×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Największa bolączka branży oświetleniowej? Powtarzalność wzorów. Dlatego trzeba postawić na design

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 11 lip 2018 13:01
  • Aktualizacja: 11 lip 2018 13:04
Największa bolączka branży oświetleniowej? Powtarzalność wzorów. Dlatego trzeba postawić na design
Wojciech Starowieyski, prezes AQForm Lighting Solutions, fot. mat. prasowe

Duże rozdrobnienie i częstą powtarzalność wzorów - to jedno z większych bolączek naszej branży. Przełamać to pozwala na przykład współpraca z projektantami. Tworzenie oryginalnych wzorów umożliwia wykształcenie własnej tożsamości. Dlatego inwestycje w design są bardzo ważne - twierdzi Wojciech Starowieyski, prezes AQForm Lighting Solutions.

REKLAMA

Początek roku przyniósł dla firmy wielkie zmiany. Aquaform staje się AQForm i realizuje swoje ambicje w Grupie Delta Light. Jak doszło do tych spektakularnych zmian?

Zaczynaliśmy działalność na rynku wnętrzarskim w latach 90. jako kilkuosobowy zespół. Wyspecjalizowaliśmy się w produkcji opraw oświetleniowych i obecnie jesteśmy jednym z liderów polskiej branży nowoczesnego oświetlenia z załogą liczącą ponad 130 osób. Wiedzieliśmy, że dalszy dynamiczny rozwój firmy będzie można osiągnąć z partnerem pochodzącym z branży oświetleniowej. Złożyło się to w czasie z nawiązaniem kontaktu pomiędzy Delta Light a Aquaform. Delta Light to absolutny lider na światowym rynku oświetlenia. W obu firmach pracują ludzie z pasją do dobrego oświetlenia i technologii. Poczuliśmy synergię. W wyniku przeprowadzonych rozmów Aquaform dołączył do Delta Light Group – międzynarodowej grupy firm oświetleniowych.

Tak jak pani wspomniała w tym roku zdecydowaliśmy się na jeszcze jeden duży krok. Po przeszło 25 latach nazwa marki ewoluowała od Aquaform do AQForm. Skrócona nazwa łączy dwie rzeczy: wyrazisty charakter i naszą historię. Odświeżony wizerunek pozostaje blisko korzeni i równocześnie podkreśla zmiany jakich dokonaliśmy w ostatnich latach. Ma też bardziej międzynarodowy wydźwięk, co łączy się z naszymi planami rozwojowymi. Rozważaliśmy zmianę marki już od jakiegoś czasu, ten moment wydał się nam najlepszy. Taka kropka nad „i”.

Jakie teraz możliwości otwierają się przed AQForm?

Dzięki grupie Delta Light, posiadającej silną międzynarodową pozycję, będziemy w stanie znacząco przyspieszyć własne ambicje rozwoju ograniczając ryzykowne inwestycje i trudne zmiany strukturalne. Grupa daje pole do wymiany wiedzy i doświadczeń. Rozwój jako niezależne firmy jest naszym wspólnym celem.

Jesteście na polskim rynku obecni od wielu lat. Jak przez ten czas się zmieniła branża oświetleniowa w Polsce? Jak ocenia pan te zmiany?

Branża oświetleniowa zmienia się bardzo szybko głównie ze względu na technologię LED, ale również w obszarze innych nowoczesnych technologii. W ciągu kilku lat sprzęt oświetleniowy z prostych urządzeń elektrycznych wyewoluował do skomplikowanego sprzętu elektronicznego - teraz możemy nawet sterować lampą ze swojego smartfona. A jeszcze niedawno najpopularniejszym rozwiązaniem oświetleniowym był zakup osobno oprawy oświetleniowej i osobno źródła światła. Pojawienie się na masową skalę rozwiązań LED zrewolucjonizowało rynek.

Tworząc rozwiązania zintegrowane LED można lepiej zaprojektować oprawę i źródła światła. Takie oświetlenie ma wiele zalet, między innymi: wyższą wydajność, niższy pobór mocy, czy niższą temperaturę pracy. Dlatego konsumenci coraz chętniej wybierają właśnie oprawy zintegrowane. Dodatkowo przyczynia się do tego wzrastająca świadomość wpływu oświetlenia na zdrowie i samopoczucie.

Wydaje się, że oświetlenie zintegrowane LED przeniosło ciężar dbałości o jakość światła z producenta żarówek na producenta opraw oświetleniowych. Z czym to się jeszcze wiąże?

Spowodowało to nowe podejście do projektowania produktu. Coraz większą rolę odgrywa jakość elektroniki i komponentów. Dlatego produkty wyglądające na pierwszy rzut oka podobnie mają dużą rozpiętość cenową: wiele wynika z zastosowanych technologii, których gołym okiem nie widać.

LED LEDowi nierówny...

Co gorsza, niektóre parametry opraw oświetleniowych niewiele mówią konsumentowi, a bywają krytyczne, również dla kosztów użytkowania. To jedno z większych wyzwań dla producentów dbających o jakość światła.

Skoro mowa o wyzwaniach... to jakie są jeszcze największe bolączki branży oświetleniowej?

Obserwujemy duże rozdrobnienie i częstą powtarzalność wzorów - to jedno z większych bolączek naszej branży. Przełamać to pozwala na przykład współpraca z projektantami. Tworzenie oryginalnych wzorów umożliwia wykształcenie własnej tożsamości. Dlatego inwestycje w design są bardzo ważne.

Co daje producentowi współpraca z designerem? A jakie korzyści ma z tego sam projektant?

Podjęcie współpracy z zewnętrznym projektantem może dużo nauczyć obie strony. W procesie projektowym producent i projektant patrzą na powstający produkt z różnych perspektyw. Warto zderzyć ze sobą oba punkty widzenia. AQForm już od wielu lat chętnie podejmuje współpracę z projektantami form. Wynikiem są produkty, które zdobyły prestiżowe nagrody i wyróżnienia wzornicze takie jak iF Design Awards, Red Dot Desig Award, must have czy German Design Award.

Co ważne oprócz podejmowania współpracy z projektantami istotne jest też stworzenie wewnętrznego działu, który będzie potrafił sprawnie posługiwać się językiem projektowym. Dzięki temu produkty stają się bardziej spójne.

Nagrody i wyróżnienia wzornicze, o których pan wspomniał, często otrzymują produkty, które wybiegają poza obecne trendy. Jak często zmieniają się trendy w branży oświetleniowej?

Wzornictwo opraw oświetleniowych zmienia się ewolucyjnie, w przeciwieństwie do technologii, która niedawno przeszła ogromną rewolucję związaną z wprowadzeniem na masową skalę technologii LED. Co kilka tygodni nadal przechodzi mały wstrząs związany z odkryciami naukowców i inżynierów.

Na jakie oświetlenie stawiają architekci w realizacjach komercyjnych?

Architekci są jedną z pierwszych grup, które zauważyły głębokie zmiany jakie zaszły w oświetleniu i ich konsekwencje. Coraz większą wagę przykładają do prawidłowego projektowania oświetlenia, wzrost tej świadomości bardzo szybko przekłada się na bardziej racjonalne decyzje inwestorów. Instalacje oświetleniowe częściej są rozpatrywane całościowo i w kontekście funkcji całego wnętrza. A świadomemu klientowi nie wystarcza to, że poszczególne oprawy są estetyczne. Muszą tworzyć spójną całość, zarówno pod kątem formy jak i funkcji.

A co jest dziś najgorętszym trendem?

Jednym z trendów, który jest naturalną konsekwencją rewolucji sprzed kilku lat jest miniaturyzacja. Nowe wzory opraw oświetleniowych są również bardziej obłe. Do niedawna przewagę miały bardziej ostre, proste formy.

W którą stronę zmierza oświetlenie? Jakie będzie oświetlenie przyszłości?

Oświetlenie przyszłości będzie coraz lepiej wykorzystywane. Pomału zbliżamy się do granic możliwości w zakresie energooszczędności samej lampy. Aby móc pójść o krok dalej, będziemy musieli lepiej wykorzystywać światło. Musi pojawiać się tylko tam gdzie jest potrzebne i wyłącznie wtedy, kiedy jest potrzebne. To oznacza automatyzację instalacji oświetleniowych i lepsze integrowanie projektu oświetlenia sztucznego z oświetleniem dziennym. W oświetleniu przyszłości może nie być zwykłych włączników. Oprawa oświetleniowa będzie wiedziała, że jesteśmy w pomieszczeniu, jaka jest pora dnia, w jakim miejscu na ziemi się znajduje oraz ile i jakiego światła potrzebujemy. To kolejna rewolucja jaka nas czeka i to szybciej niż myślimy – technologia jest już dostępna i – jak LEDy kilka lat temu – czeka tylko na upowszechnienie.

Branża oświetleniowa będzie korzystała również ze zmian jakie w nas zachodzą w kontekście dbałości o środowisko i przestrzeń w której żyjemy.

Skoro mowa o przyszłości... to jakie plany ma firma AQForm na najbliższą przyszłość?

Planujemy stabilny rozwój. Połączenie z grupą Delta Light stworzyło nową płaszczyznę wymiany wiedzy i doświadczeń. Jesteśmy obecnie w trakcie budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego – nowoczesnej przestrzeni, która z jeszcze większą uwagą pozwoli dbać o rozwój nowych linii produktów oraz o bezpieczeństwo użytkowników. W końcu mamy do czynienia z elektrycznością. Szerzej wkraczamy na rynki zagraniczne. Działamy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie