×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zintegrowane systemy oświetlenia LED w biurach przyszłości

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 23 kwi 2014 14:42
Zintegrowane systemy oświetlenia LED w biurach przyszłości
Menno Kleingeld, Philips
Zintegrowane systemy oświetlenia LED w biurach przyszłości
Zintegrowane systemy oświetlenia LED w biurach przyszłości
Zintegrowane systemy oświetlenia LED w biurach przyszłości
Zintegrowane systemy oświetlenia LED w biurach przyszłości

Światłem można opowiedzieć historię, kierować klientem, trzeba je tylko odpowiednio zaprojektować. O trendach w oświetleniu galerii handlowych, ulic i biur, a także o nowoczesnych technologiach sterujących oświetleniem za pomocą smartfonów rozmawiamy z Menno Kleingeld z firmy Philips.

REKLAMA

Jakie są trendy w oświetleniu wnętrz galerii handlowych?

Konwencjonalne oświetlenie to nadal duża część rynku, szczególnie w obiektach handlowych, salonach mody. Jednak coraz częściej do wnętrz wchodzi oświetlenie LED i staje się to powoli standardem. Jakość oświetlenia może być o wiele lepsza i oświetlenie LED jest idealnym w tym przypadku rozwiązaniem. Zastosowanie oświetlenia LED podkreśla barwy materiałów, co jest istotne w sklepach modowych, ale też wydobywa biel o wiele lepiej niż konwencjonalne oświetlenie. Galerie handlowe i sklepy mają jeszcze wiele do zrobienia w tym kierunku, aby zachęcić klientów do odwiedzania ich i przebywania w ich wnętrzach. Światłem można opowiedzieć historię, kierować klientem, trzeba je tylko odpowiednio zaprojektować - mówi Menno Kleingeld, VP & GM Office, Industry & Healthcare EMEA - Philips Lighting.

Ciekawym rozwiązaniem i trendem jest także sterowanie światłem tak, aby prowadziło klienta przez sklep. Specjalnym rozwiązaniem jest połączenie się online na swoim smartfonie z mechanizmem sterującym za pomocą oświetlenia montowanego w sklepie, który pokaże klientowi gdzie są produkty, których szuka i których potrzebuje. To rodzaj nawigacji, która działa za pomocą aplikacji na smarfonach.

Podsumowując to pytanie – najważniejszymi trendami są obecnie jakość, opowiadanie historii światłem i odpowiednie sterowanie światłem – nawigacja online.

Czy podobne trendy można zaobserwować w oświetleniu zewnętrznym i publicznym – np. ulic i mostów w miastach?

Oczywiście tą samą kwestią jest stosowanie oświetlenia LED również na zewnątrz, też w oświetleniu ulic – np. w systemach zdalnych. Głównym tego powodem jest oszczędzanie energii. Ale ważne są także takie aspekty jak uatrakcyjnianie przestrzeni publicznej, za pomocą światła można sprawić, że ulice są bardziej przyjazne i wyglądają lepiej. Szczególnie widać to, gdy podświetlone są mosty, wysokie wieże. To sprawia, że przestrzeń jest bardziej estetyczna, ładniejsza, elementy przestrzeni publicznej stają się widoczne i ozdabiają miasto.

Oświetlenie LED ma także możliwości pozwalające na wzmocnienie światła w danym miejscu, np. ze względów bezpieczeństwa. Gdybyśmy mieli do czynienia z nieszczęśliwym wypadkiem, to w tym miejscu zdalnie sterowane latarnie z systemem oświetlenia LED można ustawić tak, aby świeciły intensywniej, pomagając służbom ratowniczym i porządkowym. Philips wprowadził tego typu system - CityTouch light wave.

Jak oświetlenie wpływa na zielone budownictwo i ekologię?

Oświetlenie ma bardzo duży wpływ na oszczędzanie energii, szczególnie w biurowcach. Ok. 70-75 proc. energii jaką zużywa budynek biurowy w ciągu dnia to energia przeznaczona na oświetlenie i systemy wentylacyjne. Dodatkowy wpływ na zużycie energii ma oświetlenie, które nagrzewa pomieszczenia, co jest niepożądane w dużych kompleksach biurowych. Nowoczesne oświetlenie LED pozwala często na utrzymanie balansu pomiędzy światłem wewnątrz i na zewnątrz budynku. Jeśli mamy słoneczny dzień, oświetlenie wewnątrz budynku jest słabsze, a jeśli dzień jest pochmurny – oświetlenie w budynku jest mocniejsze. Istnieje również możliwość wyczuwania przez system oświetleniowy czy w pomieszczeniu są ludzie – jeśli system odnotuje, że w danym pomieszczeniu nikogo nie ma – wyłączy światło. To bardzo ułatwia sterowanie budynkiem. Administrator obiektu dysponuje zbiorczym systemem ukazującym status użytkowania budynku w czasie rzeczywistym wraz z dostępem do danych historycznych. Wiedząc, że w piątkowe popołudnia pomieszczenia na konkretnym piętrze budynku nie są użytkowane, może odpowiednio zaprogramować ustawienia temperatury i oświetlenia oraz zaplanować prace personelu sprzątającego.

Dziękuję za rozmowę.

Zintegrowany system oświetlenia LED pozwalający na sterowanie budynkiem zastosowany został w budynku The Edge wznoszonym przez OVG Real Estate dla amsterdamskiej filii Deloitte. Biurowiec uzyskał certyfikat BREEAM Outstanding.

Philips w Polsce

Oświetlenie Philips wykorzystano w wielu inwestycjach w Polsce. Są to m.in.: oświetlenie elewacji Galerii Handlowej Bronowice w Krakowie, Muzeum Narodowe - Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, Zintegrowane Centrum Komunikacyjne Poznań City CenterStadion Legii WarszawaMost im. marszałka Rydza-Śmigłego we Włocławku, Hotel Radisson Blu Centrum w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie