lat i biorąc pod uwagę design, nowoczesne technologie, zielone budownictwo - jak będzie wyglądał hotel przyszłości?

Sądzę, że jeszcze wyraźniejsze staną się obecne tendencje. Wzrośnie rola hoteli jako miejsc spotkań. Poza tym goście będą oczekiwali wielu, różnych miejsc pracy, a także dodatkowych przestrzeni dla interakcji społecznych. 

Jestem przekonany, że z hoteli, najpierw z tych luksusowych, znikną telewizory. To element szerszego procesu związanego z rozwojem IT. Ludzie będą chcieli wykorzystywać swoją technikę w sposób coraz bardziej aktywny.