Wnętrze pełne niespodzianek, czyli coworkingPropertydesign.pl - 22-10-2018 09:00


Chcą żeby użytkownicy coworkingów mogli identyfikować się z architekturą biura. Szukają ciekawych inspiracji i analizują potrzeby. O projektowaniu coworkingów opowiadają nam Paweł Garus i Jerzy Woźniak, architekci i właściciele mode:lina.

- Dla nas jako architektów bardzo ważne jest to, że projektowane przez nas przestrzenie nie tylko wspierają twórcze myślenie indywidualnych użytkowników biur, ale także pomagają w tworzeniu się nowych społeczności, składających się z osób reprezentujących bardzo często zupełnie różne światy - podkreśla Paweł Garus. Jak dodaje Jerzy Woźniak, patrząc od strony czysto biznesowej i organizacyjnej, dla małych firm bardzo ważna jest oferowana przez coworkingi elastyczność i swoboda. - I my wszystkie te oferowane przez coworking wartości musimy przełożyć na funkcję i formę projektowanej przestrzeni - zaznacza architekt.

Zdaniem architektów, forma to jednak zawsze wynik analizy potrzeb oraz stylu pracy. - Chcemy żeby użytkownicy coworkingów mogli identyfikować się z architekturą biura. Szukamy więc ciekawych inspiracji. To są czasami bardzo proste elementy, nieraz niezauważalne i naszym zadaniem jest je wychwycić i przekuć na funkcję i estetykę. Rozglądamy się za ideą, która stanowi motyw przewodni projektu. Szukamy też sposobów jak w zaskakujący i zróżnicowany sposób zagospodarować niemal każdą przestrzeń coworkingu oddając ich użytkownikom wnętrze pełne niespodzianek, które mogą odkrywać i którymi mogą się inspirować - opowiada Garus.

Architekci zauważają też jak w zawrotnym tempie rosną potrzeby nie tylko na nowe sposoby pracy, ale także na nowe i inne niż klasyczne formy najmu biur dla małych i średnich firm. - Rozwój technologii i zmiany w naszym stylu życia prowadzą do wzrostu liczby przedsięwzięć, które wymagają dużego dynamizmu. W tym dynamizmie zmian muszą odnaleźć się architekci, którzy będą łączyć ze sobą potrzeby rynku z potrzebami użytkowników biur. Naszą rolą jest tak projektować te przestrzenie, aby mimo zmieniającej się rzeczywistości pozostawały one maksymalnie funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu - podsumowuje Woźniak.