REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Rewitalizacja to szansa na przywrócenie miastom ich pierwotnego ducha, atmosfery i funkcji

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 05 gru 2017 09:00
Rewitalizacja to szansa na przywrócenie miastom ich pierwotnego ducha, atmosfery i funkcji
Cyprian Chałupczak, współzałożyciel spółki Koneser Group zajmującej się rewitalizacją krakowskich starych kamienic w rejonie Starego Miasta i Kazimierza fot. mat. prasowe

Budowanie przyjaznej przestrzeni publicznej możliwie jest dzięki rewitalizacji kamienic. Zyskuje nie tylko samo miasto, ale też mieszkańcy a nawet… turyści. O najważniejszych korzyściach z przeprowadzenia tego typu rewitalizacji mówi Cyprian Chałupczak, współzałożyciel spółki Koneser Group zajmującej się rewitalizacją krakowskich kamienic w rejonie Starego Miasta i Kazimierza.

REKLAMA

W przestrzeni miejskiej w centrach największych miast najczęściej dominuje architektura zabytkowa. - Układ zagospodarowania terenów miejskich w centrach uniemożliwia wprowadzanie większych zmian w ich strukturze. Co można – i warto – robić to przywracanie kamienic żywej tkance miejskiej i nadawanie im nowych znaczeń oraz funkcji – podkreśla Chałupczak, który opiera się na własnym doświadczeniu w rewitalizacji krakowskich kamienic, gromadzonym przez ostatnie 10 lat.

Przyjazna przestrzeń publiczna budowana dzięki architekturze

Zdaniem Chałupczaka, architektura stanowi kluczowy element w budowaniu przyjaznej przestrzeni publicznej. - W sercach metropolii niemożliwe jest znalezienie obecnie wolnego terenu i przekształcenie go w działkę np. pod zabudowę mieszkalną. Należy zadbać o to, by budynki już w tej przestrzeni funkcjonujące były jak najłatwiej dostępne dla mieszkańców i jednocześnie pełniły jak najwięcej funkcji użytecznych i potrzebnych w codziennym życiu miasta – twierdzi.

Jakie najważniejsze korzyści dla miasta i mieszkańców płyną z przeprowadzania tego typu rewitalizacji?. - Po pierwsze dzięki odnawianiu zabytkowych kamienic miasto staje się atrakcyjniejsze – nie tylko w oczach jego mieszkańców, ale także turystów, co w Krakowie ma szczególne znaczenie w kontekście danych wskazujących na rokroczny wzrost liczby obcokrajowców odwiedzających stolicę Małopolski. Ze względu na swoją lokalizację kamienice stają się wizytówkami miasta, a dzięki przywróceniu ich funkcji mieszkalnej stają się ciekawą propozycją na rynku mieszkaniowym, doskonale skomunikowaną z pozostałymi dzielnicami miasta. Odnawianie kamienic i tworzenie w nich lokali usługowych czy biurowych przyciąga do miasta także nowych inwestorów, którzy właśnie w takich przestrzeniach chcieliby rozwijać swój biznes. To, z kolei,umożliwia rozwój sektora usług i tworzenie nowych miejsc pracy dla mieszkańców. Coraz częściej firmy decydują się na zakup bądź wynajem nawet całych pięter czy odnowionych kamienic. Przestrzeń publiczna zyskuje nie tylko w kontekście estetyki, ale również bezpieczeństwa. Stare, niszczejące budynki stają się często miejscami, w których nocują bezdomni bądź przebywają osoby uzależnione od różnorakich używek. Dzięki rewitalizacjom miasto staje się bezpieczniejsze – wskazuje.

Zdaniem eksperta, ze względu na swoją niejednorodną i specyficzną formę architektoniczną kamienice, ze swoimi oficynami i podwórzami, mogą także sprawiać, że miasto będzie bardziej przyjazne mieszkańcom także pod kątem ekologicznym. - Tematowi zagospodarowania podwórek m.in. w kamienicach, poświęcony był tegoroczny Międzynarodowy Biennale Architektury w Krakowie – nadmienia.

- Często inwestor umożliwia mieszkańcom udział w debacie na temat tego, jak część wspólna kamienicy ma wyglądać – czerpią oni dużą satysfakcję z możliwości kreacji tejże przestrzeni według własnych pomysłów i potrzeb. Powszechne do tej pory parkowanie samochodów w podwórzach spada na dalszy plan – dodaje.

W opinii Chałupczaka, rewitalizacje budynków w centrach należy rozpatrywać przede wszystkim w kategorii szansy. - To szansa na przywrócenie miastom ich pierwotnego ducha, atmosfery i funkcji, ale także – co chyba najbardziej porywające w tym procesie – jako niepowtarzalną podróż w głąb historii miejsca, której to kolejne wersy dopisujemy – jako mieszkańcy – każdego dnia – konkluduje.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie