REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kolory, minimalizm, natura, autentyczność - to kuchenne trendy na 2018 rok

  • Autor: dobrzemieszkaj.pl
  • 10 sty 2018 15:01
Kolory, minimalizm, natura, autentyczność - to kuchenne trendy na 2018 rok
fot. mat. prasowe

Jakie trendy w aranżacji kuchni zdominuja 2018 rok? O tym mówi Joanna Ochota, architekt wnętrz z pracowni Archimental, prelegentka 4 Design Days 2018.

REKLAMA

Jak przez ostatnie lata zmieniają się kuchenne trendy we wnętrzach? Co było na czasie kilka lat temu, a teraz już kompletnie zostało zapomniane?

Trendy są odpowiedzią na aktualne potrzeby, ale też wychodzą na przeciw nowym i nieznanym. Niektóre trendy przychodzą i zostają na zawsze, a niektóre odchodzą tak szybko, jak się pojawiły. Powoli nadszedł czas na odejście białych kuchni. Mimo swojej uniwersalności powoli stają się jak nowe wydanie "meblościanki". Moim zdaniem swój schyłek osiągnęły również wnętrza skandynawskie. Aktualnie projektujemy w cudownych czasach pełnej swobody wyboru estetyki, za którą dodatkowo nie zostaniemy skrytykowani. Dozwolony jest każdy styl. Mamy do wyboru tak niezliczoną ilość inspiracji, że szkoda zamykać się i ograniczać do biało szarych wnętrz z domieszką betonu.

Czy spersonalizowane kuchnie można nazwać trendem? Chyba tak, bo to najważniejszy wyznacznik tego, co jest dla nas priorytetem. Wybory nie mogą być pokierowane krótkotrwałą fascynacją czy obowiązującą modą. Funkcjonalność kuchni w dużej mierze zależy od naszego stylu życia. Nastał czas kolorów, zarówno z palety kolorów ziemi, jak i tych bardziej intensywnych, ale też czarnych kuchni. Może to odpowiedź na królujące od wielu lat białe kuchnie? Pozostaną z nami jeszcze motywy roślinne, które pojawiły się w 2017 roku. Kwiaty, zioła i wyraziste wzory pojawią się w kuchniach w formie dodatków na ścianach czy podłogach.

Jakie są Twoim zdaniem najistotniejsze trendy w aranżacji kuchni obecnie?

Liczą się nasze potrzeby, które przekładają się na funkcjonalność wnętrz. Oczywiście estetyka, w jakiej żyjemy, także wpływa znacząco na samopoczucie. Mówimy tu chociażby o wyborach kolorystycznych, które wiążą się z rodzajem temperamentu lub potrzebami naszego serca. Modne są niebieskości, zielenie, czerwienie, błyszczące powierzchnie inspirowane kosmosem.  Ciekawy jest także trend, w którym pojawia się miedź zbliżona do złota,  ale nie tak ostentacyjna. Zgodnie z trendami będzie też czas na śmiałe i wyraziste wzory, takie jak egzotyczne wielkoformatowe kwiaty czy abstrakcyjne formy. Czy kolor opisywany jako pudrowy róż i wybrany jako jeden z obowiązujących w 2018 będzie miał swoich odbiorców? Nie wiem - róż jest zdecydowanie najtrudniejszym kolorem mimo swojej delikatności.

W kuchniach na pewno nie wyjdzie z mody minimalizm. Nie wynika on z umiłowania surowości, ale z niechęci do posiadania zbyt dużej liczby przedmiotów. Minimalizm rozumiany jako minimalna ilość rzeczy będzie łączony z elementami kojarzonymi z naturą. To idealne połączenie dające wytchnienie i równowagę. Będziemy sięgać po naturalne rzemiosło, rzeczy autentyczne, nie z masowej produkcji,  nawet nadwyrężone zębem czasu. Postawimy na naturalność i prostotę w japońskim wydaniu. 

Kolejnym trendem staną się zapewne "nieoczekiwane połączenia". We wnętrzach będą widoczne na każdej płaszczyźnie. Po pierwsze wiąże się to z personalizacją - z pozoru nie pasujące do siebie rzeczy tworzą unikalny klimat we wnętrzu. Po drugie, na topie będą nieoczekiwane połączenia kolorystyczne i zastosowanie akcentów kolorystycznych nie tyko na ścianach, ale też na meblach czy sufitach. 

Obecnie największą popularnością cieszą się małe mieszkania, gdzie kuchnia ma szansę być niewidoczna i całkowicie zintegrowana z częścią dzienną. W tym wypadku mamy do czynienia z kolejnym trendem, który dotyczy wielozadaniowości, modułowości i mobilności. Mówimy o półkach, które w razie potrzeby stają się stoikiem, modułowych meblach do przechowywania, stolikach,  których blaty zwiększają się kiedy mamy gości czy zmieniają się w siedziska. Takie produkty są wynikiem zmieniającego się społeczeństwa i jakości życia. Co się nie zmieni? Kuchnia z pewnością nadal pozostanie sercem domu! 

..............

Joanna Ochota  to właścicielka pracowni Archimental Projektowanie Wnętrz, z wieloletnią praktyką w projektowaniu wnętrz mieszkalnych i komercyjnych, autorka wielu nagradzanych projektów wnętrz. W trakcie Dni Otwartych 4 Design Days weźmie udział w dyskusji "100 wydanie Świata Łazienek i Kuchni. Jak zmieniały się polskie łazienki i kuchnie w ciągu ostatnich 18 lat. Jaka jest współczesna modna łazienka i kuchnia?".

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie