Zrównoważone budownictwo to jedyny słuszny kierunekpropertydesign.pl - 15-06-2021 13:50


Technologie przyszłości to nie tylko rozwiązania smart związane ze zdalnym zarządzaniem domami i mieszkaniami czy fotowoltaika, pompy ciepła oraz inne odnawialne źródła energii. To również innowacyjne rozwiązania wykorzystywane na każdym etapie budowy domu czy mieszkania - mówi Michał Specjalski,  dyrektor Dywizji Okna i Drzwi w Grupie Selena.

Komisja Europejska w programie Europejski Zielony Ład wyznaczyła nowe wytyczne, które zakładają m.in. całkowitą dekarbonizację budownictwa do 2015 roku. Krzysztof Domarecki założyciel i właściciel Grupy, został niedawno ambasadorem międzynarodowej kampanii #BuildingLife wspierającej realizację programu Europejskiego Zielonego Ładu. Na czym polegają działania Seleny w zakresie wspierania zrównoważonego rozwoju?

Od prawie 30 lat Selena dostarcza na rynki materiały budowlane, które redukują zużycie ciepła, chronią nas przed hałasem, redukują zużycie energii elektrycznej i wody, pomagają chronić środowisko i przyczyniają się do poprawy otoczenia, w którym żyjemy.

Jeśli mówimy o ochronie środowiska, możemy rozpatrywać to w 3 aspektach: w aspekcie ekonomicznym, społecznym i środowiskowym. Wszystkie te aspekty są spełnione przez materiały dla budownictwa, które w Grupie Selena wytwarzamy na całym świecie. Od kilku lat na rynki światowe dostarczamy powłokę antyrefleksyjną i hydroizolacyjną COOL-R, która m. in. redukuje temperaturę dachu nasłonecznionego z 85 stopni do ok. 35 stopni. Jest to ogromna oszczędność w zużyciu energii przeznaczonej na klimatyzację oraz poprawa jakości komfortu życia / pracy w danym budynku, a także brak emisji gazów cieplarnianych koniecznych do chłodzenia budynku przy użyciu klimatyzacji.

Obecnie wprowadzamy na rynki nowy system do uszczelniania i izolacji okien – Tytan WINS – który ma m. in. zapewnić, bardzo dobrą izolację, a tym samym mniejsze straty ciepła w domach. Co przekłada się bezpośrednio na mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną i mniejsze wydatki, a w konsekwencji redukcję emisji CO2.

Głównym obszarem definiującym zrównoważone budownictwo jest energooszczędność i niskie zużycie mediów. Zawiera się w tym zarówno starannie przemyślany projekt budynku, jak i jego odpowiednia eksploatacja. Jak budować strategię zmniejszania zapotrzebowania budynków na energię? Jakie technologie i rozwiązania mają przyszłość?

Zrównoważony rozwój, w tym zrównoważone budownictwo, to z pewnością jedyny słuszny kierunek, w którym powinniśmy się poruszać, tym bardziej że oprócz troski o planetę i kolejne pokolenia, obligują nas do tego dyrektywy unijne, m.in. EPBD zakładająca neutralność klimatyczną do 2050 roku.

Jednak chciałbym podkreślić, że technologie przyszłości to nie tylko rozwiązania smart związane ze zdalnym zarządzaniem domami i mieszkaniami czy fotowoltaika, pompy ciepła oraz inne odnawialne źródła energii. To również innowacyjne rozwiązania wykorzystywane na każdym etapie budowy domu czy mieszkania. Przyszłościowe rozwiązania polegają na zmianie nawyków, nie tylko konsumentów, ale też wykonawców. Jeśli moja praca może być prostsza, szybsza i przy okazji przynosząca pozytywny efekt dla środowiska, dlaczego nie spróbować zmienić dotychczas stosowanych rozwiązań?

Selena pracuje wraz z wykonawcami i zespołem R&D nad systemami produktowymi dla budownictwa, które zapewniają szybką i prostą aplikację oraz wymierne korzyści dla inwestora i klimatu. Wraz z zewnętrznymi podmiotami testuje parametry.

Przykładem takiego rozwiązania jest system Tytan WINS do uszczelniania okien na bazie folii płynnych, na który dajemy 20 lat gwarancji, czy wysokorefleksyjna powłoka na dach COOL-R albo pianokleje zamiast standardowej zaprawy murarskiej. To małe kroki w stronę neutralności klimatycznej. Jeśli każdy z nas będzie w pracy i życiu prywatnym odpowiedzialnie podchodził do zmian związanych z energooszczędnością i świadomie wybierał jakościowe i sprzyjające środowisku rozwiązania – neutralność klimatyczna nie będzie tylko melodią przyszłości.

Do tego jednak potrzebna jest szeroka akcja edukacyjna, a następnie konsekwentne działanie i wdrażanie rozwiązań prośrodowiskowych. Jeżeli możemy wybierać coś, co jest dobre dla nas i dla środowiska – po prostu róbmy to.

Jakie rozwiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju wprowadza Selena?

W zeszłym roku wprowadziliśmy na rynek nowy i kompletny system uszczelniania i izolacji połączeń ościeżnic z ościeżami okien Tytan WINS, który pozwala zredukować aż do 30% strat energii wykorzystywanej na ocieplenie czy ochłodzenie budynku. W tym roku będziemy ten system wprowadzać na inne rynki Unii Europejskiej i Europy Wschodniej, jednocześnie prowadząc szeroko zakrojone działania skierowane na poprawę świadomości użytkowników i inwestorów w zakresie dobrych praktyk montażu okien.

Naszym celem jest wykreowanie systemu Tytan WINS na nowy standard rynkowy, który pozwoli podnieść efektywność energetyczną budynków na całym świecie. Chcielibyśmy, aby każdy potencjalny inwestor, czyli osoba mająca w planach budowę domu lub kupno mieszkania była świadoma korzyści, jakie płyną z trójwarstowowego montażu okien w Systemie Tytan WINS.

Nowy standard uszczelniania okien znacząco wpływa na komfort użytkowania mieszkania, kiedy nie borykamy się z mostkami cieplnymi, nie puszczamy tym samym energii z „dymem”. Ponadto źle uszczelnione okna, nawet te o najwyższych parametrach energooszczędnych, niestety utracą swoje właściwości. Dopiero w komplecie - dobry system izolacji i uszczelnień i dobre okna – tworzą system podnoszący efektywność energetyczną budynku.

W Polsce obserwujemy wysokie zainteresowanie systemem izolacji i uszczelniania okien WINS, niwelującym liniowe mostki termiczne, których w małym domu jednorodzinnym mamy aż 150-200 metrów. Uszczelnienie okien w systemie trójwarstwowym na bazie folii płynnych jest o około 2000-2500 zł droższe niż standardowo. Natomiast zwrot z inwestycji co roku to około 1000-1500 zł. Więc całość inwestycji zwraca się w mniej niż 3 lata. Dużym zainteresowaniem w krajach, gdzie mamy wysokie nasłonecznienia, cieszy się także powłoka COOL-R.

Głównym wyzwaniem natomiast dla branży jest przekonanie inwestora, że rozwiązania energooszczędne nie muszą być drogie oraz że są dostępne od ręki u rodzimych producentów. Nawet jeżeli początkowy koszt inwestycji jest wyższy od standardowych rozwiązań, to korzyści – nie tylko ekologiczne, ale i finansowe dla użytkownika – są warte uwagi.

W tym zakresie, jako Selena, kładziemy nacisk, aby edukować odbiorców na temat rozwiązań poprawiających szczelność budynków, redukujących straty energii czy poprawiających bilans cieplny budynku. Tym samym wpływających pozytywnie na klimat i komfort życia. Z myślą o przyszłych pokoleniach i planecie - aktywnie promujemy standardy i dobre praktyki montażu w budownictwie.

W Selenie rozwijamy też ofertę pianoklejów w obszarze wykończenia wnętrz, wprowadzamy nowy system do montażu płyt gipsowo-kartonowych, a nasze Centrum R&D pracuje nad konceptem piany BIO, opartej o komponenty organiczne i pomagającej zredukować ślad weglowy. Wszystko po to, aby prace budowlane i wykończeniowe były wykonywane łatwiej i szybciej oraz zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju.