REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Olgierd Dziekoński: Ustawa krajobrazowa jak każda nowa regulacja prawna, ma pewien okres docierania się

  • Autor: portalsamorzadowy.pl
  • 20 cze 2018 10:13
Olgierd Dziekoński, fot. PTWP

O efektach ustawy krajobrazowej, a także roli samorządów i architektów w kształtowaniu przestrzeni publicznej w miastach rozmawiamy z Olgierdem Dziekońskim, architektem, byłym podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego i Budownictwa oraz Ministerstwie Infrastruktury, a także byłym sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

REKLAMA

We wrześniu miną trzy lata, odkąd weszła w życie ustawa krajobrazowa. Pytanie jednak, czy się sprawdziła?

- Jak każda nowa regulacja prawna, ma pewien okres docierania się. Wydaje się, że bardziej zaczęła się sprawdzać w części dotyczącej reklam miejskich. Nie zaczęła się natomiast sprawdzać w części dotyczącej krajobrazu otwartego, audytów krajobrazowych, z tego względu, że rząd jakoś – mimo deklaracji w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, że jest to projekt strategiczny – nie był w stanie przyjąć rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie standardów audytu krajobrazowego i to nam nieco spowolniło realizowanie tej części ustawy. Jeśli idzie o część dotyczącą kwestii reklamowych i architektury reklamowej, to powoduje pewne zniecierpliwienie u tych, którzy chcieliby już mieć gotowe rozwiązania i tych, którzy przygotowują projekty uchwał. Z trzeciej zaś strony mamy stanowiska organów nadzorczych – wojewodów, którzy też ćwiczą swoją zdolność oceny norm prawnych przygotowanych przez miasta. To jest dosyć ważna kwestia, ponieważ ustawa dała możliwość stanowienia na terenie miasta powszechnie obowiązującego prawa, które w takiej mikroskali dotyka wprost interesów ekonomicznych. A zatem ćwiczymy i patrzymy, co z tego wyjdzie.

Pierwsze doświadczenia niektórych miast były dosyć bolesne. Wojewodowie uchylili uchwałę krajobrazową w przypadku m.in. Ciechanowa czy Łodzi.

- Być może warto by było, aby miasta w większym stopniu spróbowały przeanalizować konsekwencje wprowadzenia takiej uchwały i wcześniej przeprowadzić szerszą dyskusję publiczną. To wszystko wymaga czasu, ale w gruncie rzeczy nie ma innej drogi dla porządkowania przestrzeni publicznej miasta aniżeli budowanie przez to miasto własnych przepisów porządkowych.

Teraz chyba będziemy mieli jednak w tej kwestii okres pewnego przestoju z racji kampanii wyborczej. Uchwały krajobrazowe to dość kontrowersyjny temat i już można usłyszeć od samych samorządowców, że przed wyborami niewygodnie im się z tym wychylać.

- A ja uważam, że kampania wyborcza może być bardzo użyteczna dla wdrażania tej ustawy, ponieważ z pewnością w wielu w miastach wiele osób będzie podnosiło potrzebę uporządkowania przestrzeni publicznej. Może się to stać pewnym zobowiązaniem włodarzy miasta w trakcie kolejnej kadencji.

Przeczytaj więcej: Uchwały krajobrazowe mogą stać się argumentem w wyborach samorządowych

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie