×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Partycypacja w projektach - pierwsza zasada społeczeństwa inkluzywnego

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 01 lut 2023 09:00

Jak projektować przestrzenie publiczne, budynki, ale i przedmioty codziennego użytku, aby odpowiadały na współczesne oraz nadchodzące potrzeby wszystkich grup odbiorców? O to zapytaliśmy podczas 4 Design Days Onny Eikhaug,  założycielkę Innovation for All AS, prezeskę EIDD – Design for All Europe w latach 2017-2021.

REKLAMA

Według ekspertki, początkiem projektu uniwersalnego powinna być dobra wizja, plan i strategia, które rodzą się z rzetelnego przebadania rynku i złapania kontekstu.

- Dodatkowo trzeba angażować ludzi, zdefiniować każdego użytkownika i od samego początku wprowadzać go w projekt. Społeczeństwo inkluzywne, które umożliwia dostępność dla każdego na równych zasadach, musi angażować. Ludzie są ekspertami na temat swojego życia. Ludzka różnorodność, wynikająca m.in. z wieku, płci, kultury, umiejętności, kompetencji czy możliwości ekonomicznych musi być respektowana i brana pod uwagę w momencie partycypacji. Wierzę w to, że angażowanie i partycypacja użytkowników w każdym momencie wdrażania danego projektu w życie przynosi innowacje i nowe rozwiązania, które by nie przyszły bez ich doświadczenia. To rodzi kreatywność - mówi Onny Eikhaug.

Ekspertka zwraca uwagę, że trzeba angażować na każdym etapie: researchu, definiowania wyzwań, konceptualizacji. Po wglądzie w potrzeby użytkowników przychodzi analiza, potem konsultowanie, testowanie i ponowna ocena. Na samym końcu tego procesu będzie czekać szereg korzyści: wyważenie potrzeb, oszczędność czasu i solidny projekt

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie