REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jan Sikora: Niech nowe obiekty kultury będą miejscem dla każdego, a nie dla wybranych

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 31 paź 2017 09:00
Jan Sikora: Niech nowe obiekty kultury będą miejscem dla każdego, a nie dla wybranych
fot. PTWP

Nowo powstałe obiekty kultury w Polsce zachwycają architekturą i tętnią życiem. - Kultura znowu stała się modna, chciałbym tylko, aby była to kultura dla każdego, a nie tylko dla wybranych - zauważa dr hab. Jan Sikora, architekt i właściciel Sikora Wnętrza.

REKLAMA


Czy architektura przestrzeni kulturowych idzie w dobrą stronę? Zdaniem architekta, należy wyjść od pytania: czym tak naprawdę jest kultura? - Kultura powszechnie kojarzona jest z czymś wyższym, co może iść w jakąś stronę. Ale prawda jest taka, że łaciński źródłosłów – „colere”, odnosi się do uprawiania, dbania o coś. Należy zadać sobie pytanie, czy wystarczająco o siebie jako ludzi dbamy w przestrzeni biznesu czy przestrzeni nieruchomości? Stwierdzam, że dbamy o siebie coraz bardziej. Jednak jak wejdziemy do przestrzeni miejskiej, jeśli zadamy sobie pytanie, czy są takie miejsca jak we Francji, gdzie ludzi idą po prostu, aby porozmawiać i niekoniecznie jest to kawiarnia – to z tym jest gorzej. Życzyłbym sobie, aby obiekty kultury w Polsce nie były tylko miejscami, gdzie można pójść "pod krawatem", jak słynne filharmonie, ale żeby była także miejscem egalitarnym, miejscem dla każdego – zwraca uwagę dr hab. Jan Sikora.

Architekt podkreśla, że dużo dzieje się w tej materii w Trójmieście. - Realizujemy dla miasta Gdańska, dla Instytutu Kultury Miejskiej – wnętrza Kunsztu Wodnego. Rewitalizowanych jest wiele obiektów. Kultura znowu stała się modna, chciałbym tylko aby była to kultura dla każdego, a nie tylko dla wybranych - zauważa.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie