REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Rafał Barycz: Architektura zwróci się ku nowym problemom

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 10 kwi 2020 09:00
Rafał Barycz: Architektura zwróci się ku nowym problemom
dr arch. Rafał Barycz, Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz / budynek The Concrete w podwarszawskim Izabelinie projektu Barycz i Saramowicz, fot. mat. arch.

Po zakończeniu pandemii nic już nie będzie takie jak dawniej. Architektura zwróci się ku nowym problemom, jak przywrócenie rzeczywistego charakteru centrom miast oraz wyjście na przeciw potrzebom ludzi starszych - mówi dr arch. Rafał Barycz, Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz.

REKLAMA

Pandemia choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirus SARS-CoV-2 wpłynie na kształt architektury w kilku aspektach. - Czeka nas jeszcze większa i powszechniejsza dążność do unifikacji funkcji zamieszkania i pracy, umożliwiającej zdalną działalność zawodową - wskazuje dr Rafał Barycz.

Zdaniem Rafała Barycza po ustaniu zarazy zapewne zmienią się wektory projektowania architektonicznego. - Koncepcja trzeciej fali technologicznej, w ujęciu Alvina Tofflera, nie do końca się sprawdziła. Na pewno błędem było przeniesienie światowej produkcji na Daleki Wschód, co dziś w czasach pandemii powoduje liczne perturbacje, zarówno dla gospodarki, jak i zdrowia publicznego. Stąd przed społeczeństwami, zwłaszcza w Europie, stanie zadanie reindustrializacji, a to z kolei ogromne pole do zagospodarowania dla architektury. Będzie to rzecz jasna inny przemysł niż ten z czasów „cywilizacji maszyn”, bo oparty na wysoko innowacyjnej myśli ludzkiej, przyjazny dla środowiska - ocenia architekt.

Nic już nie będzie takie jak dawniej. Architektura zwróci się ku nowym problemom

Obserwowany w ostatnich latach wzrost możliwości szybkiego przemieszczania się i demokratyzacja transportu lotniczego generowały rozwój ruchu turystycznego na ogromną skalę. Dla wielu krajów stał się on kołem zamachowym gospodarki, wręcz jej główną gałęzią. - Architektura znalazła tu dla siebie niezwykle obiecującą niszę, a obiekty związane z obsługą ruchu turystycznego, udostępnianiem kultury, masowym sportem, stanowiły często prawdziwą architektoniczną „Spitzenklasse”. Po zakończeniu pandemii, jak można się spodziewać, nic już nie będzie takie jak dawniej. Ów wszechogarniający „tourism” wyhamuje, a architektura zwróci się ku nowym problemom, jak przywrócenie rzeczywistego charakteru centrom miast oraz wyjście na przeciw potrzebom ludzi starszych - wskazuje dr Rafał Barycz.

W opinii architekta, jeżeli refleksja i pragmatyzm skłonią społeczeństwa do odejścia od globalizacji, zmieni się także postrzeganie architektury i jej zadań. - Przyszłością architektury nie jest homogenizacja, lecz scalenie modernizmu z rodzimością, zakorzenienie w lokalności i tradycji kulturowej - przekonuje. Według dr Rafała Barycza, podobnie jak Le Corbusier w "Quand les cathédrales étaient blanches", lecz w zupełnie innych i o wiele bardziej dramatycznych okolicznościach historycznych, możemy powiedzieć: "Chwila obecna jest niebywale intensywna. Zaczyna się nowa epoka".

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie