REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Gerard Schuurman: Skala rewitalizacji czekających na realizację w Polsce jest ogromna

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 12 lip 2018 09:00
Gerard Schuurman: Skala rewitalizacji czekających na realizację w Polsce jest ogromna
Gerard Schuurman, dyrektor projektu Stoczni Cesarskiej na terenie inwestycji Młode Miasto, fot. mat. pras.
Gerard Schuurman: Skala rewitalizacji czekających na realizację w Polsce jest ogromna
Gerard Schuurman: Skala rewitalizacji czekających na realizację w Polsce jest ogromna
Gerard Schuurman: Skala rewitalizacji czekających na realizację w Polsce jest ogromna
Gerard Schuurman: Skala rewitalizacji czekających na realizację w Polsce jest ogromna
Gerard Schuurman: Skala rewitalizacji czekających na realizację w Polsce jest ogromna
Gerard Schuurman: Skala rewitalizacji czekających na realizację w Polsce jest ogromna
Gerard Schuurman: Skala rewitalizacji czekających na realizację w Polsce jest ogromna

- Ilość wyjątkowych budynków czy też całych przestrzeni, które czekają na rewitalizację w Polsce jest ogromna. Istotę procesu widać również poprzez oczekiwania społeczne, które idą w kierunku autentycznych doświadczeń, których nie zawsze można znaleźć w szklanych, błyszczących budynkach, które widzimy wszędzie - mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, który może się pochwalić ogromnym rewitalizacyjnym doświadczeniem.

REKLAMA

Ma Pan wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu multifunkcjonalnych projektów deweloperskich w Holandii, ale równocześnie pracuje Pan dla belgijskiej spółki. Czy realia prowadzenia takich zadań na zachodzie Europy różnią się znacząco od polskich?

Z mojego doświadczenia przy realizacji kilku projektów w Holandii wynika, że najważniejsze jest, aby realizować projekty w sposób zintegrowany. Rozumiem przez to, że należy koordynować plany dla różnych funkcji na obszarze inwestycji i skoordynować je z planowaną infrastrukturą, do której należy również włączyć przestrzenie publiczne. Warto robić to w stopniu, który wyzwoli synergię funkcji terenu, aby każda z nich mogła z siebie czerpać, a nie konkurować czy wręcz wpływać negatywnie. Dobrze skoordynowany projekt integrujący wiele funkcji może przynieść zwielokrotnienie korzyści ekonomiczne jak również oferować przyjazną do życia przestrzeń, w której znajdą się funkcje integrujące lokalną społeczność. Dla mieszkańców takich przestrzeni oznaczać to będzie, że ich miejsce pracy może być w pobliżu miejsca zamieszkania a wszystkie codzienne potrzeby będą mogli realizować „tuż za rogiem”.

Mamy obecnie w Polsce boom rewitalizacyjny. Czy podobnie jest zagranicą, czy entuzjazm związany z przywracaniem życia dawnym obiektom powoli opada?

Projekty rewitalizacyjne wciąż cieszą się dużą popularnością także poza granicami Polski. Powszechnie uznaje się, że nie możemy wciąż zabudowywać kolejnych zielonych pól. To jest po prostu niezgodne z idea zrównoważonego rozwoju, a negatywne konsekwencje ciągłego poszerzania obszarów miejskich można mnożyć. Powinniśmy stale pracować nad mądrym wykorzystaniem możliwości, które daje nam istniejąca tkanka miejska. Nie zawsze jest łatwo to osiągnąć, ale to z czym mamy do czynienia to proces, który możemy nazwać ożywaniem miast. Coraz mniej ludzi chce na co dzień używać samochodu jako swój podstawowy środek transportu. W zamian chcą cieszyć się bliskim kontaktem z sąsiadami, a miejsca rozrywki, pracy i kultury mieć jak najbliżej domu. To często nie są łatwe projekty do realizacji, ale tego właśnie oczekuje społeczność.

Co stoi za sukcesem udanej rewitalizacji?

Procesy rewitalizacyjne bardzo często wymagają znacznych nakładów z góry, aby poprawić oblicze przestrzeni i rozpocząć zagospodarowanie. Rzeczywiste zyski inwestorów często przychodzą dopiero po latach.

Na realizację tak dalekosiężnych projektów mogą sobie pozwolić silne i doświadczone firmy, które mają nie tylko dalekowzroczność ale i umiejętność wypracowywania silnych wizji i działania zgodnie z obranym celem przez długie lata. Rewitalizacja to nie jest proces dla deweloperów, którzy działają w formule wybuduj i sprzedaj, licząc na szybkie zyski, kosztem jakości. Kolejną kluczową kwestią są silne partnerstwa, zarówno biznesowe jak i te publiczno-prywatne. Nie da się, a wręcz nie powinno się wszystkiego robić samemu. Choćby  w naszym przypadku, projekt w całości realizowany jest na prywatnym gruncie, jednak aby móc z powodzeniem zintegrować dawną Stocznię Cesarską z Miastem potrzebne jest silne wsparcie publiczne ze strony władz lokalnych. Procesy rewitalizacyjne to przeważnie duże i kompleksowe przedsięwzięcia, więc często korzystne jest, aby dla sprawnej realizacji znaleźć partnerów, chociażby w formule joint-venture. Dzięki temu wciąż kontroluje się proces, jednak można uzyskać specjalistyczną wiedzę lub dodatkowe środki na przyspieszenie przedsięwzięcia.

Istnieje także wiele innych czynników, ale jeśli miałbym wymienić jeden, to zaangażowanie społeczności, czy to mieszkańców, właścicieli firm, organizacji społecznych lub innych. Nieustannie poszukujemy nowych sposobów na ich zaangażowanie. Co ciekawe, właśnie przeprowadziliśmy Spacery Badawcze na naszym terenie, do których zaprosiliśmy mieszkańców Gdańska, aby podzielili się z nami swoimi opiniami na temat obszaru, planów, ich życzeń i marzeń.

Innym przykładem jest fakt, że niedawno udostępniliśmy jeden z naszych budynków (Mleczny Piotr) lokalnej grupie artystów o nazwie WL4 i już widzimy pozytywne efekty tej współpracy.

Czy jedyną formą rewitalizacji jest multifunkcyjność?

Multifunkcyjność jest kluczowym czynnikiem, ale nie zawsze najważniejszym. Czasami rewitalizacja oznacza działanie podobne do akupunktury, gdy tworzymy mały, monofunkcyjny projekt, starając się zmienić obraz określonego miejsca..

Jeden z projektów, które prowadziłem w Amsterdamie zdobył nagrodę „Amsterdam Renovation Award”. Projekt obejmował renowację budynku ze 140 apartamentami w dość problematycznym sąsiedztwie. Był to więc projekt monofunkcyjny, ale stał się zalążkiem do rewitalizacji całej okolicy. Najczęściej potrzeba realizacji projektów multifunkcjonalnych rośnie wraz ze skalą projektu.

Na tyle na ile zna Pan Polskę – jak duży potencjał w niej tkwi jeśli chodzi o nadawanie drugiego życia starym budynkom?

Według mnie skala rewitalizacji, które są jeszcze do przeprowadzenia w Polsce jest ogromna. Są już wspaniałe przykłady tego, jakie korzyści mogą odnieść miasta poprzez dobre rewitalizacje. Mam tu na myśli choćby Łódź, Warszawę i Katowice. Ilość wyjątkowych budynków czy też całych przestrzeni, które czekają na rewitalizację jest ogromna. Istotę procesu widać również poprzez oczekiwania społeczne, które idą w kierunku autentycznych doświadczeń, których nie zawsze można znaleźć w szklanych, błyszczących budynkach, które widzimy wszędzie.

Czy teren Stoczni na obszarze Młodego Miasta w Gdańsku i plany z nim związane można porównać do innej zagranicznej realizacji, czy jest to koncepcja tak niepowtarzalna, że będzie stanowić totalną nowość na rynku europejskim?

Oczywiście nie chcemy wymyślać koła na nowo i staramy się czerpać z dobrych doświadczeń innych krajów jak Niemcy, Dania, Holandia. To właśnie dlatego do naszego procesu rewitalizacji zaprosiliśmy doświadczonych ludzi z zagranicy. Jednym z naszych partnerów jest pracownia Henning Larsen z Kopenhagi, która w ramach międzynarodowego konkursu opracowała masterplan dla 16ha Stoczni Cesarskiej. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że ten projekt jest naprawdę wyjątkowy i nowy dla każdego, niezależnie od tego, ile może posiadać doświadczenie lub wiedzy.

Jeśli dostaniemy szansę zrealizowania naszej wizji dla Stoczni Cesarskiej, to będzie to wyjątkowe miejsce w skali Europy. Silna społeczność, która była tu wcześniej i stworzyła tutaj miejsce narodzin Solidarności, zostanie zapamiętana, gdy ożywimy Stocznię i stworzymy miejsce dla nowej społeczności. Unikatowe obiekty przemysłowe - od wielkich hal ceglanych po brukowane uliczki i żurawie - zostaną podkreślone poprzez połączenie ich ze współczesnym miejskim designem i architekturą na miarę XXI wieku. W połączeniu z szerokim nabrzeżem i niewielką odległością od Głównego Miasta stworzymy przestrzeń bez porównania z żadną inną na świecie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie