×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Oto najważniejsze trendy architektoniczne w 2018 r.

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 20 gru 2017 12:25
Oto najważniejsze trendy architektoniczne w 2018 r.
Agnieszka Szczepaniak – architekt z pracowni architektonicznej AP Szczepaniak przygotowała subiektywny ranking trendów w 2018 roku fot. mat. prasowe

Dynamiczny rozwój nowych technologii i zmiany, jakie zachodzą w dzisiejszym społeczeństwie, wpływają na sposób, w jaki żyjemy, i to, jak zmienia się nasze otoczenie, nasza codzienność. Agnieszka Szczepaniak – architekt z pracowni architektonicznej AP Szczepaniak przygotowała subiektywny ranking trendów w 2018 roku.

REKLAMA

Inteligentny budynek

Nowe technologie stosowane w architekturze to nie tylko zaawansowane materiały, ale znacznie częściej „naszpikowane” elektroniką systemy umożliwiające nam zarządzanie mieszkaniem, przestrzenią publiczną lub całą nieruchomością. Cieszące się coraz większą popularnością systemy smart home to poręczne interfejsy, za których pomocą lepiej i bardziej intuicyjnie możemy sterować zużyciem energii czy innymi mediami. Przykładowo, głosem zmienimy kanał telewizyjny, włączymy rozmaite urządzenia, odnajdziemy – uprzednio oznaczone – przedmioty. To nie wszystko. Choć u nas rozwiązania te jeszcze nie są powszechne, znacznie częściej mówimy o ruchomych elementach budynków (elewacjach), które wpływają korzystnie na zwiększenie ich funkcjonalności, a docelowo na wygodę użytkowników.

Technologia 3D

Umożliwia nam nie tylko w prosty i tani sposób drukować makiety budynków, lecz także całe obiekty i to w rzeczywistym rozmiarze. Jakiś czas temu było głośno o domku jednorodzinnym w Rosji, który został wydrukowany w zaledwie 24 godziny. Dziś mówi się o wydruku wysokościowca. Ponadto technologia ta daje nam, architektom, coraz większe możliwości. Dotychczas byliśmy ograniczani dostępnymi na rynku rozwiązaniami. Kiedy będziemy mogli szybko i tanio wydrukować specyficzne kształty elementów konstrukcyjnych i elewacyjnych – spełniające jednocześnie normy dotyczące nośności, energochłonności, a przy tym jakości wykonania – pozwoli nam to na projektowanie, gdzie jedynym ograniczeniem będzie nasza wyobraźnia.

Wielofunkcyjność mebli i przestrzeni

Z biegiem lat zmienia się sposób, w jaki żyjemy. Zmieniają się nasze potrzeby, w inny sposób korzystamy z przedmiotów i przestrzeni, która nas otacza. Wychodzimy z założenia, że mieszkanie jest dla nas, a nie odwrotnie. Dlatego wewnątrz pomieszczeń dominuje design oparty na funkcjonalności. Musimy mieć gdzie jeść, spać, realizować hobby, a coraz częściej także pracować. Przestajemy gromadzić, przechowywać i przenosimy te funkcje na zewnątrz. Nasze mieszkania są kompaktowe, ale dobrze zaprojektowane. Umożliwia nam to zarówno modułowość obiektów, jak i dostępne meble – zmieniające swoje funkcje w zależności od aktualnych potrzeb domowników.

Mniej znaczy lepiej

Można to zauważyć zarówno w sposobie urządzania wnętrza, jak i lokalach, które kupujemy lub wynajmujemy. Liczy się dobra lokalizacja i funkcjonalność, sam metraż nie jest już istotny. Wybieramy przeważnie mniejsze lokale, ale za to w centrum, aby móc w pełni korzystać z oferty kulturalno-rozrywkowej miasta. Co to oznacza? Wzrasta zapotrzebowanie na małe powierzchnie, takie jak np. mikroapartamenty Starter, zaprojektowane przez naszą pracownię we Wrocławiu.

Mobilność jednostki

Dzisiejsze społeczeństwo nie przywiązuje się do miejsca, w którym mieszka. Często przeprowadzamy się w poszukiwaniu pracy, a dom pełni w większości przypadków wyłącznie funkcję sypialnianą. Świat zmierza w kierunku całkowitej komputeryzacji. Sztuczna inteligencja wchodzi ogromnymi krokami w nasze życie. Kiedy już wszystko będzie zautomatyzowane, nie będziemy musieli wykonywać rutynowych zadań – sprzątania, prania czy gotowania. Będziemy się relaksować w specjalnie przygotowanych do tego przestrzeniach w pracy, dzięki czemu zyskamy czas na rozwój intelektualny, podróże. Zwiększy się także nasza potrzeba przebywania w społeczności, a mieszkanie, w „archaicznym” tego słowa znaczeniu, będzie nam coraz mniej potrzebne.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie