Industrialnie, ale przytulnie. Warszawscy architekci zaprojektowali nową siedzibę VastintPropertyDesign.pl - 15-09-2020 10:21


Są specjalistami od projektowania biur. Zrealizowali projekty dla takich gigantów jak chociażby Coca-Cola HBC, Circle K, Acer, Continental czy AkzoNobel. Tym razem zaprojektowali biuro dla inwestora z rynku nieruchomości, firmy Vastint. - Szybko udało nam się wypracować wspólny kierunek. Wnętrze jest w stylu nowoczesnym, industrialnym, ale bardzo przytulne, z lekką nutką poetyki skandynawskiej. Chłodny beton przełamany został dużą ilością drewna i żywej zieleni - opowiada Barnaba Grzelecki, architekt i właściciel, Bit Creative.

Pana pracownia specjalizuje się w projektach biur. Na koncie macie realizacje przestrzeni biurowych dla takich gigantów jak chociażby Coca-Cola HBC, Circle K, Acer, Continental czy AkzoNobel. Tym razem zaprojektowaliście biuro dla inwestora z rynku nieruchomości firmy Vastint. Jak doszło do tej współpracy?

Barnaba Grzelecki: Z firmą Vastint współpracujemy już od kilku lat. Dla dewelopera przygotowujemy wstępne aranżacje w kompleksie Business Garden. Udało nam się w tym miejscu zrealizować kilka ciekawych projektów m.in. nowe biura dla Coca-Cola HBC, Continental czy Vivus. Stąd zyskaliśmy jeszcze większe zaufanie firmy Vastint, więc powierzyli nam projekt swojego biura.

Jak bardzo różnią się oczekiwania krajowych firm od globalnych marek?

Barnaba Grzelecki: Oczekiwania są bardzo podobne. Każdy projekt, nad którym pracujemy musi być funkcjonalny, ergonomiczny i estetyczny. Staramy się, aby te wszystkie aspekty były zachowane.

Czy trudno architektowi spełnia się oczekiwania inwestora - nie tylko te związane z designem nowego biura, ale przede wszystkim, aby projekt zmieścił się w założonym budżecie?

Barnaba Grzelecki: To zależy. Podstawowy problem to czas i pieniądze. Każdy projekt ma swoje fazy. Pierwsza z nich to ta przyjemna – praca koncepcyjna, gdzie przedstawiamy projekt i jego założenia. Pracujemy z najemcą nad funkcją i elementami wizualnymi. Druga faza to wycena prac fit-out. Tutaj bywa różnie, często wyceny fit-outu tego samego projektu są bardzo zróżnicowane. Staramy się w trakcie pracy nad projektem na bieżąco informować inwestora o elementach koszto-twórczych, tak aby pilnować budżetu określonego w pierwotnych założeniach. Ostatnia faza to realizacja prac budowlanych wraz z nadzorem. Budowa jest żywym organizmem i czasami okazuje się, że niektóre rzeczy muszą ulec zmianie. Projekt jest również wielowątkowy i składa się z projektów branżowych. Wszystko to powoduje, że czasami następuje nawarstwienie problemów. Musimy działać szybko i proponować rozwiązania zamienne. Dla nas jest to naturalny element realizacji każdego projektu, jeśli inwestor zaufa nam przechodzi przez te wszystkie fazy stosunkowo płynnie.

Dla Vastint, jako firmy z branży nieruchomości, biuro stanowi zapewne jeden z głównych elementów identyfikacji. Jakie wyzwania stały przed architektem przy projekcie o takim znaczeniu?

Barnaba Grzelecki: Vastint zaufał nam przy realizacji tego projektu. Osoby, które były w grupie projektowej są świadome wnętrz komercyjnych, bo na co dzień mają z nimi styczność. Dlatego bardzo szybko udało nam się wypracować wspólny kierunek. Wnętrze jest w stylu nowoczesnym, industrialnym, ale bardzo przytulne, z lekką nutką poetyki skandynawskiej. Chłodny beton przełamany został dużą ilością drewna i żywej zieleni. Połączenie roślinności, elementów drewnianych wraz z oświetleniem stanowi motyw powtarzający się w całym wnętrzu. Dopełnienie stanowią designerskie meble i stonowane kolory, a sama aranżacja nasycona jest dużą ilością ciekawych detali.

Jakie były główne założenia projektowe firmy Vastint odnośnie do nowego biura?

Barnaba Grzelecki: Środowisko pracy zostało idealnie dopasowane do oczekiwań inwestora. Aranżacja jest funkcjonalna i przestronna, ale przede wszystkim kreatywna i mocno inspirująca. Wnętrze tętni życiem, a świadome wykorzystanie materiałów i kolorów nadaje mu niepowtarzalny klimat.

Przestrzeń została podzielona na szereg elastycznych stref pracy oraz półprywatnych i ogólnodostępnych sal konferencyjnych. Układ i elementy wystroju pomieszczeń roboczych są wypadkową wizji architekta i praktycznych potrzeb pracowników, natomiast małe salki spotkań umożliwiają pracę w ciszy i skupieniu, co było jednym z ważnych zadań postawionych przed projektantem.

Biuro doskonale sprawdza się w codziennym użytkowaniu, będąc tłem do odbywania spotkań oficjalnych, pracy i pogłębiania nieformalnych relacji między pracownikami.

Ile zajęła panu pierwsza faza projektowania?

Barnaba Grzelecki: Cały projekt koncepcyjny powstał w około dwa miesiące

Co było motywem przewodnim biura?

Barnaba Grzelecki: Biuro jest wizytówką danej firmy. Vastint to duży deweloper, dlatego biuro zostało zaprojektowane w każdym detalu z najwyższą starannością. W projekcie zastosowaliśmy duża ilość drewna, betonu i naturalnej zieleni. Chcieliśmy, aby panujący klimat w biurze był ciepły i przyjemny.

Dla większości osób biuro pełni rolę zawodowego "domu". Niektórzy żartują, że celem korporacji jest takie przywiązanie pracownika do miejsca pracy, aby nie chciał wracać do domu…

Barnaba Grzelecki: Jest trochę prawdy w tym stwierdzeniu. Sądzę jednak, że polski rynek dojrzewa i zaczyna rozumieć jak ważną rolę w naszym otoczeniu odrywa design i ergonomia. Odpowiedni komfort pracownika to dużo lepsza efektywność. Dlatego kierunek w jaki ewoluuje obecny trend projektowania wnętrz jest dla mnie naturalny. Jeśli zrozumiemy, że projektując open space głównym celem nie jest optymalizacja metrażu to mamy szanse na zachowanie odpowiedniej ergonomii.

Czy wzorem inteligentnych biur przyszłości, biuro Vastint poszło w kierunku wypełnienia przestrzeni rozwiązaniami hi-tech?

Barnaba Grzelecki: W biurze Vastint zastosowaliśmy najnowszego typu system AV i rezerwacji sal. Sale konferencyjne wyposażone są również w folie ciekłokrystaliczną i zasłony automatycznie sterowane.

Co znaczy dziś dobrze zaprojektowane biuro?

Barnaba Grzelecki: Dobrze zaprojektowane biuro to takie, gdzie znajdujemy dialog między komfortem, ergonomią, a designem. Biuro, w którym czujemy się po prostu dobrze i bezpiecznie.