Na warszawskiej Woli powstaje 220-metrowa wieża, która razem z towarzyszącymi jej dwoma 55-metrowymi budynkami zaoferuje 100 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. To tyle, ile we wszystkich działających obecnie na Woli biurowcach. O inwestycji Warsaw Spire, która pochłonie ponad miliard złotych, rozmawiamy z Jeroenem van der Toolenem, dyrektorem zarządzającym Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią.
Warsaw Spire to spektakularna inwestycja, która przyciąga uwagę rynkowych graczy oraz oczy większości Warszawiaków. Co było inspiracją dla powstania tego projektu?
Koncepcja Warsaw Spire powstała w oparciu o założenie stworzenia kompleksu biurowego, który stanie się symbolem nowoczesności i funkcjonalności oraz jednym z najbardziej charakterystycznych punktów panoramy miasta. Chcieliśmy również by Warsaw Sprie wkomponował się w okoliczną tkankę miejską i jednocześnie wykreował nową przestrzeń publiczną dostępną dla warszawiaków. To już się dzieje. Nasz projekt powstaje przy Placu Europejskim, który wypełni zieleń, kawiarnie, restauracje, elementy małej architektury, a nawet amfiteatr. Obecne jesteśmy na etapie zamykania ostatecznej koncepcji wyglądu Placu. Wierzymy, że stanie się on nowym miejscem spotkań dla mieszkańców stolicy, a także, łącząc funkcje biurowe z publicznymi, spowoduje, że kwartał ulic Towarowej, Grzybowskiej, Łuckiej i Wroniej będzie tętnić życiem także po godzinach pracy biur.
Projekt wykonany został przez belgijską pracownię architektoniczną M.& J-M. Jaspers - J. Eyers & Partners, która już wielokrotnie współpracowała z Ghelamco. Z polskiej strony w prace przy projekcie zaangażowana jest Polsko - Belgijska Pracownia Architektury - Projekt.
Budynek ma szansę stać się nowym symbolem Warszawy, ale największe piętno odciśnie na dzielnicy w której powstaje - Woli...
Już teraz jesteśmy świadkami zmiany charakteru tej dzielnicy. Obraz Woli, jaki do tej pory znali warszawiacy wkrótce odejdzie w zapomnienie. Dzięki wielu już powstającym i planowanym inwestycjom biurowym, mieszkaniowym i handlowym okolica Ronda Daszyńskiego stanie się nowym, nie tylko biznesowym, centrum stolicy. Oczywiście ogromny wpływ na zdynamizowanie rozwoju Woli i przesuwanie się centrum miasta w kierunku zachodnim ma budowa drugiej linii metra.
To na pewno trudny projekt, który postawił przed Ghelamco wiele wyzwań. Czy inwestycja zgodnie z planem?
Warsaw Spire jest niewątpliwie największym wyzwaniem w historii Ghelamco, ale mamy odpowiednie doświadczenie i know-how by spokojnie prowadzić proces budowy i, jak w przypadku każdego naszego projektu, dostarczyć inwestycję na czas. Oczywiście skala inwestycji jest nieporównywalna z żadną z naszych poprzednich inwestycji - projekt dostarczy 100 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, czyli tyle co 3 - 4 standardowe biurowce.
Jeśli chodzi o status prac to już we wrześniu zostanie oddany do użytku budynek boczny B (20 tys. mkw.), w którym swoje powierzchnie zacznie urządzać Agencja Frontex. Drugi z budynków bliźniaczych - budynek C, zostanie oddany przed końcem bieżącego roku. Proces wykańczania 220-metrowego budynku wieżowego oferującego 60 tys. mkw. powierzchni jest bardziej złożony i czasochłonny, dlatego zostanie oddany do użytku w 2015 roku.
Mówiąc o skali projektu Warsaw Spire nie można pominąć kwestii kosztów takiego projektu i sposobu jego finansowania. W ubiegłym roku konsorcjum banków udzieliło nam rekordowego w historii polskiego rynku nieruchomości finansowania w wysokości blisko 904,000,000 zł.
Na jakim etapie jest komercjalizacja?
Pierwszym najemcą inwestycji jest Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej - Frontex, która zajmie ponad 14 tys. mkw. powierzchni biurowej w budynku B. Obecnie prowadzimy również zaawansowane negocjacje z kilkoma dużymi, potencjalnymi najemcami.
Ghelamco ma w Warszawie więcej gruntów - czy czuje Pan, że tworzy biznesową strefę stolicy Polski?
Ghelamco Poland jest jednym z największych i najbardziej aktywnych deweloperów w kraju. Rozpoczynaliśmy działalność w Polsce na samym początku lat 90-tych i z biegiem lat wypracowaliśmy sobie pozycję lidera rynku nieruchomości biurowych. Przez 23 lata obecności w Polsce oddaliśmy do użytku prawie 500 tys. mkw. powierzchni biurowej, w znaczący sposób przyczyniając się do stworzenia nowoczesnych biznesowych obszarów stolicy, m.in. poprzez rewitalizację zaniedbanych, postindustrialnych terenów na Służewcu. Warsaw Spire oraz przyszłe inwestycje Ghelamco, które planujemy w okolicach Ronda Daszyńskiego, wpisują się w ten trend, w widoczny sposób zmieniając Wolę i przyczyniając się do przeistoczenia jej w nowe biznesowe centrum stolicy.
Założyciel Medusagroup
Założyciel Medusagroup
Architekt, Wiceprezes Zarządu Oddziału Krakowskiego SARP SARP
współwłaściciel Biuro Architektoniczne DDJM
Właściciel Kulczyński Architekt
Właściciel, Architekt, Naukowiec Zalewski Architecture Group