REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wrocław zmienia oblicze dzięki inwestycjom komercyjnym

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 25 lut 2014 13:55
Wrocław zmienia oblicze dzięki inwestycjom komercyjnym
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia

Aglomeracja wrocławska jest bardzo silnym ośrodkiem gospodarczym, wyróżniającym się na tle Polski i Europy. Od lat odnotowujemy duże zainteresowanie zarówno ze strony firm produkcyjnych, jak i usługowych - mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

REKLAMA

W jaki sposób Wrocław walczy o kolejnych prywatnych inwestorów?
We Wrocławiu powołano Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, która wspiera firmy na każdym etapie ich procesu inwestycyjnego. Mogą oni liczyć na pomoc w zorganizowaniu wizyty spółki, znalezieniu powierzchni biurowej lub terenu inwestycyjnego oraz przejściu przez procesy administracyjne związane z rozpoczęciem funkcjonowania na lokalnym rynku.

Inwestorzy otrzymują również wsparcie w kampaniach rekrutacyjnych i promocyjnych, a także mają możliwość uczestnictwa w specjalnych programach rozwijających współpracę z wrocławskimi uczelniami. Takie programy nadzoruje Wrocławskie Centrum Akademickie.

Ponadto Wrocław uczestniczy już od lat w największych na świecie targach nieruchomości odbywających się w Cannes. Obecność w tak prestiżowym wydarzeniu w branży nieruchomości jest promocją możliwości inwestycyjnych.

Jak zmienia się miasto, by spełnić oczekiwania biznesu?
Katalizatorem dla rozwoju inwestycyjnego Wrocławia było między innymi UEFA EURO 2012. Niemniej jednak już od kilkunastu lat miasto zmienia się, jest atrakcyjniejsze nie tylko dla mieszkańców, ale także inwestorów, którzy chętnie lokują tu swoje siedziby.

Tworzenie nowych miejsc pracy oraz powstawanie wysokowyspecjalizowanych stanowisk jest jednym z priorytetów i filarów rozwoju ośrodka.
Wrocław wyróżnia wysokiej jakości obsługa inwestorów. Niezmiennie ważne są dla nich takie atuty jak: potencjał ludzki miasta, wysoki poziom kształcenia na wrocławskich uczelniach, dogodne położenie geograficzne i jakość życia.

Mocne strony Wrocławia, jeśli chodzi o różne branże biznesu, to...
Aglomeracja wrocławska jest bardzo silnym ośrodkiem gospodarczym, wyróżniającym się na tle Polski i Europy. Od lat odnotowujemy duże zainteresowanie zarówno ze strony firm produkcyjnych, jak i usługowych. Mocną stroną Wrocławia i aglomeracji są branże: motoryzacyjna, AGD, elektroniczna i farmaceutyczna. Obok dużych koncernów mamy dobrze rozwiniętą sieć ich poddostawców.

Pozyskując nowe inwestycje, staramy się utrzymać równowagę i zapewnić miejsca pracy osobom o różnym stopniu wykwalifikowania.

Jaką rolę w rozwoju miasta odgrywa sektor nieruchomości komercyjnych?

Dzięki wielu inwestycjom przeprowadzonym przez deweloperów powierzchni komercyjnych, Wrocław zmienił swoje oblicze.

Zdecydowana większość zabudowy mieszkaniowej została wzniesiona przez deweloperów komercyjnych. Zwiększył się też zasób oferowanej w mieście powierzchni biurowej wysokiej klasy, w dobrych lokalizacjach, np. przy pl. Grunwaldzkim czy pl. Bema oraz część biurowa jedynego we Wrocławiu wieżowca Skytower. Wzdłuż ul. Strzegomskiej od pl. Strzegomskiego do Gądowianki oraz w rejonie Wrocławskiego Parku Technologicznego powstaje strefa biznesu. 


Ważnym czynnikiem kształtowania struktury miasta jest także handel detaliczny. Najważniejsze punkty zainteresowania w mieście, w tym galerie handlowe rozmieszczone w bliskich odległościach od siebie, generują ruch pieszych. Takie miejsca przyciągają różnego rodzaju obiekty komercyjne: restauracje, specjalistyczne sklepy, obiekty usługowe. Przebudowa ulic, którymi podążają przechodnie, to kreacja żywych przestrzeni publicznych tak ważnych dla współczesnego życia miast.

Sfera komercyjna coraz szerzej obejmuje również rekreację i sport. Potrzeby w tym zakresie będą stale rosły. Coraz liczniej pojawiają się komercyjne placówki opieki zdrowotnej. To wszystko ma istotne znaczenie dla jakości życia we Wrocławiu. 


Dziękujemy za rozmowę

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie