REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Skanska odpowiada: dlaczego pracownicy wybierają zdrowe biura?

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 14 lis 2018 10:23
Skanska odpowiada: dlaczego pracownicy wybierają zdrowe biura?
fot. mat. pras.

Biura to najbardziej ustandaryzowane przestrzenie w budynku, o ściśle określonym charakterze wnętrza, na każdej szerokości geograficznej. W pomieszczeniach tych istotne są takie parametry, jak: komfort termiczny, wentylacja, oświetlenie, akustyka czy układ biura. Obecnie widoczny jest trend tworzenia za pomocą wzorów i kolorów różnorodnych środowisk pracy, które w zależności od potrzeby sprzyjają kreatywności i produktywności, współpracy, skupieniu lub odpoczynkowi pracowników.

REKLAMA

PLGBC: W ostatnim raporcie PLGBC „Zdrowe zielone biura” zostały wskazane obszary, które są istotne dla zdrowia i produktywności pracowników. Jakie są dla Pani najważniejsze atuty zielonych budynków?

Anna Marciniak, dyrektor ds. HR i administracji w biurowej spółce Skanska w Polsce: Każdy z aspektów zrównoważonego budynku jest niezwykle istotny z punktu widzenia pracownika – zarówno różnorodna przestrzeń pracy, jak i środowisko wewnętrzne biura oraz jego lokalizacja i dostęp do udogodnień. Ciężko wybrać jeden obszar zdrowego zielonego budynku, który wyróżniałby się na tle innych. Wszystko zależy od naszych indywidualnych przyzwyczajeń i stylu pracy, które często są zależne od roli w organizacji. Części z nas odpowiada praca w ciągłym ruchu, a inni wolą pracę w odosobnionym miejscu, a odpoczywają, rozmawiając w kuchni z kolegami. Dlatego coraz bardziej świadomi najemcy wybierają biura i projektują wnętrza, które umożliwiają pracownikom wybór najlepszego miejsca pracy, dostosowanego do aktualnych zadań. A to wszystko musi być wsparte powierzchnią biurową, zdrową i komfortową dla ludzi spędzających w niej najbardziej produktywny czas w tygodniu. Połączenie elastyczności i komfortu daje efekt w postaci miejsca zdrowego, przyjaznego, integrującego oraz sprzyjającego efektywnej pracy.

PLGBC: Czy w biurach certyfikowanych pracuje się lepiej?

Biurowce realizowane zgodnie z wytycznymi certyfikatów takich, jak np. LEED czy WELL, stanowią zdecydowanie lepsze środowisko pracy dla człowieka, choćby ze względu na wyższe niż wymagane przez prawo normy poprawiające komfort pracy (np. wytyczne HVAC w LEED, wytyczne dotyczące jakości powietrza w WELL). W siedzibie głównej Skanska w biurowcu Spark C w Warszawie zostały zastosowane rozwiązania odpowiadające certyfikatom na najwyższych poziomach – np. specjalnie filtrowane powietrze, indywidualna kontrola temperatury i światła w pomieszczeniach. Wszystko to w duchu idei activity based working, ponieważ to nasi pracownicy wskazali nam, jeszcze na etapie przed projektowaniem przestrzeni biurowej, czego brakuje im w obecnym biurze i czego oczekują od nowego. Dzięki przeprowadzonym badaniom wiedzieliśmy, że muszą się tutaj znaleźć miejsca pracy dostosowane do różnych potrzeb, m.in. duże sale konferencyjne, mniejsze – zaprojektowane specjalnie na potrzeby kameralnych spotkań, odizolowane miejsca pracy cichej, wyciszone budki telefoniczne, ale również zielony amfiteatr, który służy spotkaniom całego zespołu czy popołudniowym ćwiczeniom cross fit, strefy kreatywne oraz pokoje interaktywne, służące do prezentacji zewnętrznych. Wszystkie wnętrza opatrzone są elementami sztuki i roślinnością – wszystko po to, by pracownikom pracowało się lepiej. Ale nie samo wnętrze się liczy. Materiały budowlane, które zostały wykorzystane przy budowie, specjalne farby i kleje, które nie emitują zapachów, instalacje techniczne czy sama lokalizacja biurowca mają równie istotne znaczenie dla pracowników, jak i ich komfortu pracy.

PLGBC: Jak Pani ocenia poziom wykonywanej pracy? Czy efektywność wzrasta w zrównoważonych wnętrzach?

Zrównoważone wnętrza sprawiają, że pracownicy efektywniej wykonują swoją pracę. Nasze nowe biuro w Spark sprawiło, że nie musimy obawiać się o wolną salę na szybkie spotkanie ad hoc, ani o to, że przeszkadzamy komuś rozmową telefoniczną, bo zawsze w zasięgu wzroku mamy kilka budek telefonicznych lub możemy wybrać półotwarte strefy spotkań projektowych. Są też wybrane sale spotkań, których nie można zarezerwować przez system i są dostępne od ręki. To bardzo ułatwia wykorzystywanie biura do codziennych zadań, a samo poruszanie się po tak zaplanowanym biurze bardzo ułatwia nam pracę. Oczywiście ważnym elementem komfortu pracy są takie elementy, jak np. odpowiednia temperatura, czy dopływ świeżego powietrza do wnętrza. Budynek i odpowiednia aranżacja biura powinny wspierać parametry wpływające na komfort, takie jak właśnie niwelowanie hałasu, dostarczanie dużej ilości świeżego powietrza, dostęp do światła dziennego. W Spark możemy dostosować temperaturę do swoich potrzeb w salach spotkań i głosować w strefach wspólnych. Kolejnym punktem, ważnym dla pracowników i ich efektywności jest kuchnia, która już dawno stała się miejscem spotkań. W naszym biurze zapewniamy pracownikom zdrowe śniadania oraz promujemy picie wody, zapewniając do niej dostęp również w takich miejscach jak lobby budynku i zewnętrzne poidełka.

PLGBC: Czy wellbeing w miejscu pracy może zachęcać młode talenty podczas rekrutacji?

Biurowce, które wyróżniają się przestrzeniami sprzyjającymi komfortowi pracownika, faktycznie zachęcają młode talenty. Osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy, doskonale wiedzą, jakie mają oczekiwania – nie tylko związane z finansami, ale również ze środowiskiem, jakie panuje w miejscu pracy. Jak wynika z badań, aż 82 proc. osób chce zobaczyć swoje nowe miejsce pracy przed rozpoczęciem zatrudnienia. Pracodawcy zdają sobie z tego sprawę i coraz częściej oferują przestrzenie pełne nowoczesnych technologii, ale również takie, które w centrum uwagi stawiają człowieka, jego potrzeby oraz komfort. Dodatkowym atutem nowoczesnych miejsc pracy są również specjalnie przygotowane przestrzenie, w których pracownicy mogą zrelaksować się na fotelu do masażu, zagrać w piłkarzyki czy na konsoli lub zaczerpnąć powietrza na zielonym tarasie. Jeden z naszych najemców opowiedział nam historię, że na rekrutację do niego przyszła osoba zachęcona wyglądem biura, jakie razem stworzyliśmy w jednym z biurowców, bo zobaczyła fotogalerię wnętrza w mediach. I jak się okazało, ta osoba znalazła sobie pracę w wymarzonym miejscu.

PLGBC: Czy zamieniłaby Pani swoje miejsce pracy na inne?

Lubię nasze biuro i jako pracownik i jako pracodawca. Nasze biuro jest dla nas, jako dewelopera, swojego rodzaju showroomem, który robi duże wrażenie na naszych gościach. Spark będzie pierwszym w Polsce budynkiem biurowym certyfikowanym w systemie WELL. Ma on również wiele innych atutów i zalet. Spark, jako przestrzeń otwarta dla każdego bez względu na poziom sprawności, otrzymał certyfikat dostępności „Obiekt bez barier”. Jednocześnie Spark to pierwszy budynek biurowy Skanska w Polsce, który był dostosowany do wytycznych Fundacji Integracja już na etapie projektowania. W naszym biurze po raz pierwszy zastosowaliśmy pełną wersję Connected by Skanska – autorskiego systemu inteligentnego zarządzania budynkiem i powierzchnią biurową. Dzięki dedykowanej aplikacji mobilnej użytkownicy mogą wchodzić do biura za pomocą smartfona, zapraszać gości przez wirtualną recepcję czy odnajdować kolegów w budynku. System działa jako otwarta platforma, która integruje technologie budynkowe, łączy ludzi w miejscu pracy i pozwala zarządzać powierzchnią biurową, co sprawia, że nie tylko ja, ale – mam nadzieję – zdecydowana większość obecnych i przyszłych pracowników Spark, będzie mogła nieco łatwiej i przyjemniej wykonywać codzienne obowiązki.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie