×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Prof. Ewa Kuryłowicz na 4 Design Days: Trzeba pytać ludzi, jak czują się w budynkach

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 30 sty 2023 13:58
Prof. Ewa Kuryłowicz na 4 Design Days: Trzeba pytać ludzi, jak czują się w budynkach
Prof. Ewa Kuryłowicz na 4 Design Days 2023, fot. PTWP

Sukces w architekturze jest wspólny - architektów i odbiorców przestrzeni. Na ile architekci mają tego świadomość? O tym mówiła prof. dr hab. inż. architekt Ewa Kuryłowicz, generalny projektant i wiceprezes Kuryłowicz & Associates w trakcie 4 Design Days 2023.

REKLAMA

Wszyscy mówią o tym, że człowiek jest w architekturze najważniejszy. Jednak architekci przyznają, że wiedzą tyle, ile nauczyli się podczas studiów. Tę wiedzę trzeba na bieżąco uaktualniać, a przede wszystkim pytać ludzi, jak czują się w budynkach i co można zmienić – podkreślała Ewa Kuryłowicz, generalny projektant i wiceprezes Kuryłowicz & Associates  w trakcie 4 Design Days 2023.

Jednym z ostatnich projektów Kuryłowicz & Associates jest Wydział Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej UW. Projekt łączy wydziały lingwistyczne Uniwersytetu Warszawskiego w jednej lokalizacji i tworzy wysoki poziom przejrzystości struktury funkcjonalnej, szczególnie w formie ogólnie dostępnych parterów, dziedzińców i ogrodu na dachu zaprojektowanych nieco w opozycji do tradycyjnie zamkniętej formy miejskiego kwartału zabudowy, będącego jednocześnie elementem zielonego przecież kampusu. 

Wydział Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej UW inwestor: Uniwersytet Warszawski, projekt: Kuryłowicz & Associates, fot. Nate Cook Photography
Wydział Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej UW inwestor: Uniwersytet Warszawski, projekt: Kuryłowicz & Associates, fot. Nate Cook Photography

Mieliśmy szczęście z projektem tego budynku uniwersyteckiego, bo realizacja się przyciągnęła. W trakcie przerwy realizacyjnej, prorektor UW zarządziła badanie wraz ze zmieniającymi się trendami dydaktycznymi. Zapoznani z efektami badań wprowadziliśmy duże zmiany w projekcie – przede wszystkim wewnątrz obiektu. To były zmiany na lepsze. W pierwszym etapie byliśmy związani ogromną ilością małych pomieszczeń, bo każdy profesor musiał mieć swój gabinet. Po badaniu okazało się, że projekt wcale nie musi tak wyglądać.  Zaproponowaliśmy więcej przestrzeni wspólnych i więcej transparentności w wprowadzeniu nauki - opowiadała Ewa Kuryłowicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie