REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Druk 3D okiem architekta. Możliwości, ograniczenia i przyszłość technologii

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 28 maj 2019 13:47
Druk 3D okiem architekta. Możliwości, ograniczenia i przyszłość technologii
Jocelyn Fillard, dyrektor ds. architektury i partner w SUD Polska, fot. PTWP

Technologia druku 3D jest przyszłością dla wszystkich sektorów branży budowlanej: od komercyjnej po mieszkaniową. Jednak wizja budowania całych budynków w ciągu np. 24 godzin to nadal przyszłość. Obecnie poszczególne części budynków drukowane są w magazynie i składane dopiero na miejscu. Możemy jednak wyobrazić sobie, że w przyszłości nowe budynki, mosty i inne dowolne konstrukcje będą drukowane w 3D bezpośrednio na miejscu budowy z pliku stworzonego przez zespół projektowy - przekonuje Jocelyn Fillard, dyrektor ds. architektury i partner w SUD Polska.

REKLAMA

Jakie możliwości daje druk 3D architektom?

Technologia druku 3D sprawdza się w tworzeniu makiet i modeli budynków. Pozwalają one zweryfikować zamierzenia projektowe i zidentyfikować problemy, które mogą być wyzwaniem dla wykonawców i architektów przy budowie. Jest to technologia znacznie bardziej efektywna czasowo, w porównaniu z tradycyjnymi metodami. Pozwala zmienić komputerowy projekt w realny model, z bardzo dużą dokładnością.

Technologia druku 3D nie tylko pozwala budować szybciej i taniej, ale daje architektom nieograniczone możliwości realizacji własnej wizji, czy dostosowania projektu do potrzeb inwestora. Druk 3D pozwala na realizację najbardziej kreatywnych pomysłów architektów. W przeciwieństwie do tradycyjnych sposobów budowania, bardziej złożony i skomplikowany projekt, oszczędzający materiał i wykonany w technologii druku 3D, może znacznie obniżyć koszty inwestycji.

A jakie są ograniczenia technologii?

Obecnie największym ograniczeniem druku 3D jest jakość wykonania. Jest to połączenie nakładanych na siebie warstw, które nie łączą się płynnie ze sobą i pozostają widoczne. Znacznie osłabia to atrakcyjność wizualną budynku. Widzimy jednak znaczną poprawę – jeszcze kilka lat temu ta technologia wykonania makiet była dużo droższa a jakość pozostawiała wiele do życzenia. Obecnie cena jest bardziej przystępna, a jakość wykonania makiet znacznie lepsza.

Dla architektów bardzo ważne jest jak najbardziej realne pokazanie konceptu klientowi. Inwestor by zdecydować się na wizję architekta musi widzieć gotowy i spójny koncept. Czy makiety wykonane w technologii druku 3D to narzędzie idealne a może wcale nie?

Nie są narzędziem idealnym, bo nie pozwalają na obejrzenie inwestycji wewnątrz, przejść przez poszczególne pomieszczenia. Takie narzędzia dostarczają nam natomiast wizualizacje 3D, które wciąż wygrywają z makietami wykonanymi w technologii druku trójwymiarowego.

Stosowanie technologii druku 3D pomaga zaoszczędzić czas i pieniądze na etapie projektowania. Jednak przejście z poziomu projektu do realizacji nadal nie jest płynne, wymaga wiele wysiłków i godzin pracy człowieka. Oczywiście wszystko zależy od poziomu skomplikowania poszczególnych elementów. Jednak ta technologia, by być efektywną pod kątem czasu włożonego w realizację projektów, nadal wymaga dopracowania.

Technologia powstawania budynków w druku 3D jest niewątpliwie bardzo efektywna kosztowo i czasowo. Czy możemy powiedzieć, że jest przyszłością branży budowlanej?

Jest przyszłością dla wszystkich sektorów branży budowlanej – od komercyjnej, po mieszkaniową. Jednak wizja budowania całych budynków w ciągu np. 24 godzin to nadal przyszłość. Obecnie poszczególne części budynków drukowane są w magazynie, i składane dopiero na miejscu. Możemy jednak wyobrazić sobie, że w przyszłości nowe budynki, mosty i inne dowolne konstrukcje będą drukowane w 3D bezpośrednio na miejscu budowy z pliku stworzonego przez zespół projektowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie