REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W hołdzie Noemu, czyli jedyna na świecie Arka Życia wpływa na ocean planów

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 06 lis 2017 13:00
W hołdzie Noemu, czyli jedyna na świecie Arka Życia wpływa na ocean planów
Arka Życia, fot. Fundacja Promocji i Rozwoju Polski Wschodniej
W hołdzie Noemu, czyli jedyna na świecie Arka Życia wpływa na ocean planów
W hołdzie Noemu, czyli jedyna na świecie Arka Życia wpływa na ocean planów
W hołdzie Noemu, czyli jedyna na świecie Arka Życia wpływa na ocean planów
W hołdzie Noemu, czyli jedyna na świecie Arka Życia wpływa na ocean planów
W hołdzie Noemu, czyli jedyna na świecie Arka Życia wpływa na ocean planów

Hotele na drzewach, centrum konferencyjne i muzea - to tylko część obiektów, które pojawią się w zapowiadanej przez Fundację Promocji i Rozwoju Polski Wschodniej inwestycji w Skarżysku-Kamiennej o nazwie "Arka Życia". Tytułowa Arka rozmiarami nawiąże do swojego pierwowzoru - będzie mierzyć 135 m długości, 24 m szerokości i od 12 do 16 m wysokości, zaś łączna powierzchnia użytkowana wyniesie ok. 8 tys. mkw. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia Janusza Gruszczyńskiego. O wielkich planach wycenianych na 40 mln zł rozmawialiśmy z prezesem zarządu fundacji, Mirosławem Hejdukiem.

REKLAMA

Skąd pomysł na park o takiej tematyce i o takiej różnorodności programowej?

Mirosław Hejduk: Pomysł "Parku Wiedzy i Rekreacji Arka Życia" kształtował się w mojej głowie od wielu lat. Na koncept nałożyło się wiele czynników, m.in. pasja i wykształcenie. W połączeniu z doświadczeniem i nabytymi kontaktami to wszystko składa się na solidną podstawę do takich przedsięwzięć.

Główna wystawa - Muzeum Biosfery – będzie poświęcona antropopresji, zmianom klimatycznym i ochronie środowiska. Jej zadaniem będzie edukacja w wymiarze praktycznym głównie dzieci i młodzieży, gdyż to oni w przyszłości staną się animatorami proekologicznych zmian w naszym kraju.

Silną inspiracją była również encyklika papieska „Laudato si”, zwana także „zieloną encykliką”, w której w bardzo sugestywny sposób opisane są wyzwania ludzkości stojące w aspekcie ochrony środowiska naturalnego. Liczne przykłady z Biblii cytowane w tym dziele, w tym przypowieść o Noe i potopie, zainspirowały nas do zaplanowania budynku ekspozycyjnego nawiązującego do Arki Noego. Następnie nasunął się pomysł umieszczenia w obiekcie także Muzeum Historii Biblii. W Polsce nie ma ani jednego takiego muzeum, zaś w Europie znajduje się tylko jeden podobny obiekt, w dodatku potraktowany po macoszemu – w Amsterdamie.

Kto będzie głównym odbiorcą Arki Życia?

Głównym odbiorcą naszej oferty będą zorganizowane grupy dzieci i młodzieży szkolnej. Z tego też powodu największy nacisk będziemy kładli na walor edukacyjny naszych ekspozycji. Planujemy również stworzyć specjalną ofertę dla seniorów i rodzin z dziećmi w sezonach wakacyjnych. Turysta indywidualny również nie zastanie zamkniętych drzwi do naszych obiektów.

Aby odpowiednio skoordynować i zautomatyzować ruch turystyczny zarówno w obiekcie, jak i wokół ekspozycji plenerowych, opracujemy i wdrożymy specjalny system ICT zarządzania parkiem, który na terenie naszego kraju nie był jeszcze wykorzystywany w tego typu obiektach. Jeden z naszych zespołów tematycznych ds. ICT już nad nim pracuje.

Kiedy planowane jest ukończenie I etapu i co nim będzie?

Jesteśmy na etapie tworzenia prac projektowych, które planujemy zakończyć w I kwartale 2018 roku. Według planów wbicie łopaty pod budowę Arki nastąpi w III kwartale następnego roku. Bierzemy oczywiście pod uwagę złożoność inwestycji oraz samą formę budynku, więc zakładamy ewentualne kwartalne opóźnienie prac.

Najważniejszym elementem całego Parku Wiedzy i Rekreacji „Arka Życia” będzie bez wątpienia budynek ekspozycyjny stylizowany na biblijną Arkę Noego. Zgodnie z pierwowzorem, Arka będzie mierzyć 135 m długości, 24 m szerokości i od 12 do 16 m wysokości, zaś łączna powierzchnia użytkowana wyniesie ok. 8 tys. mkw. Budowa Arki to główny element prac generujący ok. 80 proc. kosztów inwestycji. Pozostałe obiekty plenerowe takie jak amfiteatr, ściany wspinaczkowe, park linowy, mini zoo, leśne ścieżki edukacyjne czy też domki na drzewach będą powstawały w kolejnych etapach.

Planowane są hotele na drzewach. Skąd pomysł na taką realizację?

Hotele na drzewach to pomysł, który się sprawdził już w kilku miejscach w Polsce.  W przypadku Parku Wiedzy i Rekreacji „Arka Życia” koncept hoteli na drzewach wynikł z faktu, iż prawie 4 hektary naszej działki to tereny parku leśnego porośnięte kilkudziesięcioletnimi drzewami, które doskonale nadają się do takich inwestycji. Zalesione tereny wykorzystamy również na potrzeby promocji „leśnych przedszkoli” oraz stref edukacji „Flora 7 kontynentów”.

Uzupełniającym elementem o charakterze edukacyjnym będzie ścieżka turystyczno - edukacyjna „Leśne zagrożenia” oraz ścieżka „Leśny survival” nawiązująca do ponad 100-letniej tradycji ruchu skautowego i harcerstwa w Polsce.

Całość wywiadu przeczytaj na PropertyNews.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie