Sytuacja związana z koronawirusem dotknie całą branżę projektową i budowlanąPropertyDesign.pl - 16-03-2020 16:29


Jak epidemia koronawirusa wpływa na pracę biur projektowych? O skutkach ekonomicznych, ale również aspekcie psychologicznym obecnej sytuacji w kraju i na świecie mówi Mieczysław Bielawski, dyrektor kreatywny oraz współwłaściciel firmy ART FM, zajmującej się m.in. projektowaniem i realizowaniem projektów wystaw multimedialnych.

- Na ten moment pracujemy zdalnie i kończymy zaczęte realizacje, ale efekty epidemii już widać. Odwołaliśmy spotkania w sprawie nowych projektów. Nie można przeprowadzać spotkań z obecnymi inwestorami, bo się boją. Sprawy są przesuwane w czasie, a w związku z tym również protokoły odbiorów i rozliczenia, co wpłynie bezpośrednio na wypłacalność biur - przyznaje Mieczysław Bielawski.

Dyrektor kreatywny i współwłaściciel firmy ART FM zwraca również uwagę na stres związany z trwającą epidemią, który odbija się na jakości pracy. - Dodatkowym aspektem jest aspekt psychologiczny. Ludzie są w stresie spowodowanym przez informacje, które do nich docierają, a racjonalność rozwiązań przegrywa tutaj z poczuciem bezpieczeństwa. To z kolei powoduje, że zamiast rozmawiać o pracy, rozmawiają o zagrożeniach - zauważa. 

- Sytuacja bardzo dotknie całą branżę i projektową, i budowlaną. Ze względu na termin kwarantanny przesuną się odbiory wszelkich budów, a jak sytuacja potrwa dłużej, to wiele nowych się nie zacznie - przewiduje Mieczysław Bielawski. - Ludzie nie myślą teraz o budowie domu czy remoncie, gdy mogą mieć wielki problem zdrowotny czy egzystencjalny.