Norman Foster o sobie i... o innych - zapowiada się niezwykły wykład w BoloniiPropertyDesign.pl - 26-08-2016 12:51


Ten, kto pod koniec września wybierze się na targi Cersaie będzie miał okazję wziąć udział w niezwykłym wykładzie. Brytyjski architekt Norman Foster omówi w nim 10 projektów z własnego dorobku i 10 autorstwa innych architektów, którzy inspirowali jego twórczość.

W bieżącym roku jednym z gości bolońskich targów Cersaie będzie brytyjski architekt Norman Foster, laureat Nagrody Pritzkera w 1999 roku. We wtorek 27 września wystąpi z wykładem zatytułowanym "10 on 10: Ten Fosters and Ten others" (10 na 10: Dziesięciu Fosterów i dziesięciu innych).

Prelekcja będzie mieć miejsce w Palazzo dei Congressi w centrum targowym w Bolonii o godzinie 11.00. Foster omówi w niej 10 projektów z własnego dorobku i 10 autorstwa innych architektów, którzy inspirowali jego twórczość.

Lord Norman Foster (uhonorowany tytułem w 1999 roku) urodził się w Manchesterze w 1935 roku. W roku 1961 ukończył Manchester University School of Architecture and City Planning, a następnie uzyskał tytuł magistra architektury Uniwersytetu Yale. W 1967 roku, wspólnie z Wency Cheesman załozył pracownię Foster Associates, która później przekształciła się w studio Foster + Partners - aktualnie obecne w ponad 20 krajach na całym świecie. W 1999 roku Norman Foster zdobył "Nobla architektury" - Nagrodę Pritzkera.

Do jego najbardziej znanych dzieł należą m.in.: siedziba Willis Faber & Dumas (Ipswich, Wielka Brytania), Sainsbury Centre for Visual Arts (Norwich, Wielka Brytania), Hong Kong International Airport, system metra w Bilbao (Hiszpania), Torre de Collserola (Barcelona, ​​Hiszpania), odbudowa budynku Reichstagu (Berlin, Niemcy), Carré d'Art (Nimes, Francja), London City Hall (Wielka Brytania) oraz siedziba Swiss Re (Londyn, UK).

Jego ostatnie prace to Millennium Bridge w Londynie, wiadukt Millau we Francji, Hearst Tower w Nowym Jorku, międzynarodowe lotnisko w Pekinie, Masdar City w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i kampus firmy Apple w Cupertino w Kalifornii.