W maju, w Zamku książąt Sułkowskich nastąpiło uroczyste otwarcie zadaszenia dziedzińca wewnętrznego. Za niezwykły projekt szklanego dachu odpowiada warszawska pracownia Projekt Praga.
Dzięki projektowi warszawskiej pracowni muzeum funkcjonuje we wszystkich pomieszczeniach, w tym skrzydłach budynku okalających dziedziniec. Jak wspomina Karolina Tunajek, architekt odpowiedzialna za projekt, intencją zamawiającego muzeum było uzyskanie nowej, dużej i dobrze doświetlonej wielofunkcyjnej przestrzeni oraz skomunikowanie jej ze skrzydłami zamku.
- Ze względu na niewystarczającą nośność istniejących ścian dziedzińca, zdecydowaliśmy się oprzeć nowe zadaszenie na wstawionej strukturze, składającej się z czterech słupów i stalowego rusztu - podkreśla Karolina Tunajek. Architektka zwraca uwagę, że poza swoją podstawową funkcją konstrukcyjną, stanowią one bazę dla infrastruktury związanej z wydarzeniami odbywającymi się na dziedzińcu. - Do rusztu mocowane są elementy oświetlenia, nagłośnienia czy ekran projekcyjny. Dzięki temu nie ma konieczności mocowania żadnych elementów do elewacji zamku - zauważa architektka.
Na uwagę w projekcie zasługuje również to, że oprócz zadaszenia w dziedzińcu pojawiły się inne współczesne elementy, takie jak kamienna posadzka o charakterystycznym rysunku, nowe stalowo-szklane wrota do sieni zamkowych i winda z przeszkloną kabiną, w ażurowym szybie wykończonym stalową siatką. - Winda w łatwy sposób komunikuje wszystkie piętra ekspozycji wewnątrz zamku i zapewnia dostęp do poddasza, którego wykorzystanie, połączone z dostępem do wieży zamkowej, jest w planach - dodaje Karolina Tunajek.
Co było największą trudnością w projekcie? - Pojawiły się trudności technologiczne związane przede wszystkim ze szklanym zadaszeniem i z odwodnieniem. Dużym wyzwaniem realizacyjnym była też kamienna posadzka. Ze względu na geometrię dziedzińca każda płyta jest tu bowiem inna - mówi Marcin Garbacki z Projekt Praga. Jednak zaznacza, że wszystkie trudności udało się rozwiązać, a sam projekt sprawił mu wiele radości. - Co ważne został zrealizowany według pierwotnych założeń - dodaje.
Budowę, która rozpoczęła się w 2012 r., sfinansował marszałek województwa śląskiego. Jej koszt wyniósł ok. 10 mln zł.
Dyrektor Generalny Biuro Architektoniczne WIZJA Sp. z o.o.
Architekt, założyciel Susuł & Strama Architekci
Architekt, założyciel Susuł & Strama Architekci
Architekt, właściciel Plus Architekci
architekt, założyciel Mode:lina Architekci
architekt, założyciel Mode:lina Architekci