REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jak zaprojektować mieszkanie na PRS?

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 12 sty 2022 11:50
Jak zaprojektować mieszkanie na PRS?
Wojciech Witek, członek zarządu Reesco Hospitality, współzałożyciel pracowni Iliard Architecture & Interior Design
Jak zaprojektować mieszkanie na PRS?

Co jest kluczem do udanego projektu PRS? Czy projektowanie PRS jest podobne do projektowania wnętrz hotelowych? Odpowiada Wojciech Witek, członek zarządu Reesco Hospitality, współzałożyciel pracowni Iliard Architecture & Interior Design.

REKLAMA

Rynek mieszkań PRS w Polsce zaczął się intensywnie rozwijać, nie zmieniła nawet tego trwająca blisko dwa lata pandemia. W związku ze zwiększonym zainteresowaniem najmem instytucjonalnym należy odpowiednio zdefiniować wymagania i potrzeby najemców w zakresie designu i funkcjonalności przestrzeni. Dla projektantów wnętrz jest to nowe wyzwanie. Jak mu sprostać? 

Przeczytaj także >> Rozmowy z Największymi. Wojciech Witek, Iliard o frajdzie z projektowania

Przeformatowanie oczekiwań

Z jednej strony przedłużający się lockdown spowodował odpływ części najemców mieszkań z dużych miast. Wielu studentów i niektórych pracowników wróciło do rodzinnych domów na czas nauki zdalnej lub przejścia na home office. Pomimo pandemii COVID-19 rynek najmu instytucjonalnego przeżywa swoisty boom i odgrywa coraz istotniejszą rolę w planach inwestorów, którzy chcą kupować pakiety mieszkań. Aktualnie rynek najmu jest obecnie rynkiem najemcy, a niemal połowa z nich uznała, że pandemia wpłynęła na zmianę ich potrzeb mieszkaniowych .

W wyniku pandemii szczególnie ważne stały się elastyczność i mobilność. Większą uwagę przywiązuje się także do standardu lokalu i możliwości przystosowania mieszkania do nowych funkcji, na przykład pracy z domu. Nie są to krótkotrwałe zmiany – eksperci przewidują, że rynek pracy nie wróci do statusu sprzed pandemii, a coraz więcej firm przejdzie na model hybrydowy.

Kluczowe aspekty w projektowaniu PRS

Skąd wziął się boom na PRS-y? Przede wszystkim segment został doceniony przez inwestorów, których wysokie standardy inwestycyjne prowadzą do podniesienia wartości mieszkań i ich jakości, co wiąże się również z wymaganiami osób i firm, które będą te mieszkania wynajmować – pakietowo lub jako usługę abonamentową. Ponadto PRS odpowiada na potrzeby użytkowników, oferując usługę łączącą zalety najmu długoterminowego, ze standardem i zaletami usługi hotelowej. Inwestorzy chcą dostarczać najemcom przestrzenie na wysokim poziomie designu i wykończenia, a zarazem funkcjonalne i elastyczne.

Dodatkowo: atrakcyjne i dobrze zaplanowane części wspólne, wpisujące się w koncepcję Community Building - wzmacniają poczucie wspólnoty i budowanie wzięzi społecznych. Sam standard wykończenia wynika z lokalizacji danej inwestycji – jeśli daje ona możliwość przyciągnięcia klientów, którzy są gotowi zapłacić więcej za wynajem mieszkania, wtedy design wnętrz i użyte sprzęty oraz materiały będą realizowane w wyższym standardzie.

– Inwestorzy z segmentu najmu instytucjonalnego oczekują od architektów kompleksowego wsparcia w całym procesie realizacyjnym. Istotą dla nich jest wysoka jakość wykończenia mieszkań. Coraz częściej stawiają na partnerów z doświadczeniem w projektowaniu i wykonawstwie powierzchni i obiektów hotelowych, ponieważ najemcy oczekują przemyślanej aranżacji i ciekawego designu. Z tego względu know-how zdobyte podczas pracy dla największych sieci hotelowych w Europie jest dla nas nie do przecenienia. Działamy w modelu design & build, co gwarantuje sprawne przeprowadzenie inwestycji od początku do końca przez jednego partnera i wprowadzenie nieruchomości na rynek zgodnie z założonym harmonogramem – mówi Wojciech Witek, członek zarządu Reesco Hospitality, współzałożyciel pracowni Iliard Architecture & Interior Design.

PRS a hotel – podobieństwa i różnice w projektowaniu

Projektowanie dla sieci hotelowych zawsze odbywa się w wyznaczonych ramach, które definiuje brandbook danej marki. Za brandem hotelowym podążają pewne standardy i skojarzenia z kolorem, materiałami i przestrzenią, których odbiorca usługi hotelowej może się spodziewać.

– W projektowaniu PRS na poziom standardu i wybrany design wpływają przede wszystkim: profil potencjalnego najemcy i jego oczekiwania dotyczące lokalizacji oraz wyposażenia wnętrza. Inwestorowi łatwiej jest więc wybierać z kilku stylów designu, które mieszczą się w oczekiwanym standardzie oraz budżecie i wybrać najbardziej optymalny kosztowo, jakościowo i terminowo, a następnie dostosować go do szczegółowych potrzeb. W hotelach natomiast kierunek projektowania w pierwszej kolejności zazwyczaj wytycza brandbook sieci hotelowej, który narzuca pewne ramy designowi, np. w zakresie materiałów lub kolorów. Dopiero w następnym kroku myśli się o dobraniu materiałów i wyposażenia, które zmieszczą się w planowanym budżecie Można więc powiedzieć, że w PRS brandbook tworzy i wnosi do każdego projektu architekt, a w hotelach jest on gotowy i przed rozpoczęciem projektowania inwestor przekazuje go architektom – podkreśla Wojciech Witek.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie