×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rozmowy z Największymi. Wojciech Witek, Iliard o frajdzie z projektowania

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 30 lis 2021 16:23
  • Aktualizacja: 01 gru 2021 16:07
Rozmowy z Największymi. Wojciech Witek, Iliard o frajdzie z projektowania
Rozmowy z największymi. Wojciech Witek, Iliard o frajdzie z projektowania
Rozmowy z Największymi. Wojciech Witek, Iliard o frajdzie z projektowania
Rozmowy z Największymi. Wojciech Witek, Iliard o frajdzie z projektowania
Rozmowy z Największymi. Wojciech Witek, Iliard o frajdzie z projektowania
Rozmowy z Największymi. Wojciech Witek, Iliard o frajdzie z projektowania
Rozmowy z Największymi. Wojciech Witek, Iliard o frajdzie z projektowania
Rozmowy z Największymi. Wojciech Witek, Iliard o frajdzie z projektowania
Rozmowy z Największymi. Wojciech Witek, Iliard o frajdzie z projektowania

Iliard ma na swoim koncie zarówno projekty w Polsce, jak i prestiżowe inwestycje za granicą. To właśnie pracowni z Krakowa powierzono projekty wnętrz hotelu przy jednym z największych lotnisk na świecie, Radisson RED Heathrow czy legendarnego zabytkowego obiektu The Queens Hotel w Leeds. Na koncie mają ponad 50 różnych realizacji, w Polsce zaprojektowali biurowiec, który może pochwalić się drugą najwyższą  oceną BREEAM w swojej kategorii na świecie. O ekspansji marki, zrównoważonym projektowaniu i współpracy z największymi globalnymi markami z branży hospitality rozmawiamy z arch. Wojciechem Witkiem.

REKLAMA

W tym roku Iliard nawiązał współpracę z grupą Reesco tworząc Reesco Hospitality. Jakie korzyści dla pracowni - ale i dla rynku - daje ta współpraca?

W wymiarze ludzkim jest to dla nas zwyczajnie olbrzymia frajda pracy z nowymi, ciekawymi ludźmi, absolutnymi profesjonalistami w swojej dziedzinie. Gdyby nie chemia, która zaistaniała pomiędzy twórcami Reesco a Iliard, nigdy nie doszłoby do takiej współpracy.

Z kolei dla naszej organizacji decyzja ta stanowi przedłużenie ścieżki rozwoju, którą obraliśmy wiele lat wcześniej. Od początku istnienia Iliard zależało nam na poszerzaniu kompetencji i zakresu świadczonych usług wzdłuż poszczególnych etapów procesu realizacji projektu. Dzięki świadomości co z czego po kolei w tych procesach wynika, udaje się nam pełniej realizować cele wytyczone nam przez naszych klientów. Przypomina mi się tutaj anegdota o architekcie, który nadzorował starożytną budowę świątyni i zagadywał kolejno kamieniarzy, którzy przy niej pracowali. „Co robisz?” – zapytał pierwszego z nich i usłyszał w odpowiedzi: „Łupię kamień”. „A Ty co robisz?” – zapytał drugiego, pracującego nieopodal. „Rzeźbię kolumnę” odpowiedział robotnik. „A Wy tutaj, co robicie?” – zapytał kolejnych. „Budujemy świątynię”, odpowiedzieli ostatni...

W Iliard zawsze mieliśmy ambicję budowania świątyni i taką świadomość staramy się budzić w całym zespole. Operujemy w sektorach hotelowym i biurowym i w obydwu z nich dostarczamy nasze usługi kompleksowo. Poczynając od doradztwa strategicznego, przez projektowanie (zarówno architektoniczne, jak i projektowania wnętrz), usługi zarządzania budową, doradztwa technicznego, a po powstaniu Reesco Hospitality również usługi wykonawcze w ramach pełnego procesu Design & Build. Dzięki temu jesteśmy w stanie połączyć obie strony D&B, oferując dużą wartość dodaną dla rynku hotelowego i PRS.

Na swoim koncie Iliard ma projekty hoteli i biurowców, w tym chociażby AFI V.Offices, który może pochwalić się najwyższą oceną certyfikacji BREEAM w Polsce i drugą na świecie w swojej kategorii.

Realizacja V.Offices to była prawdziwa przygoda – zarówno dla naszego zespołu projektowego pod kierownictwem Andrzeja Gacka, jak i inwestora, którym jest AFI Europe Poland. Kluczem do osiągnięcia tak wysokiego poziomu certyfikacji BREEAM było w tym wypadku bardzo wczesne określenie celu, do którego zmierzamy i konsekwentne, niemal żelazne monitorowanie ścieżki jego wykonania. Szczególnie istotne było to, żeby – przy tak dużych aspiracjach – utrzymać w ryzach parametry ekonomiczne projektu. I udało się!

Jak projektowało się zrównoważony obiekt? Na co zwracaliście Państwo szczególną uwagę?

W projekcie postawiliśmy po pierwsze na rozwiązania ograniczające emisje, zużycie mediów i podnoszące komfort użytkowania. Zastosowana w V.Offices kotłownia na przyjazne dla środowiska paliwo gazowe wspierana jest przez zeroemisyjne systemy dachowe kolektorów słonecznych. To ruch z myślą o redukcji emisji CO2, a co za tym idzie – smogu – do atmosfery, który w Krakowie jest niestety realnym problemem. Dzięki zastosowaniu wodooszczędnej armatury sanitarnej, o ponad 55% zredukowaliśmy zużycie wody w budynku. A innowacyjny system odzysku ciepła pozwolił zmniejszyć pobór energii o ponad 36%. Zużycie mediów i działalność systemów kontrolowane są przez super-nowoczesny system BMS. Analiza jego danych pozwala na jeszcze większą optymalizację, a przy ewentualnych usterkach czy nieszczelnościach świetnie sprawdzają się natychmiastowe powiadomienia o wszelkich odchyleniach od założonej normy.

Zaprojektowaliśmy też m.in. wysokowydajny system wentylacji z rewelacyjnymi parametrami odzysku ciepła, używający środków chłodniczych o niskiej szkodliwości dla warstwy ozonowej. Zastosowane w nim specjalne czujniki CO2 kontrolują poziom wentylacji w salach konferencyjnych i uruchamiają większą wymianę powietrza w momencie odbywania się spotkań. Warto wymienić tu jeszcze energooszczędne windy, strefowany, inteligentny system oświetlenia czy wykończenia powierzchni biur bez zawartości formaldehydu i lotnych związków organicznych. Lista zielonych rozwiązań zastosowanych w budynku jest naprawdę długa.

Jaką rolę w polityce firmy odgrywa zrównoważony rozwój? Jak zaprojektować zrównoważony budynek (czy wnętrze) w polskich warunkach? Jest to łatwe zadanie?

Projektowanie budynków odpowiedzialnych społecznie – nie tylko w aspekcie ekologii czy zrównoważnego rozwoju – jest obecnie bezwzględną koniecznością. Zabrzmiało to jak jakiś niewygodny przymus, ale prawda jest taka, że ta „konieczność” jest dla nas olbrzymim bakiem pozytywnego paliwa do działania. Nadaje naszej pracy dodatkową warstwę wartości i sensu, motywuje do podejmowania dodatkowego wysiłku.

Wierzę zatem, że wszystko zależy od podejścia, zarówno inwestora, jak i projektantów. Świetnie sprawdza się tutaj motto, z którym identyfikujemy się w Iliard: „Jak ktoś chce to znajdzie sposób, jak nie chce, to znajdzie powód” – my zawsze szukamy sposobu.

Projektują Państwo dla największych marek z branży hotelowej, takich jak Marriott, Hilton, Accor, Louvre czy Radisson Hotel Group, w różnych zakątkach świata. Czy zauważacie Państwo wspólne trendy i tendencje niezależne od brandu i szerokości geograficznej?

Oczywiście tak. Niezmienne pozostaje to, że w centrum każdego hotelu, bez względu na brand czy szerokość geograficzną, stoi zawsze człowiek i jego potrzeby. Hotelarstwo to jest takie wspaniałe zajęcie, które manifestuje się w wyrażaniu troski o potrzeby drugiej osoby. To coś, co daje mi osobiście największą frajdę w pracy nad projektami hotelowymi. I to bez względu na to, czy angażujemy się w projekt o bogatym programie funkcjonalnym i nietuzinkowymi założeniami inwestora, czy też w projekt segmentu budżetowego. Każdy jest skierowany do osoby z innymi potrzebami, każdy wymaga odpowiedniej uwagi i troski przy podejmowaniu decyzji projektowych.

Czy pandemia zmieniła projektowanie hoteli?

Pandemia wstrząsnęła życiem hoteli w momencie, w którym wybuchła. To z pewnością. Poza tym, że hotelarstwo na pewien czas zamarło i wszyscy zaczęli zastanawiać się „co dalej”, to pojawiły się też spekulacje o tym, jak zmieni się projektowanie i użytkowanie hoteli po pandemii. Ten proces trwa i dzieje się na naszych oczach, więc trudno jest jednoznacznie orzec, jaka będzie odpowiedź na to pytanie.

Wydaje się jednak, że wiemy już niemal na pewno, że ludzie będą wciąż dążyć do podróżowania, że będą przedkładać jakość spotkań w rzeczywistym świecie ponad webinary czy telekonferencje. Że świeżo parzona kawa na placu Duomo we Florencji smakuje jedynie w swoim rodzaju, a na narty w słonecznych Alpach warto jechać nawet kilkanaście godzin samochodem. Jednocześnie zmienia się dużo od strony procedur funkcjonowania hoteli. Obiekty mocniej dbają o higienę i zachowanie zasad bezpieczeństwa, pojawiają się systemy automatycznego pomiaru temperatury gości, rozwiązania bezdotykowej obsługi wnętrz.

Ostatnie dwa lata dla każdej branży były wyzwaniem, ale Iliard zakończył w tym czasie wiele robiących wrażenie projektów, jak chociażby Radisson RED Heathrow w Londynie. Jak podsumowalibyście ten okres pracy w swojej pracowni?

Staraliśmy się nie zwalniać tempa. Poza Radisson RED w Londynie otwarty został niedawno The Queens Hotel w Leeds, który jest teraz prawdziwą perełką w naszym portfolio. Ten projekt był szczególnie ciekawy, bo realizowaliśmy go od początku do końca w pandemii, prowadząc nadzory projektowe na budowie zdalnie z Polski, z wykorzystaniem obecnie dostępnej technologii. I udało się – efekt końcowy jest wspaniały! Gotowy projekt robi na żywo świetne wrażenie, a to jeszcze nie koniec. Pracujemy z naszym inwestorem dalej nad możliwością wzbogacenia oferty obiektu o olbrzymi Roof Top Bar…

Pozostańmy w temacie jeszcze niezrealizowanych tematów. Czy może Pan zdradzić, jakie projekty są w planach lub wczesnej realizacji?

Informacje na temat nowych obiektów hotelowych owiane są zwykle przez inwestorów tajemnicą – przynajmniej do czasu uzyskania pozwoleń na budowę. Na dużym poziomie ogólności mogę zdradzić jednak, że pracujemy nad kolejnymi dużymi projektami w Skandynawii. Wyjątkowym zainteresowaniem cieszy się też obecnie realizacja obiektów o charakterze wypoczynkowym – szykuje się kilka ciekawych realizacji nad morzem i w górach. Liczę na to, że niebawem będziemy mogli opowiedzieć o nich więcej na Propertydesign.pl i  na naszych kanałach na Facebooku, Linkedinie i Instagramie.

Dziękuję za rozmowę

------------------------------

Wojciech Witek ukończył studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej w 2006 roku, a od roku 2009 jest członkiem Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów. Przed powstaniem Iliard pracował jako architekt w Krakowie – w pracowniach GD&K Consulting oraz Ovotz, w Amsterdamie – w pracowni ANA Architecten oraz w Rotterdamie – w pracowni 2012 Architecten.

W 2009 roku, razem z Łukaszem Kozianą, założył własną pracownię architektoniczną Iliard. Na swoim koncie pracownia ma projekty takie jak V.Offices – najbardziej ekologicznego biurowca w Europie Środkowo-Wschodniej (realizacja dla AFI Europe Polska), 5-gwiazdkowy hotel Bristol Tradition and Luxury, krakowski biurowiec Benaco, wnętrza hoteli marek Grupy Radisson w Polsce i za granicą (w tym Radisson Collection w Warszawie czy Radisson RED Heathrow w Londynie), ibis Styles Santorini w Krakowie czy legendarnego zabytkowego hotelu The Queens w Leeds w Wlk. Brytanii.

Latem 2021 roku pracownia projektowa Iliard Architecture & Interior Design oraz Grupa Reesco połączyły siły i kompetencje tworząc usługę design & build w wybranych sektorach nieruchomości komercyjnych. Powstała spółka zajmuje się obiektami hotelowymi i PRS – w zakresie projektowania i realizacji nowych obiektów oraz interior design.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie