REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Duży hotel na małej działce. To było nie lada wyzwanie

  • Autor: propertynews.pl
  • 28 mar 2018 09:57
Duży hotel na małej działce. To było nie lada wyzwanie
fot. Hotel Holiday Inn Warsaw City Centre

Przy Twardej w Warszawie powstała polska wersja nowojorskiego FlatironBuilding. Na działce wielkości domu z ogrodem powstał obiekt o powierzchni 13 tys. mkw. Hotel Holiday Inn Warsaw City Centre oferuje 265 pokoi na 18 kondygnacjach. - To nie lada wyczyn żeby na takiej powierzchni zbudować funkcjonalny obiekt, w którym da się poruszać poziomo i pionowo, i do tego znaleźć miejsce na zaplecze konferencyjne. Warszawa stawia coraz większe wymagania, działek atrakcyjnych coraz mniej wiec takie wyzwania będą powielane - mówi Tomasz Frąckiewicz, kierownik projektu, UBM Polska.

REKLAMA

Na ile Holiday Inn Warsaw City Centre przypomina FlatironBuilding w Nowym Jorku?

Holiday Inn Warsaw City Centre  w wielu aspektach przypomina FlatironBuilding choć nie jest jego kopią. Chodzi o to, że podobnie jak nowojorski obiekt kształtem przypomina żelazko, a to wymusił kształt działki na jakiej stawialiśmy hotel. Takie budynki  powtarzają się w wielu miejscach na świecie właśnie w miejscach gdzie działka na której leżą jest usytuowana w ostrokątnym zbiegu dwóch ulic i trzeba zapełnić ten skwer. Drugą cechą charakterystyczną warszawskiego hotelu i nowojorskiego Flatiron jest to, że oba obiekty tworzą lokalną dominantę będąc najwyższymi obiektami w okolicy.

Czym wyróżnia się Holiday Inn Warsaw City Centre?

Skoncentrowaliśmy się głównie na tym by był to obiekt funkcjonalny. Na działce o wielkości 1600 mkw. postawiliśmy obiekt o 13 tys. mkw. powierzchni całkowitej, hotel z 265 pokojami,  18 kondygnacjami naziemnymi, dwiema podziemnymi.  To nie lada wyczyn żeby na takiej powierzchni zbudować funkcjonalny obiekt, w którym da się poruszać poziomo i pionowo, i do tego znaleźć miejsce na zaplecze konferencyjne. Warszawa stawia coraz większe wymagania, działek atrakcyjnych coraz mniej wiec takie wyzwania będą powielane.

Co było największym wyzwaniem przy budowie tego obiektu?

Cały projekt był ogromnym wyzwaniem. To, że zbudowaliśmy go w niecałe półtora roku od dnia wbicia pierwszej łopaty. Obiekt za niski, żeby  stosować systemy samo wznoszące, ale na tyle wysoki, że potrzebne było jednostokowe podejście. W związku z tym, ze powierzchnia zabudowy to około tysiąca metrów mieliśmy problem z logistyką już na etapie wznoszenia.

Żeby zaoszczędzić miejsca pierwszy raz w Polsce została zastosowana technologia prefabrykowanych trzonów instalacyjnych. Każde dwa pokoje złączone są ze sobą łazienkami. Patrząc na plan budynku pokoje są tak zlokalizowane, tak że między ściana są  dwie łazienki. W normalnych sytuacjach po zakończeniu stanu surowego zaczyna się rozkładanie wszystkich instalacji i zabudowywanie ich. U nas był to gotowy element tzw. Insta- Block, wyprodukowany w Austrii, który miał w sobie wszystkie te instalacje łącznie z talerzem pod toaletę. Każdy centymetr przy takiej powierzchni liczył się.

Przeczytaj więcej: Warszawa stawia wymagania. Tak powstał duży obiekt na małej działce

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie