×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Technologie przyszłości w zielonych budynkach, co nas czeka?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • Opublikowano: 27 cze 2016 14:00
  • Zaktualizowano: 27 cze 2016 14:16
Technologie przyszłości w zielonych budynkach, co nas czeka?
Jacek Łukaszewski, prezes zarządu Schneider Electric Polska, fot. Schneider Electric Polska

Wszystkie technologie, które dziś stosujemy w budynkach powodują z jednej strony oszczędności w zakresie zużycia mediów, a z drugiej znacząco wpływają na poprawę warunków ekologicznych. Obecny trend, zwłaszcza w budownictwie biurowym wskazuje, że coraz więcej inwestorów chce budować obiekty, które będą przyjazne środowisku - twierdzi Jacek Łukaszewski, prezes zarządu Schneider Electric Polska.

REKLAMA

Jak zauważa Łukaszewski, w najbliższej przyszłości technologie w zakresie „zielonych biurowców” koncentrować się będą na integracji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych z rozwiązaniami Smart Grid.

- Wówczas analizowanie danych będzie jeszcze ważniejsze, gdyż konieczne stanie się przejście z konwencjonalnego źródła energii na te pochodzące np. z paneli słonecznych. Do tego dojdzie jeszcze zarządzanie energią znajdującą się w magazynach energii. Zintegrowanie tych wszystkich źródeł, rozdysponowanie energii w zależności od aktualnych potrzeb budynku sprawi, że przed rozwiązaniami Smart Grid zostaną postawione jeszcze ambitniejsze zadania. W Polsce, te technologie nie są w powszechnym użyciu, głównie ze względu na wciąż dość niejasne zasady prawne dotyczące funkcjonowania energii ze źródeł odnawialnych - uważa prezes zarządu Schneider Electric Polska.

Zdaniem eskperta, istotną technologią, która również przyniesie poprawę warunków ekologicznych funkcjonowania budynku są magazyny energii.

- Systemy te mogą być rozbudowywane, co pozwala zastosować je nie tylko w biurowcach, ale również w gospodarstwach domowych, infrastrukturze IT, przemyśle i sektorze usługowym, a także w sieciach elektroenergetycznych. System posłuży, jako dodatkowe źródło zasilania oraz będzie mógł być wykorzystany do bilansowania zużycia energii czy np. zasilania ładowarek do samochodów elektrycznych na parkingach - nadmienia Łukaszewski i dodaje, że na świecie technologie te dopiero wchodzą do użytku. - W Polsce ich wykorzystanie będzie uzależnione głównie od ceny takiej technologii i świadomości konsumentów, głównie tych biznesowych - zauważa.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie