REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Jak projektować dla najmłodszych? Bardzo świadomie i twórczo

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 06 gru 2017 09:00
Jak projektować dla najmłodszych? Bardzo świadomie i twórczo
Krzysztof Faber, właściciel i główny projektant FAAR architekci

Architektura dla najmłodszych opiera się na projektowaniu przestrzeni, w której możliwa jest szeroko pojęta interakcja - oddziaływanie rozumiane jako funkcjonowanie przestrzeni, która nie tylko otwiera się na dzieci, ale wymaga od nich dopasowania do niej własnych, wyjątkowych znaczeń – uważa Krzysztof Faber, właściciel i główny projektant FAAR architekci.

REKLAMA

Zdaniem architekta, pierwsze doświadczenia przestrzenne młodych ludzi, mają ogromny wpływ na kształtowanie się pozytywnych wzorców społecznych. W opinii Fabera, wraz z upływem wielu lat, a zwłaszcza po transformacji w Polsce, architektura kierowana w stronę najmłodszych ulega dynamicznym zmianom.

- Projektanci stają przed wyzwaniem już nie tylko dostosowania obiektów do surowych wymogów prawa budowlanego, ale przede wszystkim przed próbą kreacji przestrzeni dla dziecka w sposób bardzo świadomy i twórczy – zauważa i dodaje, że dotyka się tutaj dwóch istotnych aspektów, pomijając przy tym oczywisty element funkcjonalności architektury.

- Po pierwsze czy projektowane przez nas miejsca będą pobudzały do myślenia, do działania, do kreatywnej zabawy i poprzez to do nauki. Możemy to osiągnąć dzięki umiejętnemu, nieszablonowemu operowaniu kolorem i fakturą - przestrzeń im bardziej abstrakcyjna, tym większe pole do popisu otwiera przed najmłodszymi. Niestety w kontekście architektury dla dzieci w Polsce, potrzeba sporych zmian w sektorze zamówień publicznych, któremu podlega budownictwo szkół czy przedszkoli miejskich. Zaniżone budżety na realizacje, operowanie gotowymi szablonami to tematy wysoce problematyczne – wskazuje.

- Po drugie, zastanówmy się czy będziemy w stanie rozbudzać w tych najmłodszych pokoleniach ważną świadomość i wrażliwość przestrzenną – nadmienia. Architekt ma tu na myśli również proste ujęcie i przekazanie teorii zrównoważonego rozwoju. - Od początku działalności pracowni FAAR architekci, prowadzimy edukacyjne warsztaty architektoniczne dla dzieci, w czasie których uczestnicy rozwijają nie tylko swoje umiejętności plastyczne, manualne, ale także wiedzę na temat relacji przestrzennych w miastach i wsiach. Wyobraźnia dzieci potrafi zaskakiwać i daje wiele inspiracji do projektowania, które powinno opierać się dzisiaj na jak najmniejszej dosłowności – nadmienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie