REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zysk czy człowiek? Cameron Sinclair o roli architektury podczas 4 Design Days 2023

  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 03 sty 2023 09:53

Polska i architekci z Polski są jednymi z tych, których najbardziej potrzeba przy odbudowie Ukrainy. Tak zwyczajnie, przez wgląd na ich zaangażowanie w rozwiązywanie kryzysu migracyjnego – przekonuje Cameron Sinclair, jeden z pionierów responsywnej architektury świadomej społecznie, założyciel Architecture for Humanity i inicjatywy Armory of Harmony, prelegent tegorocznej edycji 4 Design Days (26-29 stycznia 2023, MCK w Katowicach). Z Anną Sołomiewicz, dziennikarką PropertyDesign.pl rozmawia o wartości społecznej architektury, roli architektów w odbudowie Ukrainy po wojnie czy greenwashingu w architekturze.

REKLAMA

Cameron Sinclair był współzałożycielem Architecture for Humanity, organizacji non-profit, której celem było niesienie pomocy na całym świecie w miejscach, tego potrzebujących, jak dotknięta przez Tsunami Japonia czy Haiti po trzęsieniu ziemi.

Założył również Small Works, firmę, która zapewniła mobilne budowle zaadaptowane na szkoły dla uchodźców z Syrii w Jordanii. Brał udział w powojennej odbudowie Kosowa i Afganistanu i stał na czele humanitarnego zespołu w AirBNB. Zapytaliśmy go, czy i jak architektura może pomóc w odbudowie Ukrainy.

Wartość społeczna architektury

– Każda architektura ma wartość społeczną. Jeżeli nie uwzględniamy jej szerszego kontekstu, nie tworzymy architektury – przekonuje Cameron Sinclair. – Jeżeli projektujemy pozostając w odizolowanej bańce, to skupiamy się na komercyjnej twarzy architektury, a forma podąża wtedy za pieniądzem. Myślimy, jak zapewnić inwestorowi czy klientowi największy zysk, a nie jak stworzyć solidne miejsce do życia, które współtworzy wspólnotę. Naszą rolą jako architektów jest sprzeciwiać się takiej postawie, która promuje zysk ponad człowieka - postuluje Sinclair.

ZAREJESTRUJ SIĘ NA 4 DESIGN DAYS

Rola architektów w odbudowie Ukrainy 

– Gdy pracowałem w Afganistanie, na Haiti czy w Kosowie, zawsze współpracowałem z lokalnymi architektami. Dlatego, że dysponują wiedzą, mają świadomość tego, jak współtworzyć społeczności, wyczuwają niuanse – zauważa Cameron Sinclair. I dodaje: – Architekci nie powinni tak po prostu projektować szkół czy szpitali. Chodzi o to, aby tworzyli i integrowali społeczności, które pomogą odbudować społeczeństwo. I jeżeli ktokolwiek, to właśnie Polska i architekci z Polski są jednymi z tych, których najbardziej potrzeba przy odbudowie Ukrainy. Tak zwyczajnie, przez wgląd na ich zaangażowanie w rozwiązywanie kryzysu migracyjnego – przekonuje.

– To, że kilka wielkich nazwisk ze świata architektury przyjedzie i narysuje kilka ładnych obrazków, po czym zakomunikuje "Ukraina jest już gotowa" jest tak naprawdę bardzo niedobre dla kraju. Byłoby niejako wysłaniem do reszty branży komunikatu reszty branży komunikatu: jesteście niepotrzebni, wszystko zostało już zrobione, ktoś sławny już się tym zajął, a w czasie różne korporacje będą dostarczać bardzo złą architekturę, budując nieludzkie bryły, zarabiając przy tym miliardy. Musimy znaleźć sposób na usunięcie tego dysonansu – podkreśla. 

Zrównoważony rozwój a greenwashing

Cameron Sinclair odniósł się również do  greenwashingu w dyskursie o współczesnej architekturze.

–  Stworzyliśmy sobie coś na kształt kampanii marketingowej, która ma nas uwolnić od dylematów społeczeństwa konsumpcyjnego, podczas gdy inni myślą o oszczędzaniu energii i zasobów po prostu dlatego, że są one drogie. Można powiedzieć, że zrównoważony rozwój jest dla nich opcją domyślną – mówi Sinclair.  Założyciel Armory of Harmony, inicjatywy, w ramach której zużyta broń jest poddawana recyklingowi i przemieniania w instrumenty muzyczne przekonywał, że powinniśmy zastanowić się, jak tworzyć zrównoważone rozwiązania, które będą ekonomicznie dostępne dla każdego. 

Cameron Sinclair będzie jednym z prelegentów tegorocznej edycji 4 Design Days. Weźmie udział w sesji inauguracyjnej #HUMANITY. Czas na refleksję - czy idziemy w dobrym kierunku?, która odbędzie się 26 stycznia o godz. 10.00 12.00 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. 

ZAREJESTRUJ SIĘ NA 4 DESIGN DAYS

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie