Zrównoważony design jest naszą powinnościąPropertyDesign.pl / Archiconnect.pl - 24-10-2016 12:20


- Postawa eko w projektowaniu nie jest przemijający trendem, lecz chwilą zatrzymania i spojrzenia na otaczający nas świat, jest odpowiedzialnym stylem życia - mówi Małgorzata Pękala z pracowni Pękala Design.

Produkty autorstwa Małgorzaty Pękali z pracowni Pękala Design można kupić w fabrykach mebli takich jak Nowy Styl, Paged Meble, Woodways, Meble Jarocin, Cumu oraz Fameg. Artystka prowadziła też cykl autorskich warsztatów projektowych dla dzieci i młodzieży „Pasja Tworzenia”, podczas których dzieci mogły poznać pracę projektanta, a zarazem nauczyć się wykorzystywać materiały odpadowe.

- Pomysł zrodził się z obserwacji potrzeb fabryk, które odwiedzam. Najczęstszym problemem poprodukcyjnym są odpady, które dla mnie są źródłem inspiracji. Wykorzystując różnorodne materiały do prowadzenia warsztatów dzieci pobudzają swoją wyobraźnię i kreatywność. Dla mnie postawa eko w projektowaniu nie jest przemijający trendem, lecz chwilą zatrzymania i spojrzenia na otaczający nas świat, jest odpowiedzialnym stylem życia - opowiada Pękala w wywiadzie dla portalu Archiconnect.pl.

Artystka podkreśla, że jej zdaniem projektanci powinni być wyczuleni na problemy ekologii i przyszłości Ziemi. Zrównoważony design jest naszą powinnością, standardem - podkreśla i dodaje, że mądry projektant pamięta o postanowieniach komisji Brundtland: „Zaspokajając potrzeby obecne, nie możemy zagrażać możliwościom zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń”.

- Projektowanie to umiejętność obserwowania progresywnego otoczenia, zadawanie pytań oraz wyciąganie wniosków, dostrzeganie problemów i ich rozwiązywanie. Design to proces myślowy. Myślę, że niemożliwe jest jednoznaczne określenie jednego źródła inspiracji. Cały bagaż życiowy projektanta i sposób postrzegania świata to część tego procesu. Jednym z impulsów inspiracji bywają odwiedzane imprezy targowe. Inspiracją też mogą być zarówno przedmioty piękne, jak i zupełnie, wydawałoby się, niepotrzebne i defektowe. Mam na myśli proces, który towarzyszył tworzeniu autorskiej kolekcji mebli. W tym tworzeniu najważniejszy był materiał odpadowy z fabryki dywanów, z którego powstały unikatowe, pełne humoru siedziska - mówi Pękala.