×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Patricia Urquiola o biurze 2.0.

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 16 gru 2021 13:45
Patricia Urquiola o biurze 2.0.
Patricia Urquiola o biurze 2.0.
Patricia Urquiola o biurze 2.0.
Patricia Urquiola o biurze 2.0.
Patricia Urquiola o biurze 2.0.
Patricia Urquiola o biurze 2.0.
Patricia Urquiola o biurze 2.0.
Patricia Urquiola o biurze 2.0.

Patricia Urquiola to słynna i ceniona hiszpańska projektantka i architektka, mająca na swoim koncie współprace z największymi światowymi markami. Od lat związana jest także z amerykańskim gigantem w dziedzinie produkcji mebli biurowych, marką Haworth. Na podstawie obserwacji rynku i doświadczeń w branży projektowania przestrzeni biurowych opowiada jakie będzie biuro 2.0.

REKLAMA

Znakiem rozpoznawczym Hiszpanki są lekkie, zabawne i poetyckie, a zarazem praktyczne i funkcjonalne projekty. Studio Urquiola zaprojektowało wyjątkową przestrzeń - showroom Haworth Chicago. To tu kreuje się nowe przestrzenie z uwzględnieniem zmieniających się nawyków pracy w środowisku biurowym. Stała współpraca designerki z marką Haworth, skutkuje ogromnym zakresem praktycznej wiedzy w temacie projektowania przestrzeni biurowych.

Z nami Patricia Urquiola podzieliła się obserwacjami na temat popandemicznych zmian w biurowej rzeczywistości i refleksjami o tym, czego możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości.

Temat zrównoważonego rozwoju i ekologii odgrywa coraz większą rolę w projektowaniu. Wiele rozwiązań debiutuje w przestrzeniach biurowych. Co jest dla Ciebie najciekawsze w tym obszarze i co jeszcze można zmienić, aby wzmocnić ten trend?

Patricia Urquiola: Naprawdę wierzę, że inteligentne powierzchnie i tkaniny pomogą nam mocniej zintegrować się z otaczającym nas środowiskiem. Mam tu na myśli, np. bio inteligentne zasłony, które potrafią oczyścić powietrze i sprawić, że przestrzeń, w której funkcjonujemy będzie zdrowsza i bezpieczniejsza. Rola użytych w projektach materiałów jest nie do przecenienia! Staną się coraz ważniejsze dla naszych miejsc pracy nie tylko dlatego, że gwarantują wysokie standardy sanitarne. Będą odgrywać kluczową rolę w ponownym połączeniu i przekształcaniu firm w przyjazną do pracy przestrzeń. Biura będą projektowane tak, by przypominały przytulne domowe przestrzenie.

Widoczny jest trend związany z wielofunkcyjnością mebli – zacierają się granice między domem a biurem, salonem i meblami ogrodowymi. Coraz większe znaczenie ma praca zdalna i hybrydowa. Jak to wpływa na design i funkcjonalność mebli biurowych?

Patricia Urquiola: Na pewno będziemy coraz bardziej skłaniać się ku projektom ułatwiającym życie codzienne. Takim, które będą dostosowywały się do różnych potrzeb domowników. Ten trend będzie szczególnie zauważalny w przestrzeniach biurowych. Wyobrażam sobie meble o różnym przeznaczeniu, zaprojektowane z myślą o nieustannie zmieniających się przestrzeniach do pracy.

Przy projektowaniu biur coraz częściej sięga się po wiedzę interdyscyplinarną – choćby z zakresu socjologii i psychologii. Ciekawym i całkiem nowym trendem jest także neuronauka dla architektury. Jakie obszary wokół designu lubisz wykorzystywać w swojej pracy, co jest dla Ciebie najbardziej interesujące?

Patricia Urquiola: Teraz mamy idealny moment, aby wdrożyć rozwiązania, o których do tej pory jedynie teoretyzowaliśmy. Zastosować multidyscyplinarne podejście do projektowanych obiektów, przestrzeni, a nawet miast! Wykorzystywać do tego biologię, która może wnieść, i wnosi, w projektowanie bardzo dużo, a zwłaszcza przyczynia się do rozwoju nowych materiałów. Biomateriały to nasza przyszłość.

Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na Ciebie osobiście w kontekście Twojej pracy jako projektanta? Co się zmieniło? Czy uważasz, że te zmiany są raczej pozytywne, czy niekoniecznie?

Patricia Urquiola: Podobnie jak nasze domy, biura bardzo zmieniły się w ostatnim czasie. Stały się niejednorodnymi przestrzeniami, zobligowanymi do spełniania funkcji, które nie były wcześniej zaplanowane. Obecnie korporacje wykorzystują przestrzenie biurowe głównie do spotkań. Dlatego dostosowuje się je i reorganizuje pracę tak, by stały się multifunkcjonalne.

Miejsca pracy przeszły niesamowitą ewolucję! Sporo pracowaliśmy zdalnie, więc musimy zagwarantować pracownikom ten sam poziom komfortu, niezależnie od tego, gdzie wykonują swoje zawodowe obowiązki.

Jak zaczęła się Twoja współpraca z Haworth i dlaczego zdecydowałaś się ją rozpocząć? Jakie są wspólne wartości między Twoją filozofią projektowania a wartościami marki Haworth?

Patricia Urquiola: Współpraca z tą marką zaczęła się w 2013 roku. Już rok później wprowadziliśmy na rynek pierwszą kolekcję – Openest – i od tego czasu działamy wspólnie.

Lubię myśleć o mojej pracy z Haworth jako o podróży, rozpoczynającej się od etapu projektowania i bardzo szybko przekształcającej się w ustrukturyzowaną współpracę, której owocem jest pożądany efekt. Miałam okazję pracować z zespołem marki przy różnych przedsięwzięciach, projektując m.in. showroomy, a ostatnio także Haworth Hotel. Mamy, oczywiście, wspólne wartości: to przede wszystkim uczciwość, chęć nieustannego rozwoju i uczenia się nowych rzeczy. To nieodzowne, by tworzyć skrojone na miarę funkcjonalne projekty.

------

Od grudnia w ofercie marki HOOF znajdziemy meble Haworth. Producent do współpracy zapraszając znanych i cenionych projektantów. Z niektórymi, tak jak z Patricią Urquiloą, podejmuje współpracę na lata.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie