REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zdrowy budynek to zdrowi ludzie

  • Autor: PLGBC
  • 22 paź 2018 11:48
Zdrowy budynek to zdrowi ludzie
Ewelina Kałużna, dyrektor ds. wynajmu i zarządzania portfelem nieruchomości, Skanska Property Poland fot. mat. prasowe

Zdrowe budynki i troska o samopoczucie człowieka w miejscu pracy to coraz bardziej widoczny trend na świecie - mówi Ewelina Kałużna, dyrektor ds. wynajmu i zarządzania portfelem nieruchomości, Skanska Property Poland w rozmowie z PLGBC.

REKLAMA

Za chwilę pierwszy budynek biurowy w Polsce otrzyma certyfikat WELL. Czy pani zdaniem WELL ma szansę stać się takim standardem na rynku jak LEED?

Zdrowe budynki i troska o samopoczucie człowieka w miejscu pracy to coraz bardziej widoczny trend na świecie. Dekadę temu takim kierunkiem było zielone budownictwo. Kiedy w 2009 r. zaczęliśmy certyfikować nasze budynki w systemie LEED pod kątem energooszczędności, zmniejszania emisji CO2 czy oszczędności wody, budowaliśmy świadomość rynku właściwie od podstaw. Z jednej strony uczyliśmy najemców jak korzystać z naszych budynków, aby faktycznie móc oszczędzać zasoby naturalne. Z drugiej strony, wspólnie z takimi organizacjami jak PLGBC, dzieliliśmy się dobrymi praktykami i pokazywaliśmy, że w Polsce zrównoważone budownictwo na światowym poziomie jest możliwe. Już 19 biurowców Skanska w Polsce posiada certyfikat LEED, z czego 11 na najwyższym platynowym poziomie. Teraz piszemy drugi rozdział tej historii, który można zatytułować „Zdrowy budynek”, wprowadzając na rynek certyfikat WELL i zachęcając ludzi do zdrowego stylu życia, także w godzinach pracy. WELL ma szansę stać się tak samo uznanym standardem jak LEED.

W ostatnim raporcie PLGBC „Zdrowe zielone biura” zostały wskazane obszary, które są istotne dla zdrowia i produktywności pracowników. Co dla pracodawców jest najważniejsze w zdrowych budynkach? 

2/3 firm planuje rozwijać programy związane ze zdrowiem pracowników w najbliższych 3-5 latach. Zdrowe biuro może pomóc zmniejszyć wskaźnik absencji i tzw. nieproduktywnej obecności w pracy. Średnio pracownicy z powodu złej kondycji psychicznej opuszczają w ciągu roku 4 dni pracy, a prawie 3 miesiące spędzają w sposób nieproduktywny. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca pracodawcom podejmowanie działań prewencyjnych. Odpowiedzią może być WELL i zdrowe budynki.

Czy we wspomnianych obszarach zdrowego budynku jest miejsce na innowacje?

Zdrowy budynek wymaga zupełnie innego podejścia do projektowania i zdefiniowania innowacji znacznie szerzej. Na przykład biurowiec Spark od samego początku był tworzony z myślą o potrzebach przyszłych pracowników z różnych pokoleń. To jest bardzo systemowe podejście, a nie zestaw gadżetów, w które można wyposażyć biuro. W planach architektonicznych uwzględniliśmy wymogi trzech systemów certyfikacji: LEED, WELL i Obiekt bez Barier. Bryła budynku ma optymalne proporcje, a dzięki odpowiedniemu położeniu na działce i rozmieszczeniu okien gwarantuje maksymalny dostęp do światła słonecznego. Budynek dostosowaliśmy do osób np. poruszających się na wózku czy niedowidzących, czyli do potrzeb dodatkowych 12 proc. społeczeństwa. Z kolei, we współpracy z Philips Lightning zaprojektowaliśmy oświetlenie, które podąża za rytmem dobowym człowieka, zmieniając swoje natężenie i barwę w zależności od pory dnia. Zainstalowaliśmy również nowoczesne systemy wentylacyjne i filtracyjne, zapewniające 30 proc. więcej świeżego powietrza, bez zanieczyszczeń oraz wodę pitną w całym budynku. Natomiast do biura wejdziemy za pomocą specjalnej aplikacji opartej na autorskim oprogramowaniu budynkowym. To tylko kilka przykładów rozwiązań.

Dlaczego pracodawca powinien inwestować w wellbeing w miejscu pracy?

Praca w budynku z certyfikatem WELL to połowa sukcesu. Wdrożenie programów wellbeingowych jest wtedy znacznie łatwiejsze. Na przykład, jeśli w miejscu pracy mamy parkingi dla rowerów, szatnie i prysznice dla rowerzystów czy atrakcyjne miejsca do aktywnego wypoczynku takie, jak strefy fitness, otwarte patia czy siłownie, to zdecydowanie prościej jest promować zdrowy styl życia w zespole. Dlaczego to jest ważne? Po pierwsze – efektywność. 9 na 10 pracowników zgadza się, że miejsce pracy, w tym akustyka, warunki termiczne, jakość przestrzeni do odpoczynku w biurze, wpływa na ich produktywność. Po drugie – lepsze samopoczucie. Według analiz pilotażowych, już po 12 miesiącach stosowania rozwiązań sprzyjających zdrowiu i samopoczuciu pracowników w biurze, 5 na 7 głównych wskaźników problemów zdrowotnych poprawiło się. Po trzecie – wizerunek pracodawcy. Zdrowe biuro może pomóc przyciągnąć talenty. 89 proc. pracowników organizacji, które inwestują w wellbeing chętniej poleci znajomym swojego pracodawcę.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając zdrowe biuro? O co zapytać dewelopera?

Podstawowym gwarantem, że mamy do czynienia naprawdę ze zdrowym budynkiem jest certyfikat WELL. Można zapytać o poziom i rodzaj certyfikatu WELL, tzn. czy budynek posiada certyfikat Core & Shell czy może również certyfikacji podlega powierzchnia biurowa. Warto pamiętać, że certyfikat WELL nie jest dany raz na zawsze. Raz na trzy lata zdrowy budynek jest poddawany ponownej analizie pod kątem spełniania restrykcyjnych wymogów. To odpowiedzialność zarządcy budynku. Certyfikat WELL może być również odpowiedzią na problemy opisywane we wspomnianym wcześniej raporcie PLGBC, w sposób znaczny podnosi komfort pracowników, a to w dużej mierze przekłada się na zadowolenie z miejsca pracy oraz produktywność.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie