Dobrze zaprojektowane biuro przyciąga najemcówPropertyDesign.pl - 07-09-2016 10:00


Edyta Pietranis, konsultant w Dziale Reprezentacji Najemcy JLL, zdradza jakie czynniki związane z designem wnętrz biurowych są istotne z punktu widzenia najemców.

Edyta Pietranis realizuje projekty z zakresu reprezentacji najemcy na rynku warszawskim oraz na rynkach regionalnych, w szczególności w Poznaniu. Zajmuje się tym od 5 lat. Nam zdradza, na jakie czynniki najemcy zwracają albo powinni zwracać uwagę podczas doboru biura. Jednym z istotnych aspektów jest też odpowiednie zaprojektowanie przestrzeni. 

Ekspertka podkreśla, że bardzo istotny jest standard budynku i jakość samej powierzchni. Jak zauważa: o wysokim standardzie budynku świadczą m.in. architektura, aranżacja wnętrz, elegancka recepcja/lobby, estetyczne, dobrze zaprojektowane części wspólne w budynku, parkingi dla samochodów i rowerów, windy, wysokiej jakości instalacje, nowoczesne systemy zarządzania budynkiem (BMS), okablowanie strukturalne do komputerów czy profesjonalne zarządzanie budynkiem.

Coraz więcej firm zwraca uwagę na udogodnienia w samym budynku (bankomat, apteka, drogeria, kantyna, kawiarnia, fitness, przedszkole, prysznice dla rowerzystów), a także sprawdza czy budynek posiada ekologiczny certyfikat, który zazwyczaj ma wpływ na koszty operacyjne i jakość środowiska pracy. Na te czynniki powinni zwrócić baczną uwagę projektanci i inwestorzy podczas planowania inwestycji. 

- Przemyślana, dobrze zaprojektowana powierzchnia biurowa to już nie tylko moda, ale warunek przyciągnięcia i zatrzymania pracowników. Obecnie niemal każda firma zatrudnia kilka pokoleń pracowników. W tak dynamicznym krajobrazie społecznym i rynkowym dobrze sprawdzają się biura z wydzielonymi strefami spełniającymi różnorodne funkcje. Jednym z trendów projektowania wnętrz biurowych jest dążenie do stworzenia miejsca przyjemnego, kojarzącego się z domem (dobrze wyposażona kuchnia, miejsca do odpoczynku z różnorodnymi meblami) czy z kojącym krajobrazem (piękne widoki, zieleń, natura, przyroda). Bardzo ważne jest, aby pytać pracowników o zdanie, przeprowadzać ankiety, konsultować z nimi każdy etap projektowania biura. Pracownicy czują się zaangażowani, zadowoleni, że ich potrzeby brane są pod uwagę i wprowadzane w życie - opowiada Edyta Pietranis.

Ergonomiczne stanowiska pracy przydadzą się każdemu pracownikowi – niezależnie od wieku, doświadczenia czy pełnionych obowiązków. Wygodne krzesło, biurko z regulacją wysokości blatu czy drobne udogodnienia dla osób pracujących na laptopach to podstawa. Aktualne trendy w projektowaniu powierzchni biurowych odchodzą od postrzegania miejsca pracy jako konkretnego punktu w przestrzeni przypisanego konkretnemu pracownikowi. Miejsce pracy to dziś taka część biura, która po prostu sprzyja zaplanowanym zadaniom, a pracownik, w zależności od potrzeb, ma swobodę wyboru czy pracować przy biurku, czy w specjalnie wydzielonych pokojach, czy w grupie w większych salach