
Z jakimi wyzwaniami natury prawnej muszą się liczyć inwestorzy lokujący kapitał w rewitalizowanych nieruchomościach? O tym mówi Tomasz Ludwik Krawczyk, partner GKR Legal.
- Projekty poddane rewitalizacji często zlokalizowane są w centrach miast, stąd przeszkodą administracyjną w realizacji inwestycji jest kwestia uzgodnień konserwatorskich - mówi Tomasz Ludwik Krawczyk.
Problem wynika z rosnącej liczby postępowań, wynikającej z kolei z wprowadzenia ewidencji zabytków (drugiej - oprócz rejestru - w której zapisuje się nieruchomości zabytkowe). - Liczba obiektów w ewidencji zabytków rośnie, a przez to rośnie liczba postępowań, w których obligatoryjna jest konsultacja ze strony konserwatora - wyjaśnia partner GKR Legal.
Przeciążenie urzędów konserwatorskich liczbą spraw to kolejny problem, z którym muszą pośrednio mierzyć się inwestorzy. - Ze względu na braki kadrowe, organy konserwatorskie wycofują się z prób uzgodnienia z inwestorem, jakiego rodzaju zmiany są wymagane, by uzyskać pozytywną decyzję - mówi Tomasz Ludwik Krawczyk.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Projektant Pracownia Architektoniczna 1997 sp. z o.o.
Prezes Zarządu, Projektant BULANDA MUCHA Architekci
Właściciel UGO architecture
Prezes, Generalny Projektant AGG – Architekci Grupa Grabowski Sp. z o.o.
Wiceprezes, Generalny Projektant AGG – Architekci Grupa Grabowski Sp. z o.o.
Prezes Atelier Loegler Architekci Sp. z o.o.