REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Pracownia Projekt Praga dla spółki Perły - Browary Lubelskie

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 10 lip 2014 16:24
Pracownia Projekt Praga dla spółki Perły - Browary Lubelskie
Projekt Praga: Karolina Tunajek i Marcin Garbacki, fot. Piotr Waniorek/zelaznastudio.pl

Warszawska pracownia Projekt Praga zdradza nam, że obecnie głównym frontem działań jest projekt rewitalizacyjny na terenie historycznego browaru Vettera w Lublinie, którym włada spółka Perła – Browary Lubelskie S.A.

REKLAMA

Architekci z warszawskiej pracowni zaznaczają, że projekt dla spółki Perły składa się z kilkunastu mniejszych tematów, dotyczących poszczególnych budynków zespołu. Interesujące jest to, że zespół budynków należący teraz do wspomnianej spółki był pierwotnie klasztorem - aż do w połowy XIX wieku, kiedy to został przekształcony w browar.  - Zabudowania mają więc skomplikowaną strukturę i naleciałości związane z licznymi rozbudowami - nadmienia Karolina Tunajek, architekt odpowiedzialna za projekt. Dziś na terenie browaru mieszczą się biura i magazyny spółki Perła, a w części zabudowań mieszkania, natomiast produkcja została przeniesiona w inne miejsce.

- Projekt rozpoczął się od przygotowania całościowego studium przestrzenno-programowego dla terenu. Podczas tego etapu wspólnie z inwestorem, konserwatorem zabytków, a także przedstawicielami władz miejskich, omawialiśmy planowany charakter i program miejsca - opowiada architekt z pracowni Projekt Praga.

Jakie są założenia projektu? Architekt Marcin Garbacki zaznacza, że miejsce ma zyskać bardziej publiczny charakter i być szeroko udostępnione. - Ma uczestniczyć w kulturalnej działalności miasta i mieć przestrzenie komercyjne - podkreśla architekt. Dziś teren browaru jest na co dzień zamknięty, choć nie do końca – latem na jednym z dziedzińców działa Kino Plenerowe Perła, odbywają się też różne miejskie imprezy. - Docelowo maja pojawić się tam funkcje ogólnodostępne, działające cały rok, m.in. pijalnia piwa, restauracja, nowe lokale usługowe i przestrzenie na wynajem - dodaje.

Karolina Tunajek wspomina, że do zespołu zabudowań przynależy również dość duży zielony obszar, którego projektem pracownia również się zajmuje. Zaznacza, że będzie to wielofunkcyjne plenerowe miejsce rekreacji.

Architekci nadmienili, że realizacja projektów potrwa jeszcze kilkanaście miesięcy. Dodają, że w lubelską Noc Kultury została otwarta podziemna trasa zwiedzania browaru, której scenariusz i scenografię opracowała pracownia. Obecnie trwają prace nad rewitalizacją dziedzińców oraz prace porządkowe i badania konserwatorskie w przestrzeniach, które będą przekształcane.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie