×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Warsaw Spire to największe wyzwanie dla Ghelamco

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 23 kwi 2014 12:01
Warsaw Spire to największe wyzwanie dla Ghelamco
Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią
Warsaw Spire to największe wyzwanie dla Ghelamco
Warsaw Spire to największe wyzwanie dla Ghelamco
Warsaw Spire to największe wyzwanie dla Ghelamco
Warsaw Spire to największe wyzwanie dla Ghelamco

Na warszawskiej Woli powstaje 220-metrowa wieża, która razem z towarzyszącymi jej dwoma 55-metrowymi budynkami zaoferuje 100 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. To tyle, ile we wszystkich działających obecnie na Woli biurowcach. O inwestycji Warsaw Spire, która pochłonie ponad miliard złotych, rozmawiamy z Jeroenem van der Toolenem, dyrektorem zarządzającym Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią.

REKLAMA

Warsaw Spire to spektakularna inwestycja, która przyciąga uwagę rynkowych graczy oraz oczy większości Warszawiaków. Co było inspiracją dla powstania tego projektu?

Koncepcja Warsaw Spire powstała w oparciu o założenie stworzenia kompleksu biurowego, który stanie się symbolem nowoczesności i funkcjonalności oraz jednym z najbardziej charakterystycznych punktów panoramy miasta. Chcieliśmy również by Warsaw Sprie wkomponował się w okoliczną tkankę miejską i jednocześnie wykreował nową przestrzeń publiczną dostępną dla warszawiaków. To już się dzieje. Nasz projekt powstaje przy Placu Europejskim, który wypełni zieleń, kawiarnie, restauracje, elementy małej architektury, a nawet amfiteatr. Obecne jesteśmy na etapie zamykania ostatecznej koncepcji wyglądu Placu. Wierzymy, że stanie się on nowym miejscem spotkań dla mieszkańców stolicy, a także, łącząc funkcje biurowe z publicznymi, spowoduje, że kwartał ulic Towarowej, Grzybowskiej, Łuckiej i Wroniej będzie tętnić życiem także po godzinach pracy biur.

Projekt wykonany został przez belgijską pracownię architektoniczną M.& J-M. Jaspers - J. Eyers & Partners, która już wielokrotnie współpracowała z Ghelamco. Z polskiej strony w prace przy projekcie zaangażowana jest Polsko - Belgijska Pracownia Architektury - Projekt.

Budynek ma szansę stać się nowym symbolem Warszawy, ale największe piętno odciśnie na dzielnicy w której powstaje - Woli...

Już teraz jesteśmy świadkami zmiany charakteru tej dzielnicy. Obraz Woli, jaki do tej pory znali warszawiacy wkrótce odejdzie w zapomnienie. Dzięki wielu już powstającym i planowanym inwestycjom biurowym, mieszkaniowym i handlowym okolica Ronda Daszyńskiego stanie się nowym, nie tylko biznesowym, centrum stolicy. Oczywiście ogromny wpływ na zdynamizowanie rozwoju Woli i przesuwanie się centrum miasta w kierunku zachodnim ma budowa drugiej linii metra.

To na pewno trudny projekt, który postawił przed Ghelamco wiele wyzwań. Czy inwestycja zgodnie z planem?

Warsaw Spire jest niewątpliwie największym wyzwaniem w historii Ghelamco, ale mamy odpowiednie doświadczenie i know-how by spokojnie prowadzić proces budowy i, jak w przypadku każdego naszego projektu, dostarczyć inwestycję na czas. Oczywiście skala inwestycji jest nieporównywalna z żadną z naszych poprzednich inwestycji - projekt dostarczy 100 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, czyli tyle co 3 - 4 standardowe biurowce.

Jeśli chodzi o status prac to już we wrześniu zostanie oddany do użytku budynek boczny B (20 tys. mkw.), w którym swoje powierzchnie zacznie urządzać Agencja Frontex. Drugi z budynków bliźniaczych - budynek C, zostanie oddany przed końcem bieżącego roku. Proces wykańczania 220-metrowego budynku wieżowego oferującego 60 tys. mkw. powierzchni jest bardziej złożony i czasochłonny, dlatego zostanie oddany do użytku w 2015 roku.

Mówiąc o skali projektu Warsaw Spire nie można pominąć kwestii kosztów takiego projektu i sposobu jego finansowania. W ubiegłym roku konsorcjum banków udzieliło nam rekordowego w historii polskiego rynku nieruchomości finansowania w wysokości blisko 904,000,000 zł.

Na jakim etapie jest komercjalizacja?

Pierwszym najemcą inwestycji jest Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej - Frontex, która zajmie ponad 14 tys. mkw. powierzchni biurowej w budynku B. Obecnie prowadzimy również zaawansowane negocjacje z kilkoma dużymi, potencjalnymi najemcami.

Ghelamco ma w Warszawie więcej gruntów - czy czuje Pan, że tworzy biznesową strefę stolicy Polski?

Ghelamco Poland jest jednym z największych i najbardziej aktywnych deweloperów w kraju. Rozpoczynaliśmy działalność w Polsce na samym początku lat 90-tych i z biegiem lat wypracowaliśmy sobie pozycję lidera rynku nieruchomości biurowych. Przez 23 lata obecności w Polsce oddaliśmy do użytku prawie 500 tys. mkw. powierzchni biurowej, w znaczący sposób przyczyniając się do stworzenia nowoczesnych biznesowych obszarów stolicy, m.in. poprzez rewitalizację zaniedbanych, postindustrialnych terenów na Służewcu. Warsaw Spire oraz przyszłe inwestycje Ghelamco, które planujemy w okolicach Ronda Daszyńskiego, wpisują się w ten trend, w widoczny sposób zmieniając Wolę i przyczyniając się do przeistoczenia jej w nowe biznesowe centrum stolicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie